Nasze projekty

„Najbardziej cenię sobie to, czego jeszcze nie dokonałem”

"Najbardziej cenię sobie to, czego jeszcze nie dokonałem. Oglądanie się wstecz nie jest dobrą strategią" - powiedział ks. prof. Michał Heller w krótkiej wypowiedzi dla KAI. Światowej sławy fizyk, kosmolog, filozof i twórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych 12 marca kończy 80 lat.

Reklama

Jubileusz to dobra okazja do podsumowań. Co Ksiądz Profesor ceni w swoim olbrzymim dorobku naukowym najbardziej?

Ks. prof. Michał Heller: Najbardziej cenię sobie to, czego jeszcze nie dokonałem. Oglądanie się wstecz nie jest dobrą strategią. „Kto przykłada rękę do pługa…”

Reklama
Reklama

Patrząc na życie Księdza Profesora to jedno pasmo sukcesów. Ale na pewno były i porażki. Czego nie udało się dokonać a czego Ksiądz Profesor bardzo pragnął?

Na jeden sukces składa się dziesięć porażek. A co mi się nie udało? Chciałbym mieć wśród polskich księży więcej takich, którzy poszliby moimi śladami. Mam na myśli takich księży, którzy mieliby dobre przygotowanie w zakresie którejś z nauk przyrodniczych lub ścisłych, twórczo ją uprawiali i równocześnie dobrze znali filozofię i teologię. Mało jest robotników do tego żniwa.

Reklama
Reklama

W notach biograficznych o działalność Księdza Profesora czytamy kolejno: „Heller – kosmolog, Heller – filozof, Heller – teolog”. Która z tych aktywności jest Księdzu najbliższa?

Zawsze ta, którą się w danej chwili nie zajmuję.

Reklama

W wymienionych powyżej dziedzinach aby coś osiągnąć trzeba też być artystą. Czy wybitny fizyk i matematyk może być wielkim artystą?

Było wielu takich, więc na pewno jest to możliwe.


Polecamy książkę „Wierzę, żeby rozumieć” – wywiad z ks. prof. M. Hellerem, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Dla czytelników Stacji7 przygotowaliśmy na zakup książki specjalny rabat 35%


Czy i na ile uprawianie filozofii i nauki wpływa na kapłaństwo Księdza Profesora?

Na tyle samo, na ile bycie kapłanem wpływa na moje uprawiane nauki. Na tym zresztą polega cała trudność: jedno i drugie powołanie wymaga całego życia.

Kim powinien być kapłan XXI w.?

A kim powinien był być na przykład w XI wieku? – Kapłanem.

Dlaczego dialog wiary i nauki jest tak ważny w obecnych czasach? Czy patrząc z perspektywy lat wydaje się on Księdzu Profesorowi łatwiejszy?

Na temat nauki i wiary powiedziano już niemal wszystko (i to po wiele razy), ale każde pokolenie i każdy człowiek rozgrywa ten dialog od nowa, dlatego zawsze będzie on aktualny i nigdy łatwiejszy.

Jaka jest recepta, aby być dobrym uczonym? Być uczonym z pasją…

Gdyby była taka recepta, rozdawaliby ją za darmo we wszystkich wyższych uczelniach. Ale na pewno jedno jest niezbędne – systematyczna praca, codziennie wiele godzin…

Jak wygląda „zakład o życie wieczne” Michała Hellera?

W takich sprawach nie uprawiam hazardu. Wolę iść pewną drogą.

Przy okazji 80. rocznicy urodzin jakie jest Księdza Profesora największe marzenie?

Zostawmy marzenia nastolatkom. Ja planuję na najbliższy tydzień.


Rozmawiał Krzysztof Tomasik (KAI) / Tarnów

wklejka_heller

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę