Nasze projekty

5 wydarzeń centralnych ŚDM

Najważniejsze spotkania w czasie Światowych Dni Młodzieży nazywane są Wydarzeniami Centralnymi i gromadzą wszystkich pielgrzymów. W Krakowie przewidziano ich pięć.

Reklama

ŚDM oficjalnie zostaną zainaugurowane 26 lipca. We wtorek popołudniu rozpocznie je Msza Święta na Otwarcie, której przewodniczył będzie biskup miejsca – kard. Stanisław Dziwisz. Ceremonię Powitania papieża Franciszka zaplanowano na czwartek a na piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

We wtorek, przed Mszą św. na Otwarcie, zgodnie z tradycją ŚDM, w uroczystej procesji zostaną wniesione symbole ŚDM – ikona Matki Bożej Salus Populi Romani oraz krzyż – które od Niedzieli Palmowej 13.04.2014 r. pielgrzymowały po wszystkich polskich diecezjach. W procesji, nawiązującej do historii ŚDM, symbole będą nieśli reprezentanci diecezji, które były gospodarzami dotychczasowych 13 międzynarodowych edycji spotkań młodych (Rzym 1986, Buenos Aires 1987, Santiago de Compostela 1989, Częstochowa 1991, Denver 1993, Manila 1995, Paryż 1997, Rzym 2000, Toronto 2002, Kolonia 2005, Sydney 2008, Madryt 2011, Rio de Janeiro 2013).

Papież Franciszek przyleci do Krakowa w środę, ale ceremonię powitania w ramach ŚDM zaplanowano na czwartek o godz. 17.30. Spotkanie z młodzieżą papież Franciszek rozpocznie od przejazdu tramwajem w towarzystwie młodzieży niepełnosprawnej (m.in. ze stowarzyszenia Klika) trasą od pałacu arcybiskupów krakowskich na Błonia. Podczas ceremonii powitania, reprezentanci wszystkich krajów obecnych na ŚDM Kraków 2016 (wg danych z dn. 05.07 jest to 187 państw) wezmą udział w procesji z flagami, w której będą też nieśli wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów. Zgodnie z tradycją papieża powitają młodzi reprezentanci wszystkich kontynentów. Papież skieruje także do młodzieży pierwsze przemówienie.

Reklama

Piątkowe Wydarzenie Centralne stanowi nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W odróżnieniu od poprzednich, to spotkanie będzie miało charakter bardziej refleksyjny, modlitewny. Podczas nabożeństwa, które od 1993 r. jest częścią głównych uroczystości ŚDM, krzyż ŚDM będą nieśli kolejno przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń, pełniących dzieła miłosierdzia, m.in.: Cenacolo, Sant’Egidio i misjonarki miłości. Autorem rozważań Drogi Krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś. Papież Franciszek skieruje do młodych przemówienie.

Trzy pierwsze spotkania młodych odbędą się na krakowskich Błoniach skąd na sobotę i niedzielę pielgrzymi przeniosą się na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wieczorne Czuwanie z Ojcem Świętym przed Najświętszym Sakramentem jest najbardziej osobistym momentem ŚDM.

Na rozpoczęcie nabożeństwa papież Franciszek, w towarzystwie reprezentantów wszystkich kontynentów przejdzie przez bramę miłosierdzia przygotowaną na Campus Misericordiae. Spotkanie z młodymi będzie składało się z trzech części: inscenizacji inspirowanej oficjalną modlitwą ŚDM Kraków 2016 i przygotowanej przez Teatr Tańca Mira-Art, dialogu papieża z modlitwą (tradycyjnie, przed wygłoszeniem przemówienia, ojciec święty wysłucha świadectw młodych ludzi – tym razem będą to: Polka, Syryjka oraz Paragwajczyk) oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji wykorzystany zostanie ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, który następnie trafi do Kibeho (Rwanda), jako element projektu „12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju” – 12 miejsc na świecie, gdzie ma trwać wieczysta adoracja w intencji pokoju na świecie.

Reklama

Po zakończeniu czuwania, na Campus Misericordiae odbędzie się ekumeniczny koncert uwielbieniowy pt. „Credo in Misericordiam Dei”, inspirowany 12-stoma artykułami wyznania wiary, podczas którego wystąpią m.in. s. Cristina Scuccia, Kasia Wilk, Kuba Badach i Krzysztof Iwaneczko.

31 lipca papież Franciszek będzie celebrował Mszę Świętą Posłania – na zakończenie spotkania Ojciec Święty „posyła młodych na cały świat”. Na sam koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Ojciec święty, biskupi i kapłani będą koncelebrować mszę św. w szatach liturgicznych zaprojektowanych przez śp. Macieja Cieślę (27 l.) – grafika Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, który zmarł 2.07 br. w wyniku choroby nowotworowej.

Reklama

Wydarzeniom Centralnym ŚDM towarzyszyć będą czterystuosobowe chór i orkiestra Światowych Dni Młodzieży. Według szacunków, w uroczystościach weźmie udział ponad 800 kardynałów i biskupów oraz ok. 13 000 księży z całego świata. Swój udział zgłosiło też ok. 1200 kleryków z ok. 30 polskich diecezji. Łącznie, na wszystkie msze święte odprawiane w czasie ŚDM przygotowano ok. 5 000 000 komunikantów. Na terenie Błoń będą one przechowywane w 6 namiotach eucharystycznych. Na Campus Misericordiae takich namiotów będzie 20. Po raz pierwszy, oprócz liturgii łacińskiej, do nabożeństw wprowadzone zostaną elementy rytu bizantyjsko-słowiańskiego.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite