Nasze projekty

Ale jaja

TOP 7 najbardziej pogańskich zwyczajów wielkanocnych na świecie.

Reklama

KOLOR MIŁOŚCI

 

Kraj: Armenia

Reklama

Stopień pogaństwa: 1

Wers: A obok krzyża Jezusowego stała Matka Jego [J 19,25]

 

Reklama

Farbowanie jajek na kolor czerwony tłumaczyć można przez właściwości fizyczne najpopularniejszych barwników naturalnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, czyli cebuli i buraków. Ale w kulturze ormiańskiej tradycja pisanek kryje w sobie jeszcze głębszy, teologiczny sens. Bowiem według legendy, Matka Boża stojąc pod krzyżem trzymała zawinięte w chustę jajka i chleb, a ściekająca z krzyża krew Jej Syna zabarwiła pokarm na purpurowy kolor. Dlatego na pamiątkę tego wydarzenia w Armenii barwi się na czerwono nie tylko jajka, ale także tradycyjnie wypiekany podczas Wielkanocy chleb – cheorek.

SŁODKIE SZALEŃSTWO


Kraj: Liban

Reklama

Stopień pogaństwa: 2

Wers: Pomyślałem: Wespnę się na palmę, zerwę wiązkę jej daktyli! [Pnp 7,9]

 

Wspominany wielokrotnie w Pieśni nad Pieśniami Liban ma dość ciekawe tradycje wielkanocne, zaczerpnięte, kto wie, może i wprost ze słynnej księgi. Otóż nocą, na gałęziach drzew przez kościołami wiesza się słodkie arabskie ciasteczka daktylowe – ma’amoule. Maronici wierzą, że smakołyki przychylą im błogosławieństwa samego nieba. A ponieważ w wigilię Niedzieli Zmartwychwstania wierni odwiedzają aż siedem kościołów, wysoce prawdopodobne, że łaska Najwyższego rzeczywiście na nich zstąpi.

ZAŻYWANIE TABAKI

 

Kraj: Polska

Stopień pogaństwa: 3

Wers: Niech moja modlitwa będzie stale przed Tobą jak kadzidło [Ps 141,2]

 

Nabożeństwo Wielkiego Czwartku gromadzi na czuwaniu modlitewnym i śpiewach pasyjnych tłumy wiernych. Specyfiką wyłącznie polską są w tym dniu Gorzkie Żale. Jednak na Kaszubach, aby żale były jeszcze bardziej gorzkie, panowie znajdujący się w kościele zażywają bezkarnie między każdą kolejną pieśnią… tabaki. Korzystają przy tym nie tylko z cichego przyzwolenia celebransa. Z reguły to ksiądz sam jako pierwszy sięga po używkę. Według szacunków przemysłu tytoniowego na Kaszubach tabakę zażywa ponad 100 tysięcy osób. Bo czyż Pan nie stworzył wszelkiego zioła na ziemi i kazał nam robić z niego użytek?

PASJA 1:1

 

Kraj: Filipiny

Stopień pogaństwa: 6

Wers: Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie. [Mk 15,15]

 

Wprawdzie procesje biczowników nie są w tradycji chrześcijaństwa niczym nowym i nadal pątnicy rozlewają dobrowolnie swoją krew na ulicach starego i nowego kontynentu, jednak przybicie się do krzyża 10-centyetrowymi gwoźdźmi to specyfika iście azjatycka. Coroczne ukrzyżowania gromadzą w Wielki Piątek tłumy gapiów, dewotów i turystów, którzy w atmosferze jarmarcznych straganów wielkanocnych i odpustowych zabawek, uczestniczą w krwawej pasji. Choć skazańcy szybko zdejmowani są na ziemię i na krzyżu nikt nie umiera, kościół katolicki skrytykował ceremonię za wiarę w samo-zbawienie. Bo chyba nie to miał na myśli Jezus mówiąc: „Kto chce mnie naśladować niech weźmie krzyż swój…”

 

Ale jaja

WIESZANIE JUDASZA

 

Kraj: Polska

Stopień pogaństwa: 9

Wers: A Judasz poszedł i powiesił się. [Mt27,5]

Ale jaja

Okazuje się, że operacja odwetu na niewiernym apostole to w naszym kraju pewien standard, a na pewno zwyczaj. Co roku w rocznicę jego zdradzieckiego pocałunku, czyli w Wielki Czwartek, a w co gorliwszych parafiach – już w Wielką Środę, wieszano na samym szczycie wieży kościelnej kukłę Iskarioty. Następnie w Wielki Piątek strącano ją i mszczono się za wszelkie zniewagi na Zbawicielu, bijąc, kopiąc, podpalając i podtapiając. Ze względu na nadmierną agresję uczestników obrzędu Kościół zakazał organizowania tego typu nabożeństw, jednak tradycja wciąż kontynuowana jest w Jarosławiu i okolicach, gdzie męską Marzannę wiesza się na przydrożnych słupach czy drzewach.

BÓG NIE ŻYJE

 

Kraj: Peru

Stopień pogaństwa: 10

Wers: A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!» I skłoniwszy głowę oddał ducha [J 19,30]

 

Podczas gdy cały chrześcijański świat w Wielki Piątek pości, umartwia się i modli wspominając śmierć Chrystusa, peruwiańscy Indianie wykorzystują okazję, że Bóg chwilowo nie żyje do zabawy i swawoli, łamiąc z premedytacją wszystkie z możliwych przykazań dekalogu. Bo skoro aż do Niedzieli Zmartwychwstania Bóg leży w grobie i nie widzi grzechu – grzech przestaje być pojęciem wymiernym, a na pewno nikt nie kontroluje tego, co się dzieje – nawet Bóg. Można kraść, cudzołożyć i upijać się do nieprzytomności, ile tylko dusza zapragnie. Ale ciężko szukać tu najmniejszego poparcia ze strony Biblii, bo chyba nie to miał na myśli psalmista mówiąc: „Rzekłem, bogami jesteście”.

ZLOT CZAROWNIC

 

Kraj: Szwecja

Stopień pogaństwa: maksymalny

Wers: brak!

 

Zamiast pisanek i czekoladowych królików – wiedźmy. Zamiast Ukrzyżowanego – szatan. Taki oto zwyczaj wielkanocny rozprzestrzenił się w Skandynawii. Bynajmniej nie na pamiątkę Triduum Paschalnego, ale, uwaga, zlotu czarownic na wyspie Blåkulla, gdzie posłuszne diabłu czarownice werbowały swoje adeptki spośród niegrzecznych dziewczynek. Dziś Påskkäringar kultywowane jest głównie w Wielką Sobotę, kiedy to młode Szwedki chadzają z koszyczkami nie do kościoła poświęcić pokarmy, ale od domu do domu zbierając doń kartki z życzeniami, słodycze i pieniądze. Co łaska.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę