5 chrześcijańskich hitów, których nie zrobili katolicy

Od piątku w całym Kościele trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z tej okazji chcemy przypomnieć listę 5 najpopularniejszych hitów chrześcijańskich, za którymi nie stoją katolicy, choć katolicy często się nimi modlą.

Reklama

Jedną z przestrzeni, w których rośnie jedność wśród chrześcijan jest z pewnością wspólna modlitwa, zwłaszcza zaś modlitwa uwielbienia. Niejednokrotnie jej narzędziem jest właśnie muzyka – która sama w sobie niesie ideę jedności i współpracy. Bardzo wyraźnie widać to we współczesnym nurcie muzyki chrześcijańskiej, która choć tworzona przez artystów różnych chrześcijańskich wyznań śpiewana jest przez wielu, bez względu na przynależność wyznaniową jej autorów. Co więcej, często zdarza się, że utwór, który powstał np. we wspólnocie protestanckiej czy zielonoświątkowej jest wykonywany podczas katolickiej Mszy św. 

Przypomnijmy 5 największych hitów muzyki chrześcijańskiej, które pokochali również katolicy:

1. Bless The Lord Oh My Soul – 10 000 Reasons (tytuł polskiej wersji: Duszo ma Pana chwal), Matt Redman

Reklama
Reklama

Na YT doczekała się do dziś 141 mln wyświetleń, jedna z „największych chrześcijańskich piosenek w historii” – jak określają ją media. Doczekała się nawet polskiej wersji „Duszo ma Pana chwal” wykonywanej przez zespół „Exodus 15”.

2. God Is Not Dead (Bóg nie umarł), Newsboys

Reklama
Reklama

Tytułowy hit z filmu „Bóg nie umarł”, który przesłaniem ewangelizacyjnym podbił serca bardzo wielu ludzi na świecie, w tym Polaków. W finale filmu na wielkim koncercie słyszymy właśnie ten kawałek. 80 mln wyświetleń na YT

3. Trust In You (Ufam Tobie), Lauren Daigle

Reklama

Amerykańska wokalistka Lauren Daigle, również należąca do jednego z wyznań ewangelikalnych, wyrosłych z Kościoła baptystycznego, w Polsce dopiero zyskuje popularność, choć w świecie anglojęzycznych należy już do największych nazwisk muzycznych. Publikujemy jeden z jej hitów, opowiadający o zaufaniu Panu Bogu zwłaszcza wtedy, gdy wszystko się wali. 77 mln wyświetleń na YT.

4. Błogosław duszo moja Pana, TGD

Zespół Trzecia Godzina Dnia, założony jeszcze w latach 80. przez członków różnych kościołów ewangelikalnych w Polsce od lat jest muzycznym trendsetterem dla wielu chrześcijan, w tym  i katolików. Kilka z jego przebojów na stałe wrosło już w krajobraz piosenki religijnej w naszym kraju: Wierzyć to znaczy chodzić po wodzie, Mój Ląd czy Uratowani to jedynie kilka przykładów.  Od kilku lat zespół ma wybitnie ekumeniczny charakter, bowiem śpiewają w nim zarówno katolicy jak i ewangelicy różnych odmian. Jeden z największych hitów to ten, który przypominamy poniżej. Liczbą odsłon na YT nie może się jeszcze równać z amerykańskimi zespołami, choć w dużej mierze jest to pewnie zasługa języka.

5. „Góry do góry”, Małe TGD

Wyrosły z dorosłej „Trzeciej Godziny Dnia” zespół dziecięcy kończy naszą listę ekumenicznych przebojów. Małe TGD tworzą dzieci, które należą do większej społeczności Szkółki TGD – muzycznych zespołów dziecięcych prowadzonych przez wokalistów „dużego TGD”, przede wszystkim Kamilę Pałasz i Piotra Nazaruka. Dzieci pochodzą z rodzin należących do różnych chrześcijańskich wyznań. Ich największy hit choć młody (ma zaledwie nieco ponad rok!) już można zaliczyć do „chrześcijańskich standardów muzycznych”. 2,8 mln wyświetleń na YT.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę