Wiara w czasie epidemii. Błogosławieństwo Urbi et Orbi [RELACJA LIVE]
Dziś o godz. 18:00 papież Franciszek udzieli błogosławieństwa „Urbi et Orbi” całemu światu. Wczoraj prezydent Andrzej Duda modlił się za Ojczyznę na Jasnej Górze. Śledzimy dla was informacje na bieżąco, zapraszamy na kolejny dzień relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
🔷“Papież jak Mojżesz”. Dziś wieczorem błogosławieństwo Urbi et Orbi
🔷 Krucyfiks, który ocalił Rzym przed epidemią
🔷 Prezydent Andrzej Duda modlił się za Ojczyznę na Jasnej Górze
🔷 Abp Gądecki zawierzył Polskę Bogu i Matce Bożej. Tekst aktu zawierzenia.
🔷 Watykan wydał uaktualnione wskazania co do liturgii w Wielki Tydzień podczas pandemii
🔷 Relacja z wczoraj dostępna tutaj
Transmisja z błogosławieństwa Urbi et Orbi na pl. św. Piotra w Watykanie:
Realizacja: Maciej Skotnicki, Anna Druś, Zofia Świerczyńska
Franciszek idący w strugach deszczu przez pusty pl. św. Piotra, potem adorujący krzyż i na koniec błogosławiący świat Najświętszym Sakramentem.
Papież udziela błogosławieństwa “Urbi et Orbi”.
Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. To nie jest czas Twojego sądu, ale naszego wyboru tego, co się liczy
– te przejmujące słowa wypowiedział przed chwilą papież Franciszek podczas niezwykłego nabożeństwa na pustym placu św. Piotra.
Rozpoczyna się modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.
Papież modli się przed krucyfiksem z kościoła św. Marcelego w Rzymie.
W nocy 22 maja 1519 roku kościół św. Marcelego został doszczętnie zniszczony przez pożar. Krucyfiks ocalał jako jedyny element wyposażenia z pożaru tej świątyni. Od tamtego czasu stał się on dla mieszkańców Rzymu obiektem szczególnej czci. Trzy lata później, w 1522 roku, krzyż był niesiony w procesji pokutnej przez dzielnice miasta. Z tym wydarzeniem łączy się ustanie w Rzymie dżumy.
Rozpoczyna się śpiew i modlitwa z prośbą o łaskę od Jezusa Zmartwychwstałego o oddalenie epidemii od całego świata. Papież modli się razem z całym światem.
Panie pobłogosław świat! (…)
Nie zostawiaj nas na łasce burzy, powtórz raz jeszcze: Wy się nie bójcie! A my razem z Piotrem wszystkie troski przerzucamy na Ciebie, gdyż Tobie zależy na nas!
Nie gaśmy knotka o niskim płomieniu, ale pozwólmy by rozpalił naszą nadzieję
wzywa w swojej homilli Papież.
Papież Franciszek podkreśla posługę osób walczących z epidemią.
W obliczu cierpienia odkrywamy i doświadczamy Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa – aby wszyscy stanowili jedno.
Teraz gdy jesteśmy na wzburzonym morzu, błagamy, zbudź się Panie!
Nie jest to czas Twojego Sądu ale naszego osądzenia – wyboru to co się liczy a co przemija
wzywa Papież na Placu św. Piotra.
– Na naszych placach zebrały się ciemności, wypełniając wszystko pustką i posępną ciszą – mówi Papież Franciszek – Nie możemy iść osobno, każdy na własną rękę, ale jedynie razem!
Te słowa wypowiedziane na pustym Placu św. Piotra wybrzmiewają szczególnie poruszająco.
W Watykanie deszcz. Na nabożeństwo za pośrednictwem mediów w modlitwie uczestniczy 267 tys. ludzi. Plac św. Piotra byłby pełny.
JUŻ O 18:00 PAPIEŻ FRANCISZEK POBŁOGOSŁAWI CAŁY ŚWIAT POGRĄŻONY W PANDEMII KORONAWIRUSA. TO NIEZWYKŁE NABOŻEŃSTWO BĘDZIEMY RELACJONOWAĆ NA BIEŻĄCO.
Transmisja wydarzenia:
W strugach deszczu trwają ostatnie przygotowania do niezwykłego nabożeństwa, które rozpocznie się już o 18:00. Pusty plac św. Piotra i Franciszek z Najświętszym Sakramentem, błogosławiący świat pogrążony w pandemii.
Transmisja z wydarzenia dostępna TUTAJ
Bolesny i trudny czas pandemii stanowi okazję do docenienia roli mediów w naszym życiu jako wspaniałego daru Bożego. One sprawiają, że słyszymy głos umocnienia i otuchy ze strony papieża Franciszka, pozwalają nam także włączyć się w jego modlitwę za udręczoną ludzkość – podkreślił jamużnik papieski.
Kard. Konrad Krajewski zaznaczył, że media uruchamiają łańcuch solidarności z całym światem dotkniętym cierpieniem, przez co możemy składać go w sercu Boga. Nie tyle kreują dzisiaj rzeczywistość, ile przekazują to czym żyją ludzie i to czego potrzebują.
– Ta solidarność jest bardzo ważna, szczególnie ze strony Ojca Świętego. Dzisiaj środki masowego przekazu pozwalają nam na to, aby być obecnym codziennie w domach milionów ludzi i Ojciec Święty wykorzystuje te środki. Jezus nie miał takich możliwości, natomiast obecny papież Franciszek je ma i to jest bardzo korzystne – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Konrad Krajewski. – Jednocześnie nie musi w tym bardzo trudnym czasie dla świata udawać się w podróże apostolskie, natomiast w sposób apostolski dzięki internetowi jest obecny we wszystkich domach, które chcą przed nim otworzyć swoje podwoje. Media są dzisiaj błogosławieństwem dla nas wszystkich, naprawdę są pomocą i to jest funkcja służebna wobec wszystkich. Dzięki mediom można przywracać ludziom nadzieję, można dodawać im odwagi, jak i oczywiście niszczyć. Teraz jest ten moment, kiedy wszyscy jesteśmy zjednoczeniu i media odgrywają tutaj bardzo ważną rolę.
KAI
Wobec wzrostu zakażeń koronawirusem w Macedonii Północnej tamtejszy katolicki biskup Kiro Stojanow pobłogosławił stolicę kraju Skopje relikwiami św. Matki Teresy, pochodzącej z tego miasta. Dotychczas odnotowano tam 114 przypadków COVID-19, z czego większość właśnie w stolicy.
KAI
We Francji zmarł pierwszy ksiądz zarażony koronawirusem. Ks. Marc Frasez miał 74 lata i od 2007 r. był proboszczem parafii Fontenay-le-Fleury w departamencie Yvelines na zachód od Paryża.
Duchowny zaraził się COVID-19 kilka dni temu. 25 marca przyjął sakrament chorych. Zmarł w nocy z 26 na 27 marca. Jego pogrzeb odbędzie się w Chartres z udziałem jedynie najbliższych pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji wersalskiej Bruno Valentina.
KAI
„Komunii św. udzielimy – jak nie na Mszy, to w drzwiach. Wyspowiadamy – jeśli trzeba, to na wolnym powietrzu. Pójdziemy do umierających…”
“Gdyby byli martwi, wszyscy by się dzielili!”- napisał Arslan Hidayat.
Pracujący w Sekcji ds. Ogólnych watykańskiego Sekretariatu Stanu 64 letni ks. Angelo Tognoni jest kolejnym duchownym znajdującym się w otoczeniu Ojca Świętego, zarażonym koronawirusem – twierdzi na łamach Il Messaggero Franca Giansoldati.
Ks. Tognoni, będąc członkiem Instytutu Sług Niepokalanego Serca Maryi, nie mieszka na terenie Watykanu, tym niemniej z racji swoich obowiązków pełni niekiedy funkcję lektora podczas audiencji ogólnych Ojca Świętego.
KAI
Mieszkańcy Boliwii całą swą nadzieję pokładają w Matce Bożej w Guadalupe. Wiedzą, że ich kraj jest bezbronny w obliczu zagrożenia koronawirusem. Jeśli epidemia się rozwinie, jej skutki mogą być katastrofalne. Zwraca na to uwagę dyrektor boliwijskiej Caritas bp Eugenio Coter.
KAI
Zapraszamy do wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji dziennikarzy.
Niech ten czas obudzi w ludziach pracujących w mediach odwagę do głoszenia prawdy w służbie drugiemu człowiekowi.
XV-wieczny krucyfiks z kościoła św. Marcelego w Rzymie uznawany jest za cudowny, gdyż wiążą się z nim dwa ważne wydarzenia z XVI wieku.
Nie przez przypadek w czasie trwającej epidemii koronawirusa papież Franciszek właśnie przy tym krzyżu poleca Bogu swoją modlitwę.
24 marca w kościele pw. św. Kazimierza w Koszalinie odbył się, spontanicznie przygotowany, ślub Nikoli i Patryka, instruktorów ZHR – podaje “Gość Niedzielny” Koszalińsko-Kołobrzeski.
Nie chcieli czekać do końca pandemii. W ciągu 40 minut podjęli decyzję: dzisiaj. Zdążyli w ostatnim momencie, przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń epidemicznych.
Więcej w materiale “Gościa Niedzielnego”>>
FOT. PIOTR SOŁTYSIAK/ FILIP GONCIAREK/Gość Niedzielny
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dziś szczegółowy program celebracji pod przewodnictwem papieża w Wielkim Tygodniu. Wszystkie odbędą się w bazylice św. Piotra bez udziału wiernych i będą transmitowane na żywo przez internet.
Po raz pierwszy w historii nie odbędą się tradycyjnie odprawiane w tym czasie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w Koloseum oraz Msza Krzyżma w Wielki Czwartek.
Respiratory, termometry bezdotykowe oraz środki ochrony osobistej – tego najbardziej brakuje dziś medykom walczącym z epidemią koronawirusa. Caritas, jako największa organizacja pomocowa w Polsce, wychodzi naprzeciw tym potrzebom i ogłasza akcję #WdzieczniMedykom. Budżet projektu wstępnie oszacowano na 12 mln zł. Środki pochodzić będą głównie od firm. Jako pierwsza akcję wsparła Fundacja Carrefour przekazując ponad 1,3 mln zł na zakup respiratorów i środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.
Możliwość wsparcia online tutaj>>
Boris Johnson zarażony, test wypadł pozytywnie.
UK Prime Minister Boris Johnson tests positive for coronavirus and is experiencing mild symptoms, says No 10 https://t.co/IjA7PNb2da
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) March 27, 2020
Młodzi z Krakowa nie zostają opuszczeni. Duszpasterstwa akademickie tego miasta działają online
Mamy dla Was kilka ważnych informacji na temat naszych comiesięcznych Mszy w intencjach młodzieży. Zapoznajcie się z nimi koniecznie. Czekamy na Was we wtorek na naszym fanpejdżu na Facebooku. #ZostańmyWDomu i łączmy się razem w tej modlitwie #mimoDrzwiZamknietych! 😉 pic.twitter.com/F7Pq8r0ENp
— Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej (@mlodzi_diecezja) March 26, 2020
Pisze o nim w najnowszym wydaniu “Gościa Niedzielnego” Milena Kindziuk. Najnowsze wydanie można pobrać tutaj>>
❗️W czasie epidemii zarazy Edmund Wojtyła, brat JP2, jako lekarz do końca trwał na posterunku, w szpitalu zakaźnym‼️. Napisałam o nim tekst do “Gościa”(najnowsze e-wydanie). Piękna postawa❗️,zupełnie jak dzisiejszych medyków😊. #koronawirus #edmundwojtyla #goscniedzielny pic.twitter.com/40vKczZboL
— Milena Kindziuk (@mkin10) March 27, 2020
Biskup Edward Dajczak wydał najnowsze zarządzenie dotyczące sprawowania sakramentów w czasie pandemii. Msze św. mają się odbywać bez udziału wiernych, nie będzie też możliwości spowiedzi w zwykłej formie, ale można umówić się na spowiedź w salce katechetycznej lub zakrystii. “Proszę jednak o to, aby otoczyć tych wiernych czułą troską duszpasterską, chociażby telefonując do nich i wyrażając duchową łączność” – pisze biskup do kapłanów.
“Kierując się troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, a także celem uniknięcia różnych sytuacji konfliktowych, które pojawiły się już w minionych dniach, zarządzam, że od 26 marca do 11 kwietnia, celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego będzie się odbywało bez obecności wiernych świeckich przy zamkniętych drzwiach kościołów. Jeśli celebracja dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych, zarządzam, żeby sprawować w nich liturgię także bez udziału wiernych z zewnątrz. Wszystkie Msze św. należy sprawować według ustalonego parafialnego porządku Mszy św. Proszę informować wiernych, którzy zamówili intencję o tym, że zamówiona przez nich Msza św. zostanie odprawiona” – napisano w dokumencie opublikowanym na diecezjalnej stronie internetowej.
Poza czasem celebracji kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę, z zachowaniem wymogu, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie. W parafiach nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie.” – czytamy w zarządzeniu.
KAI/ad
Włoska agencja informacyjna Ansa przygotowała ciekawy artykuł zbierający w jednym miejscu informacje o wszystkich zarażonych już koronawirsem “celebrytach”. Wśród zarażonych są już: Tom Hanks – aktor, brytyjski książę Karol, Książę Albert z Monako, Placido Domingo – śpiewak operowy (na zdjęciu poniżej), wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo. Ofiarami pandemii padli też sportowcy. Tylko we Włoszech zarażonych jest przynajmniej 20 czołowych piłkarzy, w tym Paulo Dybala i Blaise Matuidi, obaj z Juventusu.
– Wirusy nie dyskryminują nikogo, zwłaszcza koronawirus z Wuhan. Jak się okazuje przed infekcją nie chroni ani tytuł, ani stanowisko polityczne, ani zawartość konta bankowego – podsumowuje gazeta.
Więcej w artykule (język włoski)>>
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zaprasza na kolejny weekend on line. Począwszy od piątku, 27 marca, do niedzieli, 29 marca, wierni mogą uczestniczyć w Mszach Świętych, nabożeństwa, katechezach i koncertach transmitowanych na żywo z licheńskiej bazyliki za pośrednictwem internetu.
Program:
Poniżej plan internetowych transmisji z Lichenia:
Piątek 27 marca
17.00 Droga Krzyżowa
18.00 Msza święta
19.30 Nieszpory za zmarłych z powodu epidemii koronawirusa (ks. Janusz Bialucha MIC)
20.30 Różaniec
21.00 Apel maryjny
Więcej na YouTube:
Urząd Dobroczynności Apostolskiej poinformował, że otrzymał od Ojca Świętego 30 respiratorów, które mają zostać przekazane szpitalom w rejonach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.
Pusty plac św. Piotra i Franciszek z Najświętszym Sakramentem, błogosławiący świat pogrążony w pandemii. Dziś wieczorem o 18. niezwykłe nabożeństwo, na które wszyscy jesteśmy zaproszeni.
Dziś przed Twoim wizerunkiem Maryjo, modli się wraz z nami i za nas Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Tobie zawierza naszą Ojczyznę, wszystkich rodaków w kraju i poza jej granicami- powiedział podczas wczorajszego Apelu Jasnogórskiego abp Wacław Depo