Nasze projekty

Kard. Dziwisz: Niech płomień miłości ogarnie nasz świat!

Niech płomień miłości ogarnie nasz świat! Nieście światu dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie. Dawajcie świadectwo, że warto i trzeba Mu zawierzyć nasz los - mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas Mszy św. otwierającej ŚDM

Reklama

Metropolita krakowski zachęcił młodych do postawienia sobie trzech pytań: Skąd przychodzimy na to spotkanie? Gdzie dziś jesteśmy, w tym momencie naszego życia? Dokąd dalej podążymy i co stąd ze sobą zabierzemy?

Kard. Dziwisz zaznaczył, że na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przyjechali pielgrzymi z różnych rejonów świata – takich, w których ludzie żyją w pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia, ale także z miejsc, w których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani.

Reklama
Reklama

– Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami – powiedział metropolita krakowski.

Reklama
Reklama

Jak dodał, na spotkanie z Jezusem przychodzimy z osobistymi doświadczeniami przeżywania Ewangelii w naszym niełatwym świecie. Przynosimy ze sobą lęki i rozczarowania, ale także nasze tęsknoty i nadzieje, pragnienia życia w świecie bardziej ludzkim, bardziej braterskim i solidarnym. – Zdajemy sobie sprawę z naszych słabości, ale wierzymy, że „wszystko możemy w Tym, który nas umacnia”. Możemy stawić czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem – powiedział kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił, że tylko Jezus Chrystus może zaspokoić najgłębsze pragnienia ludzkiego serca. – To On nas tu przyprowadził. On jest obecny pośród nas – zapewnił.

Reklama

Zachęcił młodych, by powierzyli Jezusowi wszystkie sprawy, lęki i nadzieje, bowiem „On w tych dniach nas będzie pytał o miłość, tak jak pytał Szymona Piotra. Nie uchylajmy się od odpowiedzi na to pytanie”.

Spotkanie Jezusa – mówił metropolita krakowski – jest także doświadczeniem tego, że wszyscy stanowimy wielką wspólnotę, czyli Kościół, przekraczający granice wytyczone przez ludzi i dzielące ludzi.

– Doświadczenie Kościoła powszechnego to wspaniałe przeżycie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Od nas, od naszej wiary i świętości, zależy oblicze Kościoła. Od nas zależy, by docierał on z Ewangelią do tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, albo nie znają Go w wystarczającym stopniu – podkreślił hierarcha.

Dodał, że choć spotkanie w Krakowie potrwa tylko kilka dni, to będzie to intensywne, duchowe doświadczenie, wymagające również pewnego trudu. Być może – mówił do młodych kard. Dziwisz – podejmiemy w tych dniach pewne ważne postanowienia? Może postawimy sobie nowe cele w życiu? Może usłyszmy wyraźny głos Jezusa, by zostawić wszystko i pójść za Nim? – pytał.

Kard. Dziwisz zachęcił do dzielenia się w tych dniach tym, co najcenniejsze, a więc wiarą, doświadczeniami i nadziejami. – Drodzy młodzi przyjaciele, formujcie w tych dniach wasze umysły i serca. Słuchajcie katechez głoszonych przez biskupów. Wsłuchujcie się w głos Papieża Franciszka. Uczestniczcie z przejęciem w świętej liturgii. Doświadczajcie miłosiernej miłości Pana w sakramencie pojednania. Poznawajcie także świątynie Krakowa, bogactwa kultury tego miasta, ale także gościnność jego mieszkańców i sąsiednich miejscowości, gdzie znajdziemy odpoczynek po trudach dnia – zachęcił hierarcha.

Przypomniał także, że Kraków żyje tajemnicą Bożego Miłosierdzia, „również dzięki pokornej Siostrze Faustynie, która uwrażliwiła Kościół i świat na ten szczególny rys Boga”. Młodym polecił, by wracając do swoich krajów, domów i wspólnot, zanieście iskrę miłosierdzia.

– Niech płomień miłości ogarnie nasz świat, by nie było w nim egoizmu, przemocy i niesprawiedliwości, by na naszej ziemi umacniała się cywilizacja dobra, pojednania, miłości i pokoju. Nieście światu dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie. Dawajcie świadectwo, ze warto i trzeba Mu zawierzyć nasz los. Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc – powiedział wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

W Mszy św. inaugurującej Światowe Dni Młodzieży uczestniczy kilkaset tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata. To pierwsze z wydarzeń centralnych ŚDM.


am / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę