Wiara w czasie epidemii. Niedziela 29 marca [RELACJA LIVE]
Papież Franciszek samotnie idący w strugach deszczu przez pusty plac św. Piotra, następnie ważne słowa orędzia i błogosławieństwo całego świata Najświętszym Sakramentem. Te obrazy przejdą do historii. Śledzimy dla was informacje na bieżąco, zapraszamy na kolejny dzień relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
🔷 “Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie”. Przejmujące orędzie papieża
🔷 Krucyfiks, który ocalił Rzym przed epidemią
🔷 Prezydent Andrzej Duda modlił się za Ojczyznę na Jasnej Górze
🔷 Abp Gądecki zawierzył Polskę Bogu i Matce Bożej. Tekst aktu zawierzenia.
🔷 Watykan wydał uaktualnione wskazania co do liturgii w Wielki Tydzień podczas pandemii
🔷 Służba duchownych w czasach zarazy
🔷 Relacja z wczoraj dostępna tutaj
Realizacja: Maciej Skotnicki, Anna Druś, Zofia Świerczyńska i Karolina Hołownia
Biskupi Kościołów chrześcijańskich Wrocławia modlili się wspólnie w archikatedrze, prosząc Boga o miłosierdzie i o oddalenie zagrożenia epidemią. Polecali Bożej opiece chorych, ich rodziny oraz tych, którzy się nimi opiekują.
Wyjątkowe nabożeństwo ekumeniczne we wrocławskiej zostało odprawione bez udziału wiernych. – To modlitwa w duchu jedności, solidarności i miłości – rozpoczął abp Józef Kupny. Razem z nim modlili się także bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego oraz bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
(KAI)
Wymiana myśli na Facebooku, Msze św., nabożeństwa i rekolekcje internetowe oraz świąteczne konkursy prowadzone za pomocą mediów społecznościowych – to sposób duszpasterzy w Skalbmierzu na podtrzymywanie więzi i budowanie relacji w czasach pandemii.
„Tęsknię za Wami. Piszmy w komentarzach dobre słowo, które wzmacnia nas w tym trudnym czasie” – napisał na Facebooku proboszcz parafii, ks. kan. Marian Fatyga. – Wielu parafian natychmiast odezwało się z tym dobrym słowem. Piszą, że trwają na modlitwie jeszcze mocniej niż w codziennym czasie, dziękują za telewizję internetową, za rekolekcje. Odezwali się moi parafianie z Włoch, z Austrii, ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zatrzymała ich ta straszliwa choroba. Wspieramy się, modlimy się za siebie wzajemnie – mówi KAI ks. Fatyga. Dzisiaj na Mszach św. w kościele była wymagana liczna osób.
Parafia ogłosiła też konkurs internetowy z nagrodami, na palmy, pisanki i kartki świąteczne. – Chodzi o to, aby ludzie integrowali się w rodzinach i zapomnieli trochę o smutkach na rzecz wspólnego rękodzieła, związanego z czasem świątecznym. Nie ukrywajmy, brakuje nam tych zajęć, tak mocno osadzonych w naszej tradycji – mówi ksiądz proboszcz.
(KAI)
Choć Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie została zamknięta, nie przestała być miejscem modlitwy. Wręcz przeciwnie. Modlitwa w tej świątyni jest teraz jeszcze bardziej intensywna, choć ograniczona do najwyżej dziesięciu osób – zapewnia o. Francesco Patton, kustosz Ziemi Świętej.
Podkreśla on, że modlitwę w Bazylice prowadzą na przemian trzy główne wspólnoty chrześcijańskie: prawosławna, ormiańska i katolicka. Modlą się o zakończenie epidemii, a także za wszystkich, którzy zostali nią dotknięci, w tym w sposób szczególny za pracowników służby zdrowia.
(KAI)
Arcybiskup Kolonii, kard. Rainer Maria Woelki, ogłosił dziś na zakończenie uroczystej Mszy św. sprawowanej w tamtejszej katedrze, że w poniedziałek kolońskie seminarium duchowne otworzy swoje podwoje dla bezdomnych. Z pomocą młodych wierzących oraz alumnów zostaną im tam udostępnione wyżywienie i urządzenia sanitarne.
(KAI)
Rybacy Boga to trzecia seria rekolekcji, którą drogą internetową poprowadzi Biskup Marek Solarczyk, tym razem dla dzieci.
“Szykujcie kartki, kredki, flamastry, pisaki, bo na pewno będą Wam bardzo potrzebne” – czytamy w zaproszeniu.
Rekolekcje skierowane są do dzieci, rodziców, katechetów ale i tych wszystkich, którzy wewnętrznie wciąż czują się dziećmi.
Sytuacja, z którą przychodzi nam się zmierzyć sprawiła, że dotkliwie odczuwamy brak tego, co do tej pory było dla nas oczywiste i na wyciągnięcie ręki. Dla katolików jest to czas szczególnie trudny, bo w najważniejszym okresie, który przygotowuje do Wielkanocy, nie możemy uczestniczyć w liturgii, nabożeństwach i korzystać z sakramentów tak, jak do tej pory. Jak zaspakajać tę pustkę i jaką receptę ma na nią Jezus?
Od najbliższej niedzieli aż do czwartku o godz. 18.30 na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej będzie odbywać się transmisja Mszy św. połączonej z nauką rekolekcyjną głoszoną przez ks. Wojciecha Węgrzyniaka..Tematem rekolekcji będą różne rodzaje głodu, które szczególnie dotkliwie odczuwamy w obecnej sytuacji, aby wspólnie odnajdywać naszą nadzieję, którą jest Chrystus.
W niedzielę 29 marca abp Marek Jędraszewski nawiedził Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej i zawierzył Archidiecezję Krakowską opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej. Metropolita krakowski przekazał też Bernardynom relikwie św. Karola Boromeusza, by u świętego biskupa Mediolanu wypraszali ustania epidemii.
W akcie zawierzenia, który przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej abp Marek Jędraszewski odczytał dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej, odwołał się do modlitwy św. Jana Pawła II w tutejszym sanktuarium w 2002 r.
– Wejrzyj, łaskawa Pani, na lud Archidiecezji Krakowskiej, który od wieków pozostaje wierny Tobie i Synowi Twemu i który zawsze pokładał nadzieję w Twojej matczynej miłości. Wejrzyj, zwróć na nas swe miłosierne oczy. Wypraszaj u swego Syna to, czego dzieci Twoje dzisiaj najbardziej potrzebują – modlił się metropolita krakowski w intencji ustania epidemii, polecając rodziny, zmarłych, chorych, przebywających na kwarantannie, spragnionych Eucharystii, rządzących, lekarzy, pielęgniarki, służbę zdrowia, pracowników służb mundurowych i wolontariuszy, kapłanów i osoby życia konsekrowanego.
(KAI)
W V niedzielę Wielkiego Postu 29 marca parafie archidiecezji warszawskiej, które prowadzą swoje konta i profile w mediach społecznościowych szykują transmisje Mszy świętych. Wierni, którzy pozostają w domach utrzymują kontakt ze swoją parafią także poprzez Facebooka.
Lista dostępnych transmisji znajduje się TUTAJ>>>
Kard. Krajewski objechał dzisiaj parafie z apelem:”Umywanie nóg ubogim jest jak konsekracja podczas Eucharystii”,prosi księży aby otworzyli prysznice zachowując środki ostrożności.Zaapelował do księży studiujących:”Odstawcie teraz książki teologiczne,Ewangelia jest na ulicy”.
W sobotę 28 marca u emerytowanego biskupa pomocniczego Karla Herbsta SDB potwierdzona została obecność koronawirusa. Został przewieziony na oddział intensywnej opieki medycznej w szpitalu w dzielnicy Střešovice. Jego stan jest poważny – poinformowała na swoim koncie Twitter archidiecezja praska. Wezwano jednocześnie wiernych do modlitwy za chorego.
Podczas Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty Franciszek modlił się za osoby doznające cierpienia z powodu pandemii koronawirusa. W homilii przypomniał, że także Pan Jezus płakał: wiele osób dziś płacze, prosimy o łaskę, byśmy umieli płakać wraz z nimi, tak jak czyni to Pan. Niech to będzie dziś dla nas wszystkich niedziela płaczu – powiedział Ojciec Święty.
„Kościoły nie są zamknięte, są otwarte dla modlitwy prywatnej, niemniej jednak jesteśmy zobowiązani do respektowania porządku naturalnego, jaki jest wymuszony przez stan epidemii” – powiedział abp Gądecki. Przewodniczący Episkopatu również poprosił wiernych o wyrozumiałość i respektowanie obostrzeń.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zmarł 70-letni mężczyzna, który był hospitalizowany w szpitalu w Warszawie.
(4/5) Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Warszawie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 28, 2020
W Archikatedrze Warszawskiej, jak co miesiąc, msza święta o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, a po niej prelekcja Pawła Zuchniewicza. Zapraszamy na transmisję!
W Watykanie przeprowadzono 170 testów na obecność koronawirusa, które potwierdziły dwa nowe przypadki infekcji, w tym wśród mieszkańca Domu Świętej Marty – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. >czytaj więcej
KAI
Jasna Góra zaprasza dwa razy dziennie o godz. 10:00 i 17:00, do niedzieli, na nauki w ramach Jasnogórskich Dni Skupienia – tym razem online. Można ich wysłuchać na Radiu Jasnagóra, na Facebooku rozgłośni oraz kanale YouTube<
SŁOWO BOŻE JEST NIEZMIENNE, choć głoszone w zmiennych okolicznościach. #JasnogórskieDniSkupienia od dziś do niedzieli w Radiu #JasnaGóra, na facebookowym profilu rozgłośni oraz na jasnogórskim kanale YouTube o godz. 10.00 i 17.00. pic.twitter.com/hpioLCGMhr
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) March 27, 2020
W szpitalu w Lublinie zmarł 70-letni mężczyzna chory na koronawirusa. To 17 ofiara koronoawirusa w Polsce – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort podał również najnowsze dane o liczbie zakażonych, która na tę chwilę wynosi 1481.
(4/5) Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Lublinie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 70- letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 28, 2020
Przed nami V niedziela Wielkiego Postu, jeśli jeszcze nie mieliście okazji “wybrać się” na rekolekcje online, to zapraszamy do skorzystania z propozycji, którą przygotowaliśmy wspólnie z Archidiecezją Warszawską. Od jutra do środy zapraszamy na transmisje rekolekcji z bp. Michałem Janochą w kościele seminaryjnym.
Rekolekcje wielkopostne w czasie epidemii? Od jutra na kanale YouTube oraz stronie @archwwa transmisja rekolekcji z bp. Michałem Janochą. Zapraszamy!#zostanwdomu
Plan i linki do transmisji➡️https://t.co/fzLYN6A5nv pic.twitter.com/Tc7ALQ2Czq— Archidiecezja Warszawska (@archwwa) March 28, 2020
„Przed nami kolejna niedziela, trudniejsza niż poprzednie. Będziemy sprawować w naszych kościołach Msze św. bez udziału wiernych, przyjdą tylko ci, którzy mają intencje. Bardzo proszę, byśmy zrozumieli tę trudną sytuację. Jesteśmy fizycznie rozdzieleni, ale w komunii duchowej” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Dzięki pracy urszulanek do szpitala położniczego przy ul. Karowej w Warszawie trafiło już sto maseczek ochronnych. Jednak siostry nie ustają i pomagają dalej, a na Facebooku możecie śledzić efekty i przebieg ich pracy.
Jak co miesiąc, każdego 28 dnia, modlimy się o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Zapraszamy na transmisję mszy świętej pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, a po niej na prelekcję Pawła Zuchniewicza pt. “Wyszyński i Wojtyła. Jedność pomimo różnic”.
Transmisja <tutaj
Tym razem bez udziału wiernych, ale z transmisją na @archwwa. Jak co miesiąc zapraszamy do modlitwy o owoce @beatyfikacja. O g. 19 w Archikatedrze Warszawskiej msza św. pod przewodnictwem bp Romualda Kamińskiego, a po niej prelekcja Pawła Zuchniewicza.
➡️ https://t.co/3S1ETDu9rh pic.twitter.com/DG6GFS7KAQ— prymaswyszynski.pl (@beatyfikacja) March 28, 2020
Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. To nie jest czas Twojego sądu, ale naszego wyboru tego, co się liczy – te przejmujące słowa wypowiedział przed chwilą papież Franciszek podczas niezwykłego nabożeństwa na pustym placu św. Piotra.