Nasze projekty

Nie daj się sekcie!

Sekty mają coraz skuteczniejsze metody, które coraz lepiej wpisują się w luki w polskim prawie, dlatego też odnajdywanie sekt jest bardzo trudne - mówi o. Tomasz Franc. Ostrzega, że w wakacje sekty są szczególnie aktywne

Reklama

Jego zdaniem należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze różnego rodzaju obozów językowych, czy wypoczynkowych i dokładnie sprawdzić przez kogo jest on organizowany, gdyż najczęściej to podczas wakacji młodzi ludzie wciągani są do sekt. Zauważył, że często różne stowarzyszenia lub instytuty, których celem jest naciąganie ludzi na pieniądze, mogą chcieć do tego celu wykorzystać autorytet Kościoła lub innej instytucji.

Sekty mogą chcieć wykorzystać autorytet Kościoła lub innej instytucji

Reklama

„Warto zwrócić uwagę na to, kto organizuje obóz i jakie ma kompetencje, ponieważ najczęściej osoby te posługują się fałszywymi dokumentami” – mówi o. Franc. „Ważne też by sprawdzić w jaki sposób będziemy mogli kontaktować się z osobą, która wyjeżdża i czy kontakt nie będzie on utrudniony, dobrze też byłoby odwiedzić ją podczas pobytu” – radzi dominikanin. O. Franc zachęca by sprawdzić również cel obozu i czy nie kryją się za nim np. warsztaty medytacji, jakaś ideologia.

Sekty na początku jedynie oswajają osoby młode z grupą, aż do czasu osiągnięcia przez tę osobę pełnoletniości. „Wtedy nikt nie ma już wpływu na decyzję osoby, nawet rodzice, przywódcy sekt wiedzą o tym” – mówi dominikanin.

Reklama

Hand in Hand

Sekty mają na celu przede wszystkim zdobyć władzę oraz przejąć pieniądze ofiary.

Reklama

Sekty mają na celu przede wszystkim zdobyć władzę oraz przejąć pieniądze ofiary. By to osiągnąć liderzy sekt dążą do tego by osoba straciła kontakt z rodziną, a sekta stała się dla niej najważniejsza. Zakonnik radzi, by w chwili zagrożenia kontaktować się z najbliższym ośrodkiem zajmującym się tą problematyką.

Z sektami nie da się walczyć. Najlepszą profilaktyką jest wiedza

„Z sektami nie da się walczyć. Najlepszą profilaktyką jest wiedza” – mówi Józef Rostworowski, pracujący od wielu lat jako wolontariusz Dominikańskiego Ośrodka o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Polsce. Ostrzega, że sekty werbują nawet podczas pielgrzymek. Wszystko może rozpocząć się od niewinnej rozmowy od wiary. Czasem dochodzi jednak do tego, że traci się swój cały majątek

Zauważył, że sekty najczęściej działają w szkołach, bursach, świetlicach, aby werbownik mógł dobrze obserwować daną osobę. „Werbownik nigdy nie podchodzi od razu. Długo obserwuje jak się zachowuje, jak jest ubrana, z kim się spotyka, czy jest smutna” – opowiadał Rostworowski. Werbownicy działają cały rok, ale wzmożone działania prowadzą szczególnie na wakacjach, także podczas pielgrzymek, gdzie wtapiają się w grupę.

Wszystko może rozpocząć się od niewinnej rozmowy od wiary.

Naszą wątpliwość powinna wzbudzić sytuacja, gdy ktoś nam proponuje dobrze płatną pracę, w której można bardzo szybko zarobić, ale nie chce na nasze pytania podać jej szczegóły, tylko nakazuje przyjść na spotkanie.

Hare_Kryszna_-_Przystanek_Woodstock_2002
Hare Kriszna na Przystanku Woodstock | fot. Mohylek / WikimediaCommons

Józef Rostworoski zwrócił uwagę, że w przypadku kursów szybkiego czytania czy treningów rozwojowych musimy się upewnić, że zajmują się one tym, co podają. „Dowiedz się w jakim kierunku będą iść zmiany. Jeśli płace trenerowi, to mam prawo wiedzieć. Bo jeśli się okaże, że w czasie kursu będzie nas wprowadzał w stan hipnozy, to muszę wcześniej wiedzieć i wyrazić na to zgodę lub nie. Jeśli wyczuwamy, ze dana metoda nam nie odpowiada, to nie idźmy w to dalej” – przestrzega.

„Nie porzucajcie tego kim jesteście, tego co robicie i w kogo wierzycie”.

Podkreśla, aby pod wpływem nowo poznanych osób nie wyrzekać się swojego dotychczasowego życia, bo sekty poszukują ludzi mających ideały, ciekawskich duchowo. „Nie porzucajcie tego kim jesteście, tego co robicie i w kogo wierzycie”.


Dominikańskie Centra Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach działają m.in. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Najważniejsze informacje można znaleźć na prowadzonej przez niej stronie internetowej.


pab / Krosno / Jarosław

led / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite