Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc#10. Obdarowujące spotkanie

Nasze kalendarze są wypełnione terminami spotkań, ważnych wydarzeń oraz zamierzeń ustalanymi nieraz z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Być może mamy już ustalony termin i kierunek wakacyjnego wyjazdu. Nie ma w tym rzecz jasna nic dziwnego. Istnieją jednak rzeczy, których nie wpisujemy w nasz grafik. Jedną z nich jest choroba.

Reklama

W naszych terminarzach nie ma informacji o tym, kiedy dowiemy się, że mamy nowotwór lub inną ciężką chorobę. Choroba jest jak intruz, który przychodzi niezapowiedziany, nigdy nie puka, a tym bardziej nie czeka na zaproszenie do środka. Nieważne, co sobie zaplanowałeś, co masz do zrobienia – choroba po prostu lubi przychodzić niezapowiedziana.

Dzisiaj rozważamy kolejny uczynek miłosierdzia „chorych nawiedzać”. Odwiedzając chorych dajemy im najcenniejszą rzecz, jaką posiadamy – czas. Odłożyć swoje plany lub nieco je zmienić tylko po to, aby odwiedzić chorego to przejaw miłosierdzia. Jak się do tego zmotywować? Wystarczy pomyśleć, że to mogło nas spotkać. Jednak spotkanie z chorymi nie jest rzeczą łatwą. Trwanie przy chorym jest bardzo często trudne, wymaga dużej empatii, cierpliwości, miłości, ale jednocześnie są to ważne momenty życia. Właśnie przy łóżku chorego można często zrobić rachunek sumienia i pomyśleć, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Patrząc na chorych zauważa się dopiero, jak błahe są nasze codzienne problemy.

Ja osobiście wiele uczę się od chorych. Pamiętam osoby ciężko chore, które spotkałam w moim życiu. Większość z nich miała ogromne poczucie humoru. Potrafiły żartować z siebie i ze swojej choroby. W ten sposób dawały radość tym, którzy ich odwiedzali. Celem odwiedzania chorych nie jest tylko podarowanie im radości, nadziei, pocieszenia, lecz także uczenie się cierpienia z godnością.

Reklama

Trening #10

Zachęcam Cię dzisiaj nie tylko do odwiedzenia jakiejś chorej, bliskiej Ci osoby, lecz proszę Cię przede wszystkim, abyś pomodlił się w intencji wszystkich chorych i cierpiących.

Reklama

Poświęć także kilka chwil na zastanowienie, co byś zrobił gdybyś dzisiaj dowiedział się o tym, że jesteś nieuleczalnie chory. Czy boisz się choroby? Czy jesteś tak bardzo zapracowany, że nie cenisz swojego zdrowia? Czy masz czas dla chorych z Twojej rodziny?


Katarzyna Pętlicka, doktorantka WT UMK

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę