Nasze projekty
fot. Cicero Moraes / wikimedia commons

Róża z Limy. Pierwsza święta z Ameryki

Od najmłodszych lat cechowała Różę szczególna pobożność, już jako dziecko złożyła Bogu ślub czystości. Jest jedną z najpopularniejszych świętych Ameryki. Wspominamy ją w Kościele 23 sierpnia.

Reklama

Od dziecka zapatrzona w Boga

Urodzona 20 kwietnia 1586 r. w Limie Isabel Flores de Oliva pochodziła ze szlacheckiej rodziny, mającej swe korzenie w Hiszpanii. Wszyscy potocznie nazywali ją Różą ze względu na jej delikatną cerę.

Rodzice dbali o jej dobre wykształcenie i wychowanie. Od najmłodszych lat cechowała Różę szczególna pobożność, już jako dziecko złożyła Bogu ślub czystości. Gdy rodzice chcieli wydać ją za bogatego mężczyznę, stanowczo się opierała, przez co była nękana przez matkę.

Cela w ogrodzie rodzinnego domu

Róża inspirowała się przykładem św. Katarzyny ze Sieny, dlatego tak jak ona została tercjarką dominikańską. W domu rodzinnym założyła przytułek dla potrzebujących, w którym osobiście zajmowała się opuszczonymi dziećmi i starcami, zwłaszcza pochodzenia indiańskiego. W 1609 r. całkowicie poświęciła się modlitwie.

Reklama
Reklama

Żyła w celi liczącej dwa metry kwadratowe, zbudowanej w ogrodzie rodzinnego domu. Wychodziła z niej jedynie do kościoła. Żyła niezwykle surowo, w Wielkim Poście Róża zwykła jadać dziennie tylko 5 pestek cytryny. Przeżywała także duchowe ciemności, nie czując Bożej obecności przez kilkanaście lat.

Przewidziała datę swojej śmierci

Niektórzy, patrząc na ascetyczne życie, posty i gorliwą modlitwę Róży, uważali ją za obłąkaną. Oddając swoje cierpienia Chrystusowi znosiła wiele upokorzeń i obelg ze strony otoczenia.

Przeczytaj również

  Wycieńczona umartwieniami zmarła 24 sierpnia 1617 r., dokładnie w dzień, który sama przepowiedziała na swoją śmierć.

  Reklama
  Reklama

  Patronka Ameryki i Filipin

  Beatyfikował ją w 1668 r. papież Klemens IX, a kanonizował już trzy lata później Klemens X. Wspomnienie liturgiczne św. Róży obchodzone jest 23 sierpnia. Jest ona patronką Ameryki, a także Filipin.

  Patronuje kwiaciarkom i ogrodnikom. Przy jej relikwiach modlił się w 1988 r. papież Jan Paweł II, podczas swej wizyty w Peru.


  os, KAI / Stacja7

  Reklama

  Reklama

  Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas - złóż darowiznę