Nasze projekty

Święto Dziękczynienia

"Drodzy Przyjaciele, Drogie Rodziny, nie bójcie się świętości! Jakże ważne jest dziś, by chrześcijańskie rodziny były święte" - to słowa homilii kardynała Pietro Parolina wygłoszonej podczas obchodów Dnia Dziękczynienia w Warszawie. Tysiące wiernych z całej Polski zgromadziły się dzisiaj ( 1 czerwca) przy powstającej Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Reklama

Tegoroczne Święto Dziękczynienia miało bardzo uroczystą oprawę. Ulicami Warszawy, od Placu Piłsudskiego do Świątyni Bożej Opatrzności w Wilanowie, w procesji, przeniesiona została relikwia świętego Jana Pawła II. Uroczystości były dziękczynieniem za kanonizację papieża Polaka. Specjalnie na Święto Dziękczynienia, rocznicę odzyskania niepodległości, a także rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Watykanem przybył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

 

Poranna procesja, ze względu na swoją trasę (11 kilometrów) nazywana jest także dziękczynną pielgrzymką. Relikwiarz nieśli przedstawiciele różnych grup, m.in. zakonu rycerskiego Jana Pawła II, sióstr zakonnych czy harcerzy.  Na ostatnim odcinku do uroczystego orszaku dołączyli m.in. członkowie Episkopatu Polski,  prezydenci Miast Papieskich, które podczas swoich pielgrzymek odwiedził Jan Paweł II, górnicy i górale. W tym roku w procesji wzięli udział także Kaszubi, którzy przywieźli w darze dla Świątyni Opatrzności Bożej kopię słynącej  łaskami figury Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub.

Reklama

 

Kilka dni wcześniej, zapraszając do udziału w uroczystościach Dnia Dziękczynienia kardynał Kazimierz Nycz dziękował "wszystkim Darczyńcom z całej Polski i spoza granic, którzy każdego dnia przyczyniają się do wspierania tego Wotum Narodu, które będzie służyło także  przyszłym pokoleniom. Jest moim wielkim pragnieniem, aby w 2016 r. Ojciec Święty Franciszek mógł poświęcić Świątynię Opatrzności Bożej, wejść do nowo otwartego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego".

 

Reklama

Święto Dziękczynienia

"Myślę, że w ciągu ostatnich lat coraz więcej jest osób, które chcą dziękować i powierzać się w swojej codzienności Panu Bogu w Jego Opatrzności" – ocenia ks. Paweł Gwiazda, proboszcz Parafii Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. A Paweł Skibiński, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (które powstaje w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej) dodaje: "Coraz więcej osób uczestniczy w tym akcie dziękczynienia. I po ludzku jesteśmy coraz bardziej świadomi, że mamy za co dziękować".

 

Reklama

Mszy Świętej w ramach Ogólnopolskiego Dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II przewodniczył kardynał Pietro Parolin, jeden z najważniejszych duchownych Watykanu i najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

 

Z wielką serdecznością zwracał się do zgromadzonych wiernych: "Znam historię Waszych zmagań o wolność. Wiem, jaką daninę krwi zapłacili Polacy w ciągu ostatnich dwóch wieków". Mówił o ważnych momentach w polskiej historii i podkreślał znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II w przemianach historycznych. Przypomniał też, że papież Polak w nadzwyczajny sposób patronuje rodzinom: "Szczególne słowa pozdrowienia kieruję do obecnych tu rodzin, które reprezentują wszystkie polskie rodziny. Jak przypomniał Ojciec Święty Franciszek, miesiąc temu podczas kanonizacji dwóch wielkich papieży, marzeniem świętego Jana Pawła II było pozostać w pamięci potomnych papieżem rodziny. Szczęśliwi jesteście, że macie takiego patrona u Boga! (…) To od Was i do Waszych dzieci należy przyszłość! Jan Paweł II, patron rodziny, będzie wielkim orędownikiem w niebie: ufajcie Bożej Opatrzności" – przypominał włoski kardynał. Jego homilia wielokrotnie była przerywana oklaskami. Tym bardziej, że Parolin kładł bardzo duży nacisk na przykład Papieża z Polski. "Cały świat podziwia w Janie Pawle II piękno świętości. On w znaczny sposób przyczynił się do tego, aby Polska osiągnęła wolność, której rocznicę będziemy świętowali 4 czerwca. Jan Paweł II mógłby zostać nazwany patronem Waszej wolności".

 

Święto Dziękczynienia

Jednym z najważniejszych momentów dzisiejszej uroczystości był Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Polski: Boże pełen majestatu i miłosierdzia, Tobie oddajemy nasze trudne dziś i tajemnicze jutro. (…) Zawierzamy Ci polskie rodziny, by w czasach zamętu były silne wiarą i bogate w miłość, która nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, która wszystko znosi i wszystko przetrzyma. (…) Zawierzamy Ci polską młodzież, by nie bała się przyjąć powołania do pójścia za Chrystusem – czy to w życiu małżeńskim, czy też na drodze życia kapłańskiego bądź zakonnego – mówił kardynał Kazimierz Nycz, a zgromadzeni pielgrzymi prosili: Opiekuj się nami, Opatrzności nasza.

 

Po liturgii, przed Świątynią Opatrzności Bożej prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną oraz kardynałowie Pietro Parolin, Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz zasadzili wspólnie Dąb Wolności dla uczczenia 25 lat wolnych od komunizmu. "Serdecznie dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres i także za ten udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym" – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

 

Procesja i Msza Święta to dopiero początek radosnego dziękczynienia w Wilanowie. Po Mszy rozpoczął się rodzinny piknik, który współprowadził Darek Malejonek – lider zespołu Maleo Reggae Rockers: "Jestem tu po raz siódmy, ale wciąż uczę się dziękować. Po tych siedmiu latach jest już trochę lepiej… Każdy z nas  wychowuje się w kulturze roszczeniowej, czujemy, że wszystko nam się należy. A jak czegoś nie dostajemy – mamy pretensję. Ale przecież takie życie jest nieciekawe i w gruncie rzeczy cierpimy przez to, że nie potrafimy dziękować. Człowiek jest stworzony do tego, by dziękować, być radosnym. Myślę, że to ważne, by Kościół składał się z ludzi pełnych radości, wdzięczności i przebaczenia. Żeby ci, którzy na nas patrzą z boku, mówili: Ale super, taki Kościół mi się podoba".

 

Aż do wieczora na scenie trwały występy  zespołów i solistów oraz orkiestr – dziecięcej orkiestry góralskiej i orkiestry górniczej. W niebo poszybowały baloniki z napisem "Dziękuję". A pod krzyżem wieńczącym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej została zamontowana wielka mosiężna kula zawierająca 48 tysięcy intencji złożonych w Wilanowie w ciągu ostatnich trzech lat. 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę