Nasze projekty

Tylko dla wtajemniczonych!

Jest takie pojęcie dotyczące utworów epickich ale także filmów, a często też naszego życia, które nazywa się RETROSPEKCJA.

Reklama

Retrospekcja to zabieg stosowany często przez pisarzy takich jak choćby Proust, Dickens, czy z naszego podwórka Sienkiewicz, Kuncewiczowa i wielu innych.

Dlaczego stosują taką formę?

Dlatego „by zwolnić tempo wydarzeń, cofnąć się do przeszłości, przypomnieć wcześniejsze wydarzenia tak, aby czytelnik mógł sobie dokładniej wyobrazić i zrozumieć okoliczności następstw akcji”. 

Reklama

Kiedy przychodzi październik (wtedy szczególnie) my, chrześcijanie wchodzimy w okres retrospekcji. Polega to na tym, że każdego dnia wszyscy odmawiamy różaniec. Rozważając każdą tajemnicę różańca nie robimy nic innego jak właśnie: zwalniamy tempo wydarzeń, cofamy się do przeszłości, przypominamy sobie historię, by dokładnie wyobrazić sobie i zrozumieć okoliczności tamtych wydarzeń i zobaczyć jak wielki wpływ mają one na nasze życie.

Każda tajemnica wprowadza – wtajemnicza – nas w świat, w którym młoda dziewczyna z Nazaretu najpierw dowiaduje się, że „oto pocznie i porodzi Syna… Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego…” po to, by niedługo potem dowiedzieć się, że Jej Syn zbawi świat, ale też poniesie za to najwyższą cenę. 

Reklama

Każda tajemnica to okazja do przeżycia jeszcze raz tamtych wydarzeń i szansa, by zobaczyć wpływ tamtych dni na nasze życie. 

Każda tajemnica to dla nas możliwość zwolnienia tempa, zastanowienia się, czy patrząc przez pryzmat właśnie tamtych wydarzeń warto tak gnać, do przodu, szybko, bez opamiętania, bez spowolnienia, zatrzymania się, namysłu. Czy nie lepiej przy każdej tajemnicy spróbować ją zrozumieć, wejść w tę tajemnicę jak Ona, ich bohaterka „zmieszać się na te słowa i rozważać w swoim sercu, co one mają oznaczać”?

Każda tajemnica to towarzyszenie Maryi i Jej Synowi w ich codziennym życiu, w ich zmaganiach, bycie z Nimi. 

Reklama

Wejść w tajemnicę różańca, wtajemniczyć się, to nic innego jak właśnie poprzez odmawianie różańca żyć życiem jego bohaterów, próbować przenikać do tego życia i odwrotnie wprowadzać ich w swoje życie. Różaniec to przebywać z Nimi. Cieszyć się ich radością taką jak narodziny, smucić zmartwieniami zaginięcia dziecka i płakać pod krzyżem razem z Maryją z sercem wypełnionym nadzieją na Zmartwychwstanie. Tym jest różaniec. Tym są jego tajemnice. Różaniec oznacza wejście w świat ich tajemnic.

Zapraszam do wtajemniczenia. Zapraszam do odmawiania różańca (zwłaszcza w październiku). Zapraszam do cyklu „Wtajemniczeni”, którym Biskup Marek Solarczyk pomaga nam wejść w te tajemnice.

 


W tym numerze:

Niewolnik Maryi. Zawsze uśmiechnięty. Bp Solarczyk zaprasza


Różaniec nieodklepany. Modlitwa doświadczonych życiem


Na czym polega siła modlitwy różańcowej?


Jasna Góra żyje różańcem


Święci zakochani w różańcu


7 kroków do dobrego odmawiania różańca


 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę