Boże, Sprawco pokoju i Stróżu miłosierdzia, zwróć swoje oczy na naszą rodzinę. Ty widzisz, Panie, jak jest poróżniona i jak wiele w niej niepokoju. Zmiłuj się nad nami i spraw, aby powrócił pokój do naszej rodziny, bo gdy Ty nam go nie udzielisz, nikt inny nie będzie mógł nas nim obdarzyć.
O Jezu, Królu Pokoju, wysłuchaj nas przez zasługi Twojej świętej Matki, Królowej Pokoju, i przez zasługi Twojej wiernej służebnicy, świętej Rity, którą ubogaciłeś tak wielkim miłosierdziem i dobrocią, że stała się aniołem pokoju niosąc go wszędzie tam, gdziekolwiek widziała niezgodę.
Ty, droga Święta, wyproś dla nas tę łaskę od Pana, a my będziemy wychwalać twoją opiekę w każdej potrzebie naszego życia. Amen
Aby uzyskać odpust zupełny w ostatnim dniu roku, poza zwykłymi warunkami (poniżej), wystarczy publicznie odmówić hymn Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) jako podziękowanie Panu Bogu za otrzymane łaski. Jak to zrobić? Można wybrać się na Mszę św. lub nabożeństwo dziękczynne za kończący się rok i tam wspólnie z wiernymi odmówić hymn.
Warunki zwykłe uzyskania odpustu zupełnego:
● brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego
● bycie w stanie łaski uświęcającej
● przyjęcie Komunii Świętej
● modlitwa w intencjach, w których modli się Ojciec Święty
● czynność obdarzona odpustem. W przypadku ostatniego dnia roku jest to publiczne odmówienie Te Deum z intencją dziękczynną za cały rok
Odpust można ofiarować za zmarłych lub za siebie. Jeżeli warunek nieprzywiązania do jakiegokolwiek grzechu nie będzie spełniony, uzyskany odpust będzie cząstkowy. Różnice między nimi oraz znaczenie odpustów wyjaśniał nasz tekst
W czasie, gdy uczestnictwo w nabożeństwach jest ograniczone przez obostrzenia, warto pamiętać, że 31 grudnia to nie jedyny dzień, który daje możliwość uzyskania odpustu. Ci, którzy chcą mieć pewność dopełnienia ostatniego z warunków, a nie będą mogli wziąć udziału w Mszy świętej lub nabożeństwie, mogą wybrać inną z czynności. wiążącą się z odpustem. Wśród nich są:
● pobożne odmówienie cząstki Różańca Świętego, w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele albo w kaplicy albo rodzinie albo we wspólnocie zakonnej, we wspólnocie wiernych
● czytanie Pisma Świętego z czcią należną Słowu Bożemu i na sposób lektury duchowej przynajmniej przez pół godziny z tekstu zatwierdzonego przez władzę kościelną. Może to być słuchanie czytającego Biblię, także przez środki audiowizualne
● nawiedzenie i adorowanie Najświętszego Sakramentu przez pół godziny
● pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej – przed stacjami prawnie erygowanymi – połączone z rozważaniem Męki i Śmierci Chrystusa – i przechodzeniem od stacji do stacji. Ci, którzy z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą odprawić nabożeństwa w sposób przyjęty zwyczajowo, mogą uzyskać taki sam odpust, jeżeli przynajmniej przez 15 minut będą pobożnie czytać i rozważać Mękę i Śmierć Pana Jezusa.
● pobożnie odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu publicznie wystawionego lub przechowywanego w tabernakulum. Można to uczynić także w domu, jeśli z powodu choroby lub innej słusznej racji nie można wyjść z domu (dotyczy terytorium Polski).
Odpusty z okazji Roku Jakubowego i Roku św. Józefa
1 stycznia 2021 roku rozpocznie się Jubileuszowy Rok Jakubowy. Z tej racji Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od dnia 31 grudnia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła.
Ponadto rok 2021 będzie także Rokiem św. Józefa. Na tę okoliczność Papież Franciszek również udzielił daru odpustu zupełnego można otrzymać pod zwykłymi warunkami. Należą do nich oczywiście spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Wierni, którzy chcą uzyskać odpust powinni też odmówić dowolną modlitwę prawnie zatwierdzoną lub spełnić akt pobożności ku czci św. Józefa, szczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych, a więc 19 marca i 1 maja, a także w Święto św. Rodziny, w Niedzielę św. Józefa (według tradycji bizantyńskiej), 19 dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi w tradycji łacińskiej.