Nasze projekty

Ad Limina

"Ad limina apostolorum", czyli z łacińskiego "do progów apostołów" - to wyrażenie pierwotnie odnosiło się do pielgrzymki wiernych do Rzymu, do grobów Piotra i Pawła.

Reklama

Obecnie termin ten oznacza zobowiązanie niektórych hierarchów Kościoła do wizyty w Stolicy Apostolskiej. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego ma ona dwa podstawowe cele:

 

  • Po pierwsze biskupi udają się do Rzymu, by uczcić groby świętych apostołów Piotra i Pawła oraz spotkać się z biskupem Rzymu.

 

Reklama
  • Po drugie – podczas pobytu w Watykanie mają przedstawić sprawozdania o stanie diecezji w Polsce.

 

Poprzednia wizyta "ad limina Apostolorum" odbyła się w 2005 roku.

 

Reklama

Jak powiedział w programie "Między Ziemią a Niebem" w TVP1 ks. Federico Lombardi SJ, rzecznik Stolicy Apostolskiej: "Papież Franciszek pomoże polskim biskupom oraz Kościołowi w Polsce na nowo rozpocząć z entuzjazmem przepowiadanie Ewangelii".

 

Każda diecezja przygotowuje specjalny dokument, który wcześniej zostaje przesłany do Watykanu.

Reklama

 

Stolicę Apostolską interesuje m.in. sytuacja religijna poszczególnych diecezji, życie chrześcijańskie i liturgiczne, misyjność, wychowanie katolickie, zgromadzenia zakonne, formacja wiernych i ich obecność w życiu społecznym, ekumenizm, problem sekt, media, Caritas i pomoc biednym, sytuacja ekonomiczna diecezji czy perspektywy na przyszłość.

 

Ad Limina

– Pasterze poszczególnych Kościołów lokalnych zobowiązani są prawem Kościoła, by pielgrzymować do grobu apostoła Piotra i pogłębiać więź z jego następcą – pisze w specjalnym liście do diecezjan abp Wiktor Skworc, metropolita Katowicki.

 

– Podczas wizyty realizowany jest uświęcony tradycją porządek, który łączy dwa wymiary: modlitwy i spotkań. Pierwszy z nich przewiduje nawiedzenie rzymskich bazylik większych, w których będziemy celebrowali Msze święte, modląc się za Kościół w całej Ojczyźnie oraz za nasze Kościoły lokalne. Drugi wymiar obejmuje spotkania z Papieżem i rozmowy w poszczególnych urzędach Kurii Rzymskiej – wyjaśnia metropolita katowicki. Spotkanie z Papieżem jest krótkie, trwa kilkanaście minut.

 

– Nasz dokument liczy ponad 100 stron i odnosi się do lat 2004 – 2012. Składa się on z 23 rozdziałów, przetłumaczonych na język włoski – informował na specjalnej konferencji prasowej ks. dr Kazimierz Klawczyński, wicekanclerz kurii koszalińsko-kołobrzeskiej.

 

Natomiast abp Józef Kupny, metropolita wrocławski podkreśla w materiale zrealizowanym przez TV Rodzina, że "podczas wizyty w Rzymie będą poruszane kwestie związane z problemami, ale też radościami poszczególnych diecezji" – Sprawozdania dotyczą właściwie całości życia religijnego archidiecezji wrocławskiej – wyjaśnia metropolita. I dodaje, że oczekuje "sugestii związanych z tym opracowaniem".

 

Na specjalnie zorganizowanej konferencji przedstawicieli Archidiecezji Warszawskiej oraz Diecezji Warszawsko – Praskiej, w której brali udział m.in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz abp Henryk Hoser, ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej, zaprezentowano specjalny raport o warszawskim Kościele. Wynika z niego, że „w granicach obu warszawskich diecezji mieszka ponad 2,7 mln osób, w tym w granicach Warszawy – ponad 1,7 mln. Za wiernych Kościoła rzymskokatolickiego uważa się ponad 2,5 mln osób, czyli ok. 92,5 proc. mieszkańców. Co ciekawe – liczba deklarujących się jako wierzący – wbrew tendencjom sekularyzacyjnym – nie zmniejszyła się”. Wniosek: „liczba wierzących nie maleje, a ci, którzy chodzą do Kościoła wierzą bardziej świadomie”.

 

Całość raportu: Raport o stanie Kościoła w Warszawie.

 

Ad Limina

Krakowscy Biskupi pielgrzymują także do grobu bł. Jana Pawła II. – Naszemu Błogosławionemu Papieżowi, powołanemu na stolicę św. Piotra od grobu św. Stanisława, chcemy zawierzyć całą Archidiecezję Krakowską, każdą wspólnotę parafialną, zakonną, każdego z wierzących i prosić o potrzebne łaski na nadchodzące miesiące i lata – pisze w liście do diecezjan kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

 

Wizyta polskich biskupów odbędzie się w dniach 1 – 8 lutego. Będą oni podzieleni na trzy grupy. Odwiedzą sześć Kongregacji: Kongregację ds. Duchowieństwa, Kongregację ds. Biskupów, Kongregację Nauki Wiary, Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregację ds. Edukacji Katolickiej oraz Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

 

Jak wyjaśnia Katolicka Agencja Informacyjna "poszczególnym grupom odwiedzającym kongregacje przewodniczyć będą: abp Józef Michalik, kard. Stanisław Dziwisz i abp Stanisław Gądecki. Podczas tych spotkań uprzednio wyznaczony biskup, tzw. relator, dokona krótkiego wprowadzenia, a następnie będzie czas na rozmowę z przedstawicielami danego urzędu. Przebieg każdego spotkania zostanie opisany przez biskupa-notariusza, a następnie, po powrocie do Polski, przekazany do Sekretariatu KEP, dzięki czemu wszyscy biskupi zyskają pełny obraz wizyt w kongregacjach".

 

Dodatkowo "w mniejszych, kilkuosobowych grupach biskupi udadzą się także do innych watykańskich urzędów. Skład tych grup został dobrany wedle ich kompetencji i zadań jakie poszczególnym biskupom przydzieliła Konferencja Episkopatu Polski".

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę