Nasze projekty

Pokutnicy z Fatimy

Kiedy zbliża się 13 maja, kobiety z pobliskich wsi wokół Fatimy ubierają się w czarne stroje i wyruszają pieszo do Cova da Iria. Zabierają z sobą tylko różaniec i niewielki worek z ziarnami zbóż, który przez całą drogę niosą na głowie. Idą prosić o urodzajne zbiory i błogosławieństwo dla rodzin.

Reklama

Widok ubranych w czarne stroje kobiet jest już coraz rzadszy, bo dzisiaj Portugalscy pielgrzymi ubierają się w zielone kamizelki. Pielgrzymują pieszo z różnych stron kraju w kilkunastu osobowych grupach. Zazwyczaj idą w ciszy, albo cicho odmawiają różaniec.

  • Wejście do kaplicy na kolanach
  • Wejście do kaplicy na kolanach

Wielu pielgrzymów ostatnie metry przed miejscem objawienia pokonują na klęczkach. Trasa jest imponująca, bo liczy około kilometra. Ścieżka dla pokutników jest tak przygotowana, żeby mogli oni przed dojściem do figury Matki Bożej, odmówić trzy części różańca.

Nie tylko różaniec na klęczkach jest formą pokuty w Fatimie, ale (podobnie zresztą jak Lourdes) pielgrzymi po przybyciu kupują świece i palą w specjalnie przygotowanym obok kaplicy objawień miejscu. Ile intencji, tyle świec. Przed wrzuceniem ich do ognia, trzeba każdą zapalić i pomodlić się. Zdarza się tutaj, że ludzie palą nie tylko proste świece, ale takie, które przypominają kształtem narządy wewnętrzne. Ten zwyczaj powoli przyjmuje się w Fatimie, choć na mniejszą skalę niż w Lourdes.

Reklama
  • Metropolita Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta
  • Metropolita Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta
  • Chleb dla pielgrzymów

Na tegoroczne obchody 96-rocznicy objawień Matki Bożej do Fatimy przybyło 88 grup pielgrzymkowych z 27 krajów świata, w sumie ponad 300 tysięcy ludzi. Ilość krajów i języków jest tak różnorodna, że trudno zliczyć, kogo poza Portugalczykami było najwięcej. Pewne jest, że przybyła duża grupa Brazylijczyków, wspólnie z metropolitą Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta.

  • Różaniec ze świecami
  • Procesja z figurą
  • Raz w roku z figury zdejmuje się szybę ochronną

Uroczystości odbyły się według rytmu, jaki zachowany jest codziennie w Fatimie. O 21.30 abp.  Orani João Tempesta rozpoczął prowadzenie różańca. Każda dziesiątka była prowadzona w dwóch językach, w tym również po polsku. Zwyczajem znanym również w Lourdes, wierni po każdej dziesiątce unoszą świece do góry i śpiewają Ave Maria.

Najważniejszym punktem tegorocznych obchodów są akty zawierzenia. Pierwszy został złożony na zakończenie mszy świętej podczas nocnego czuwania. Abp.  Orani João Tempesta prosił Matkę Bożą Fatimską w intencji tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janerio. Drugi akt na prośbę papieża Franciszka, zostanie złożony podczas międzynarodowej mszy św. 13 maja o godz. 10 – to akt zawierzenia pontyfikatu Papieża Matce Bożej Fatimskiej.

Reklama

 

Pielgrzymka 2013 przebiegała pod hasłem: „Dla Boga nic nie jest niemożliwe”.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę