Co wiesz o kard. Stefanie Wyszyńskim? Sprawdź w naszym quizie
Sprawdź stan swojej wiedzy o Prymasie Tysiąclecia w naszym quizie!
Polub nas na Facebooku!
Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku na Mazowszu. W jakiej miejscowości?
3 sierpnia 1901 we wsi Zuzela nad Bugiem, w rodzinie organisty Stanisława Wyszyńskiego i jego żony Julianny z Karpiów urodził się syn Stefan.
Istnieje problem z ustaleniem daty chrztu Stefana Wyszyńskiego, ponieważ:
Wyszyńscy mieszkali w zaborze rosyjskim. W księdze chrzcielnej data chrztu została zapisana podwójnie. Można ją odczytać jako 5 lub 18 sierpnia. Możliwe jest również to, że chrzest odbył się w dniu urodzin.
W wieku 9 lat Stefan przestał chodzić do szkoły. Dlaczego?
Powodem był konflikt z nauczycielem. - Mam już dość nauki pana profesora! - wykrzyknął. - Coś ty powiedział? Powtórz to! Stefan powtórzył i usłyszał w odpowiedzi: - Nie przychodź więcej do szkoły.” Przez jakiś czas kontynuował naukę w domu pod okiem korepetytora, następnie uczęszczał do gimnazjum w Łomży i Warszawie.
W 1920 roku Stefan Wyszyński wstąpił do seminarium duchownego:
W 1920 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
Mszę świętą prymicyjną ks. Stefan Wyszyński odprawił:
3 sierpnia 1924 Stefan Wyszyński został wyświęcony na kapłana przez ks. bpa Wojciecha Owczarka w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej we Włocławku. 5 sierpnia 1924 odprawił prymicyjną Mszę św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.
W roku 1925 Ks. Wyszyński rozpoczyna studia na Wydziale Prawa Kanonicznego. Na którym uniwersytecie?
Lata 1925–1929 to czas studiów na Wydziale Prawa Kanonicznego i Wydziale Prawa i Nauk Społeczno - Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Podczas powstania warszawskiego był kapelanem grupy „Kampinos” AK oraz szpitala powstańczego w Laskach jaki nosił pseudonim?
Funkcje kapelana pełnił od 1 sierpnia do 2 października 1944 pod pseudonimem „Radwan II”.
W 1946 r. ksiądz Stefan Wyszyński został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem. Ordynariuszem, której diecezji został?
4 marca 1946 Ojciec Święty Pius XII mianował ks. Stefana Wyszyńskiego biskupem lubelskim. 12 XI 1948 zgodnie z testamentem kardynała A. Hlonda, Stefan Wyszyński został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski.
Jak brzmiała jego dewiza biskupia?
„Soli Deo” - Samemu Bogu.
List biskupów polskich Non Possumus, którego kard. Wyszyński był autorem, skierowany był do:
Memoriał biskupów polskich do władz PRL z 8 maja 1953 roku non possumus był wyrazem braku zgody dla podporządkowania się Kościoła władzom świeckim (w odpowiedzi władze uwięziły kardynała).
25 września 1953 r. w późnych godzinach nocnych kard. Wyszyński został aresztowany. Do jesieni 1956 r. przebywał w kolejnych miejscach odosobnienia: Rywałd, Stoczek Warmiński, Prudnik Śląski i:
Prawidłowa odpowiedź to Komańcza.
W czasie uwięzienia w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy kard. Wyszyński napisał:
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego to modlitwa w formie ślubów złożonych Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Śluby zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych. Prymas Wyszyński złożył je w miejscu odosobnienia.
Prymasem Tysiąclecia określił kard. Wyszyńskiego:
To Jana Paweł II powiedział, że "Taki Prymas jak Wyszyński zdarza się raz na 1000 lat".
W ilu konklawe brał udział kard. Wyszyński:
Kard. Wyszyński brał udział w czterech konklawe. W czasie których wybrani zostali: Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I I Jan Paweł II.
25 maja 1981 Prymas Polski odbył ostatnią rozmowę telefoniczną z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Kilka dni później w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego zmarł. Było to:
Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku, pogrzeb odbył się 31 maja. Jak pisze E. Czaczkowska w biografii prymasa: “Kolejka do trumny prymasa Wyszyńskiego wystawionej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stała trzy dni i noce. Sznur ludzi chwilami osiągał 3 km długości. W pogrzebie uczestniczyło 300 tys. osób, niektórzy mówili nawet, że pół miliona ludzi. Władze komunistycznej Polski, które niegdyś uważały zmarłego za największego wroga i więziły go przez trzy lata, ogłosiły kilkudniową żałobę narodową. Solidarność przerwała strajki.