Nasze projekty
Reklama
fot. wygenerowane przez DALL-E

Ośrodki kultu religijnego to ważny element systemu obrony Polski

Oficer rezerwy Wojska Polskiego płk Grzegorz Kwaśniak, wskazuje na 4 elementy budujące polską obronność. Przygotowanie obronnego społeczeństwa między innymi poprzez przygotowanie ośrodków kultu religijnego to jeden z nich.

Grzegorz Kwaśniak to bardzo ważna postać dla budowania polskiego systemu obrony powszechnej. Jest doktorem nauk wojskowych, oficerem rezerwy Wojska Polskiego, a także twórcą koncepcji budowy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w latach 2016–2020 dyrektor Biura ds. Budowy Obrony Terytorialnej. 

Polskie społeczeństwo – kluczowy zasób w obronności państwa

Wskazał on na cztery elementy, które mają budować polski system obrony powszechnej, a składają się na niego: system obronny państwa, przygotowanie obronne społeczeństwa i przygotowanie obronne państwa oraz przygotowanie obronne obszaru kraju. Jednak zwrócił uwagę, że najbardziej kluczowym zasobem w obronności państwa jest polskie społeczeństwo, zatem punkt numer dwa wydaje się być jednym z najważniejszych, by budować stabilny system obronności kraju.

„Po pierwsze, to społeczeństwo polskie jest najważniejszym podmiotem i zasobem naszego systemu bezpieczeństwa, a kluczem do sukcesu w wojnie hybrydowej i totalnej jest formowanie świadomości społecznej oraz promowanie postawy zaangażowania obywateli w obronę ojczyzny” – napisał.

Reklama

Czytaj także >>> Co można wyczytać z obrazu Jezusa Miłosiernego?

Działanie całego społeczeństwa w ramach obrony państwa

Dodał, że obecne myślenie o obronności kraju, które zakłada, że prowadzenie obrony to głównie praca profesjonalnych wojsk operacyjnych, powinna ustąpić miejsca nowemu systemowi – systemowi obrony powszechnej. Zakłada on działanie całego społeczeństwa w ramach obrony państwa.

Grzegorz Kwaśniak zauważa, że w kwestii przygotowania systemu obrony powszechnej jest jeszcze wiele do zrobienia. Wskazał na 8. elementów, których obecnie w polskim systemie bezpieczeństwa brakuje, a powinny zostać wprowadzone, bądź naprawione, by budować obronność kraju w zakresie przygotowania społeczeństwa. Należą do nich: edukacja dzieci i młodzieży, wypełnianie obowiązku obrony, brak powszechnej obrony cywilnej, brak powszechnego przygotowania społeczeństwa do samoobrony, brak powszechnej umiejętności posługiwania się bronią, brak powszechnego przygotowania gospodarstw domowych, brak przygotowania organizacji pozarządowych oraz brak przygotowania ośrodków kultury i kultu religijnego.

Reklama

Ośrodki kultury i kultu religijnego – ważny element systemu obrony powszechnej

Jako jeden z elementów, który należy poprawić, a który ma wpływ na przygotowanie obronne społeczeństwa, Grzegorz Kwaśniak wskazał na brak przygotowania ośrodków kultury i kultu religijnego.

„Rozpatrując kwestie przygotowań obronnych, nie można pominąć aspektu przygotowania aksjologicznych fundamentów społeczeństwa poprzez rozwój jego kultury i tradycji oraz wiary w ośrodkach kultury i kultu religijnego. Ośrodki te stanowią bowiem istotne miejsce wychowania, budowania tożsamości oraz tworzenia więzi patriotycznych i społecznych. Mogą więc rozwijać w społeczeństwie cechy ważne dla sprawnego funkcjonowania obrony powszechnej” – napisał.

Całą analizę Grzegorza Kwaśniaka w kwestii systemu obronności powszechnej przeczytasz tutaj >>>

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja