Nasze projekty
Autor: Daniel Ibáñez

Papież Franciszek na walentynki. 7 wskazówek do głębokiej relacji

Światowe Dni Młodzieży w Panamie za nami, ale słowa Papieża Franciszka są wciąż aktualne. Zwłaszcza z okazji zbliżających się... walentynek. Jakich wskazówek do budowania prawdziwych i głębokich relacji z innymi ludźmi udzielił nam - młodym Ojciec Święty?

Reklama

1. Nie bój się różnic

Światowe Dni Młodzieży to święto różnorodności. Do Panamy przyjechali pielgrzymi z całego świata. Różniło nas wiele: kolor skóry, język ojczysty, tradycje oraz sposoby wyrażania wiary, ale to nie przeszkodziło, by wspólnie świętować i tworzyć wielkie dzieło.
Myślę, że w codziennym życiu bardzo często spotykamy się z ludźmi, którzy choć zazwyczaj mówią po polsku, to trudno się z nimi porozumieć. Wydaje się, że za wiele nas różni. Z relacjami męsko-damskimi jest podobnie. Nie bez powodu mówi się, że „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”.

Jednak Papież Franciszek za Benedyktem XVI tłumaczył, że nie należy obawiać się tego, co dzieli, bo „prawdziwa miłość nie znosi słusznych różnic, ale łączy je harmonijnie w wyższą jedność”. I choć często jest trudno o porozumienie, to razem, z naszymi różnymi doświadczeniami i umiejętnościami, jesteśmy bogatsi i możemy spełniać wspólne marzenia.

Reklama

2. Słuchaj sercem

Dzięki wzajemnemu słuchaniu możemy się uzupełniać. „Chcemy odkryć i rozbudzić wraz z wami nieustanną nowość i młodość Kościoła (…). Jest to możliwe tylko pod warunkiem,(…) że potrafimy iść, słuchając siebie i słuchać, uzupełniając się nawzajem, jeśli potrafimy dawać świadectwo, głosząc Pana w służbie naszym braciom; jest to zawsze konkretna służba.” Poprzez szczerą rozmowę oraz „otwarte” serce na potrzeby drugiej osoby, jesteśmy w stanie coraz bardziej ją poznawać i skupiać się na jej pragnieniach.

Reklama

W Panamie gościłam u dwóch rodzin. Zadziwiające było, jak często gospodarze pytali mnie o to, co chciałabym zjeść oraz jakie mam plany na wieczór. Pomimo, że porozumiewaliśmy się przede wszystkim za pomocą tłumacza Google, to czułam, że naprawdę zależy im, aby trafnie zaspokoić moje potrzeby. Takich gestów bezinteresownej dobroci nie zapomnę nigdy.

3. Wejdź w jej/jego buty

Reklama

Papież Franciszek przypomniał, że prawdziwa miłość nie potępia, nie uogólnia, nie piętnuje. Jak bardzo „światu” potrzeba umiejętności wczuwania się w sytuację drugiej osoby i spojrzenia na problemy z jej perspektywy, bez oceniania, ale z delikatnością i szacunkiem.

W Panamie spotkałam się z ogromną życzliwością gospodarzy: codziennie dostawałam posiłki, miałam też na czym spać, jednak nie wszystkim było dobrze. Niektórzy pielgrzymi o śniadaniach i kolacjach od „host family” musieli zapomnieć, a za łóżko służyła im ich własna karimata położona na betonie. Jednak taka gościna nie była wyrazem złej woli gospodarzy, ale biedy, która nie pozwalała w inny sposób przyjąć uczestników ŚDM . I choć na początku wielu moich znajomych było rozczarowanych tą sytuacją, to zaczęli dostrzegać, że panamskie rodziny robią wszystko, co mogą, aby ich jak najlepiej ugościć.

4. Działaj!

Tak wiele mówimy o miłości, zwłaszcza z okazji zbliżających się walentynek. Na sklepowych wystawach pojawiają się urocze serduszka i słodkie pluszowe misie, które pokazują jedynie „cukierkowy” wymiar miłości. Papież Franciszek mówił zgromadzonej młodzieży, że miłość to przede wszystkim konkretna służba. Prosił, by nie bali się prawdziwie zaangażować w relacje, by nie lękali się służyć innym, podjąć ryzyko. Choć na tej drodze mogą pojawić się przeszkody, to nie warto popadać w zniechęcenie, bo gra toczy się o najwyższą stawkę – o miłość.
Następca św. Piotra zachęcił, by każdy z nas wziął przykład z Maryi, która mimo, że “nie kupiła ubezpieczenia na życie”, zaangażowała się w służbę Bogu. Miała odwagę powiedzieć „tak” i zaufać. Chęć służenia była silniejsza niż wszelkie wątpliwości i trudności. Ze szczerej ofiary wynikała jej wewnętrzna radość.

Papież pytał: „Czy chcesz, aby miłość Ojca otworzyła Tobie nowe perspektywy i prowadziła drogami, jakich nigdy sobie nie wyobrażałeś i o jakich nie myślałeś, nie marzyłeś ani nie oczekiwałeś, a które radują i sprawiają, że serce śpiewa i tańczy?”.

5. Nie stój w miejscu

Często może się wydawać, że wszystko jest dobrze, albo że nie warto nic nowego budować, bo wymaga to wysiłku, a po zmianie może być gorzej.

W międzyczasie wymyślamy dla siebie przyszłość „higienicznie dobrze opakowaną, bez konsekwencji”, która pozornie przynosi radość. W ten sposób przestajemy robić „raban” oraz zadawać ważne, życiowe pytania. Wtedy nasze marzenia tracą polot i stają się przyziemnymi, ulotnymi fikcjami, tylko dlatego, że uważamy, że jeszcze nie nadeszło nasze „teraz”.

Tymczasem Papież podkreślał: “Nie jesteście przyszłością, lecz Bożym teraz. On was zwołuje i wzywa was w waszych wspólnotach i miastach, by pójść w poszukiwaniu dziadków, dorosłych, aby stanąć na nogi i razem z nimi zabrać głos i spełnić marzenie, z jakim Pan was wymarzył. Nie jutro, ale teraz”.

6. Szukaj „skrzydeł”

Tylko jak wytrwać we wszystkich dobrych postanowieniach, gdy wokół wiele osób nie podziela entuzjazmu oraz chęci zmian na lepsze? Ojciec Święty zwrócił uwagę, że człowiek nie rozwinie się, jeśli nie ma silnych korzeni, które pomagają, by stać mocno na nogach i trzymać się ziemi. Łatwo jest „latać”, gdy nie ma nic, czego można by się uchwycić. Dlatego tak ważne jest otaczanie się wspólnotą oraz ludźmi, którzy mobilizują do tworzenia dobra.

Choć ŚDM i inne podobne spotkania dają „power” do działania, to również na co dzień potrzebne jest duchowe wsparcie. Masz takie „ożywcze” miejsce oraz znasz ludzi, którzy dodają skrzydeł?

7. Pozwól sobie pomóc

Wiadomo, że każdemu zdarzają się większe lub mniejsze upadki. Nie jesteśmy doskonali, często sprawiamy wiele przykrości naszym najbliższym. Jednak Papież Franciszek tłumaczy, żebyśmy nie bali się porażek, bo prawdziwym dramatem jest zostać na ziemi i nie pozwolić sobie pomóc wstać. Ojciec Święty zachęca do odwagi w pokonywaniu trudności i przyjmowaniu pomocnej dłoni.

A czego Was uczy Papież Franciszek?


MODLĘ SIĘ ZA CIEBIE…

to akcja w mediach społecznościowych

do której zaprasza Stacja7

Do akcji włączyły się znane pary i małżeństwa, aktywne w Social Media. 

Są z nami: Weronika i Jan Kostrzewa, Monika i Marcin Gomułkowie – Początek Wieczności, Karolina i Maciej Piechowie – Szczęśliwa Rodzina


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę