Nasze projekty
Fot. Cathopic

Matka Boża z Luján. Opiekunka rodzin

Jest patronką Argentyny, Urugwaju, Paragwaju - pielgrzymi udają się do Luján, by powierzyć Jej swoje rodziny. Bazylika, w której obecnie znajduje się figura, jest szczególnie bliska papieżowi Franciszkowi, który jako arcybiskup Buenos Aires, często modlił się w tym miejscu i spotykał z młodymi. Kopię figury można znaleźć także w… Warszawie!

Reklama

Dwa wizerunki

Figura Matki Bożej znalazła się w Argentynie za sprawą Portugalczyka Antonio Faría de Sá – mieszkańca miasta Tucumán na północy kraju. Zapragnął on mieć u siebie kaplicę pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, Królowej Aniołów. Z tego powodu zlecił on wykonanie figurki u swojego przyjaciela w brazylijskim mieście Pernambuco. Ten wysłał mu dwa wizerunki do wyboru i w marcu 1630 r. przybyły one do portu w Buenos Aires, aby po dwóch miesiącach rozpocząć podróż na północ kraju.

Po dwóch dniach podróży wozami zaprzężonymi w woły, przewoźnicy zatrzymali się na noc w miejscowości Rosendo nad rzeką Luján – gdy nazajutrz wybrali się w dalszą drogę, woły nie chciały jechać. Mimo podejmowanych wysiłków wozy ani drgnęły. Zaczęto więc zdejmować z nich ładunki. Gdy ten znajdował się na wozie, woły nie były w stanie ruszyć z miejsca. Rozpakowano pakunek, a wówczas wszyscy zgromadzeni ujrzeli… jaśniejące oblicze Maryi. 

Pustelnia Rosendo i papież Franciszek

Wydarzenie to zostało uznane za cud i i odczytane jako wola Matki Bożej, by pozostać w Rosendo. Figura pozostała u miejscowego gospodarza Bernabé Gonzaleza Filiano. Zbudował dla niej najpierw małą kapliczkę, a trzy lata później – większy obiekt, nazwany „La Ermita de Rosendo” (Pustelnia Rosendo). Miejsce to od początku cieszyło się wielką sławą wśród miejscowej ludności, a samo miasteczko zmieniło nazwę na Luján

Reklama
Bazylika Matki Bożej z Luján | Fot. Wikipedia

Dziś jest to największe i najsłynniejsze sanktuarium maryjne Argentyny i jedno z najważniejszych w Ameryce Południowej. W ciągu wieków gościło ono wielu gości, m.in. papież Pius XII, a wraz z nim także kard. August Hlond, a 11 czerwca 1982 r. w ramach swej krótkiej, dwudniowej wizyty w tym kraju przybył do tego miejsca Jan Paweł II. Bazylika jest ściśle związana z papieżem Franciszkiem – to właśnie tam, jako arcybiskup Buenos Aires modlił się i spotykał z młodymi.

Z Luján do… Warszawy

W marcu 1984 r. w bazylice gościł ówczesny Prymas Polski, kard. Józef Glemp. Na zakończenie pobytu w Argentynie, w Środę Popielcową odprawił tam Mszę św. Jak sam później wyznał w jednym z wywiadów – postanowił sprowadzić do Polski kopię figurki tamtejszej Pani. Impulsem do tego było nawiedzenie licznych kaplic w podziemiach bazyliki lujańskiej z wizerunkami maryjnymi z całego świata, m.in. z Jasnej Góry. Obiecał Argentyńczykom, że przekaże kopię figurki jednemu z budujących się w Warszawie kościołów.

Kopia wizerunku Matki Bożej z Luján znajduje się w kościele Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w Kaplicy Matki Bożej Argentyńskiej. W 2001 roku figurka została ukoronowana pierwszy raz. Sześć lat później, w czasie odpustu parafialnego, figura otrzymała sukienkę wykonaną z biżuterii i bursztynu przekazanych przez parafian. W grudniu 2020 roku, figura została koronowana po raz drugi. 

Reklama

Zawierzenie rodzin Matce Bożej z Luján

Matko Boża, Tyś Darem miłości Boga Ojca i Owocem mocy sprawczej Ducha Świętego. W Tobie Jezus stał się naszym bratem, i przez Niego, wraz z Tobą, stanowimy Rodzinę Ludu Bożego. Do Ciebie wznosimy prośby i dziękujemy Ci za naszą ludzką rodzinę oraz za każdą z rodzin. Powierzamy się wszyscy i każdy z członków naszej rodziny z osobna Twojemu Niepokalanemu Sercu. 

Umocnij naszą miłość. Pobłogosław naszą pracę, odpoczynek, troski i radości. Abyśmy kończąc naszą ziemską pielgrzymkę wszyscy spotkali się w Niebiańskim Domu Boga ciesząc się wieczystą szczęśliwością w niebie. Amen.

Jezu, Maryjo i Józefie Święty, módlcie się za nami!

Reklama

KAI,ofiarowaniepanskie.pl, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę