Nasze projekty

Franciszek weźmie udział w rocznicy Reformacji

Franciszek podczas wizyty w Szwecji będzie mówił po hiszpańsku. W czasie swojej siedemnastej podroży zagranicznej papież odwiedzi Lund i Malmö, gdzie 31 października weźmie udział we wspólnych, katolicko-luterańskich obchodach 500-lecia Reformacji, a 1 listopada odprawi w Malmö Mszę św. dla szwedzkich katolików.

Reklama

Podczas pobytu w Szwecji papież zabierze oficjalnie głos trzy razy i będzie mówił tylko po hiszpańsku. Po oficjalnej ceremonii powitania na międzynarodowym lotnisku w Malmö, gdzie spotka się z premierem Szwecji, Stefanem Löfvenem, złoży wizytę u rodziny królewskiej w pałacu Kungshuset w Lundzie. Królowa Sylwia i król Karol Gustaw wezmą też udział w nabożeństwie ekumenicznym z udziałem 800 osób w katedrze katolickiej w Lundzie z okazji obchodów 500. rocznicy Reformacji. Po nim Franciszek i najwyżsi przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej z jej przewodniczącym i sekretarzem generalnym bp Munib A. Younanem i pastorem Martinem Junge udadzą się minibusem na krytą arenę w pobliskim Malmö.

– Będą śpiewać chóry i pokazywane wideoclipy przeplatane wypowiedziami młodych ludzi na temat nadziei zgodnie z hasłem spotkania „Razem w nadziei” – powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim Adriana Arrieta z Caritas Internationalis, przedstawiając program papieskiej wizyty. Ponadto będą nawiązania do konfliktów naszych czasów, przede wszystkim wojny w Syrii. Akcent będzie przede wszystkim położony na przesłanie nadziei i pojednania. „Cały czas podkreślane będzie też pojednanie między tradycją katolicką i luterańską” – powiedziała Arrieta.

Po „radosnym i kolorowym początku” ok. 10 tys. uczestników spotkania na Malmö Arena będą śledzić nabożeństwo w katedrze w Lund. Po jego zakończeniu zaśpiewa z chór z Syrii a uchodźcy opowiedzą historie swojego życia. Następnie pojawią się papież i najwyżsi rangą przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej. Odbędzie się seria wystąpień i wspólna modlitwa, która jak powiedziała Arrieta „wyrazi naszą wspólną nadzieję”. Spotkanie zakończy się ok. godziny szóstej wieczorem błogosławieństwem papieża.

Reklama
Reklama

Wyjątkowo papież zanocuje nie w nuncjaturze, lecz kompleksie klinik w Igelösa niedaleko Lundu. Rano we wtorek papież powróci do Malmö, gdzie na Swedbank Stadion odprawi dla szwedzkich i skandynawskich katolików Mszę św. Po niej uda się na lotnisko skąd odleci do Rzymu. Tradycyjnie na pokładzie samolotu Franciszek udzieli wywiadu towarzyszącym mu dziennikarzom.


tom (KAI) / Watykan

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite