Nasze projekty
fot. domena publiczna/wikipedia.org

Cyryl Jerozolimski. Obrońca Trójcy Świętej

Trzy razy był zsyłany na wygnanie za rzekome roztrwanianie diecezjalnego majątku i głoszenie herezji. Został autorem pierwszych katechez m.in. o chrzcie świętym, bierzmowaniu i Eucharystii.

Reklama

Wolność wyznania

Przyszedł na świat około roku 315, kiedy to chrześcijanie mieli już zagwarantowaną wolność wyznania dzięki podpisanemu przez cesarza Konstantyna Wielkiego Edyktowi mediolańskiemu. Nie musieli już się ukrywać ani bać o swoje życie z powodu wiary w Jezusa Chrystusa. Cyryl więc swobodnie dorastał w głęboko wierzącej i przywiązanej do praktyk chrześcijańskich rodzinie.

Od wczesnych lat zajmował się studiowaniem Pisma Świętego i pisarzy kościelnych, a jako młodzieniec zaprawiał się w ascezie w jednym z klasztorów Palestyny. Gdy miał 19 lat przyjął święcenia diakonatu z rąk biskupa Jerozolimy św. Makarego, a dziesięć lat później z rąk św. Maksyma otrzymał święcenia kapłańskie.

Czytaj także >>> Psalm 51. „Boże litościwy, zmiłuj się nade mną”

Reklama

Pierwsze Katechezy

Jako kapłan zajął się katechizowaniem tych, którzy przygotowywali się do przyjęcia sakramentu chrztu. W sposób bardzo przystępny tłumaczył im całokształt prawd wiary Chrystusowej. Do historii przeszły głoszone przez niego homilie przy drzwiach Bazyliki Grobu Bożego, w których wykładał naukę Kościoła o chrzcie świętym, bierzmowaniu i Eucharystii. Dały one podstawy do powstania w późniejszym czasie dwóch serii katechez: dla katechumenów i dla ochrzczonych. Był to najprawdopodobniej pierwszy systematyczny wykład nauki katolickiej i jeden z pierwszych traktatów o Najświętszym Sakramencie.

Około 348 roku Cyryl przyjął sakrę biskupią, a po śmierci Makarego został wybrany na stolicę jerozolimską, co zatwierdził synod Konstantynopolu, cesarz oraz papież. 

CZYTAJ TEŻ: Młodość, siła i męstwo. Jaki był święty Józef?

Reklama

Walka z arianizmem i wygnania

Nowemu biskupowi Jerozolimy przyszło zmierzyć się z trawiącymi Kościół od wewnątrz herezjami. Szczególnie rozpowszechniony był wówczas arianizm, którego zwolennikami byli zarówno niektórzy hierarchowie kościelni, jak i wielu cesarzy. Zgodnie z tą herezją Jezus został przez Boga stworzony, a tym samym jest mu podległy. Trójca Święta zaś jest niebiblijna, dlatego arianie ten dogmat całkowicie odrzucali. Głosicielem tej nauki był m.in. biskup Akacjusz, arcybiskup Cezarei, bezpośredni zwierzchnik Cyryla. Szukał on sposobności, aby usunąć biskupa jerozolimskiego z urzędu, gdyż ten ostro krytykował arianizm.

Gdy w Jerozolimie zapanował głód i wielu biedaków umierało z tego powodu, Cyryl sprzedawał meble i część majątku diecezji, by pomagać potrzebującym. Akacjusz oskarżył go o nielegalne zawłaszczenie dóbr kościelnych i odebrał mu tron biskupi. Cyryl znalazł schronienie w Tarsie, rodzinnym mieście św. Pawła, gdzie tamtejszy biskup przyjął go z otwartymi ramionami.

Gdy Synod w Seleucji potępił arianizm, Cyryl mógł wrócić do swojej diecezji po 9 latach wygnania. Ale nie na długo, bowiem Akacjusz, mimo że pozbawiony urzędu, dalej spiskował. Mając za sobą cesarza doprowadził do tego, że synod w Kostantynopolu na nowo potępił biskupa jerozolimskiego i ponownie skazał go na wygnanie. Tym razem jednak banicja Cyryla trwała zaledwie kilka miesięcy, gdyż nowy cesarz Julian Apostata, wezwał do powrotu wszystkich wygnanych biskupów.

Reklama

Cyryl prowadził swoją diecezję przez kolejnych 19 lat i poświęcił je na naprawianie duchowych szkód, jakie pod jego nieobecność wniosły panoszące się herezje. Niestety jego praca duszpasterska znów została przerwana, gdyż kolejny cesarz Walens także był zwolennikiem arianizmu. Cyryl przez osiem lat tułał się po różnych diecezjach i klasztorach, aż do śmierci 18 marca 386 roku.

Po prawie 1500 latach po śmierci Cyryla Jerozolimskiego papież Leon XIII ogłosił go doktorem Kościoła.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę