Nasze projekty
Reklama
fot. Episkopat News/flickr.com

Czy w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trzeba iść do kościoła?

Jeśli katolicy nie uczestniczą w mszy świętej w święta nakazane, popełniają grzech ciężki. 26 sierpnia obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Wyjaśniamy, czy tego dnia należy uczestniczyć w mszy świętej.

Cudowny obraz Matki Bożej na Jasnej Górze otaczany jest przez Polaków wyjątkową czcią od wieków. Co roku tysiące osób pielgrzymuje do Niej z prośbami, podziękowaniami czy zawierzeniami. 26 sierpnia Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Czy tego dnia trzeba uczestniczyć w mszy świętej?

PRZECZYTAJ>>> Kraj nasz płaszczem Jej okryty. Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Czy w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trzeba iść na mszę świętą?

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, do których należą wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości.

Reklama

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, nieuczestniczenie w mszy świętej niedzielnej bez ważnego powodu jest grzechem ciężkim. Tak pisze o tym Katechizm Kościoła Katolickiego: „wierni zobowiązani są do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” (art. 2181).

ZOBACZ TEŻ: Święta nakazane. Kiedy trzeba iść do kościoła?

Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz:

Reklama
  • uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
  • uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
  • uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
  • uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
  • uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Jak widzimy do świąt nakazanych nie należy obchodzona 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. To oznacza, że tego dnia możemy, ale nie musimy uczestniczyć w mszy świętej – co w praktyce oznacza, że nie popełnimy grzechu ciężkiego nie idąc na mszę świętą.

Choć nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy świętej w tą wyjątkową uroczystość zachęcamy, by mimo to udać się do kościoła i podziękować Matce Bożej za codzienną opiekę.

pa, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja