Nasze projekty

Matka Boża od Aniołów

Przyjrzyjmy się anielskim wizerunkom Matki Bożej, które koronował Prymas Wyszyński.

Reklama

Choć na moment skierujmy spojrzenie w niebo. Oto zwiastun Boży, Anioł, nawiązuje w Nazarecie kontakt – w porządku chrześcijańskim – z człowiekiem i wypowiada niezwykłą pochwałę: „Zdrowaś Maryja, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami”. Z woli Bożej potężny duch niebieski korzy się przed Tą, którą nazwiemy później Królową Aniołów – „Królową Anielską”.

kard. Stefan Wyszyński, koronacja Matki Bożej Anielskiej, Dąbrowa Górnicza, 19 maja 1968 r.

Skalmierzycka Królowa Aniołów

Matka Boża Skalmierzycka/ fot. Materdei.waw.pl

Skalmierzyce, Diecezja Kaliska

Reklama
Reklama

Koronacja – 4 września 1966 r.

Cudowny obraz znajdujący się w sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej już od 1473 roku słynie cudami. Przedstawia Maryję trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko. Pokryty jest kutą w srebrze, pozłacaną sukienką, z motywami aniołów, skąd też nazwa obrazu – Skalmierzycka Królowa Aniołów. Ogromną czcią darzył go ostatni z synów Kazimierza Jagiellończyka, arcybiskup Gniezna i prymas Polski, Fryderyk. O jego wyjątkowość świadczą liczne wota składane przez wiernych, którzy za wstawiennictwem Maryi otrzymali wyproszone łaski. Znajduje się wśród nich między innymi srebrny ryngraf z roku 1634, przedstawiający ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny. Podarował go król Władysław IV Waza w podziękowaniu za zwycięstwo nad Turkami. Od 1621 roku szerzeniem kultu Matki Bożej zajmuje się działające przy sanktuarium Bractwo Różańcowe. Przez cały czas jest on bardzo żywy i pielęgnowany w Skalmierzycach i okolicznych miejscowościach.

 

Reklama
Reklama

 

 

 

Reklama

 

 

 

 

Matka Boża Anielska

Matka Boża Anielska/ fot. Joanna Adamik, diecezja.sosnowiec.pl

Dąbrowa Górnicza, Diecezja Sosnowiecka

Koronacja – 19 maja 1968 r.

Do powstania sanktuarium w Dąbrowie Górniczej przyczynił się ks. Grzegorz Augustyniak. W celu zachowania wiary katolickiej w Zagłębiu postanowił wybudować kościół. W nim umieścił figurę Matki Bożej Anielskiej. Założył on także Bractwo Matki Bożej Anielskiej, które pielęgnowało i szerzyło cześć Maryi. Figurkę wykonał w 1904 roku Józef Baltazar Proszowski z Częstochowy. Ukazana jest w postawie stojącej, jako Królowa Świata, w koronie, w ręku trzymająca berło. Stoi na kuli ziemskiej i stopą depcze ciało węża. Na rękach trzyma Jezusa z rozłożonymi rękami, z królewskim jabłkiem na kolanach. Figura znajduje się w ołtarzu głównym w otoczeniu Boga Ojca i Ducha Świętego oraz świętych: Józefa, Joachima, Franciszka, Klary i aniołów. Matka Boża Anielska została ogłoszona przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego „Patronką Dąbrowy Górniczej” i „Matką Zagłębia”, a następnie koronowana. Cześć oddawana Matce Bożej Anielskiej jest nieustannie pielęgnowana i rozpowszechniana.


47 wizerunków Maryi u paulinów na Skałce

W bazylice ojców paulinów na Skałce w Krakowie można oglądać wystawę pt. “Królowa Polski o wielu obliczach”. Zaprezentowano na niej 47 wizerunków Matki Bożej, które Prymas Wyszyński koronował od 1946 roku. Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i można ją oglądać do 8 grudnia. Wszystkie wizerunki zostały namalowane przez polską artystkę Bożenę Janinę Aleksy.


Modlitwa do Matki Bożej Królowej Aniołów

Potężna niebios Królowo i Pani Aniołów,

Ty, któraś otrzymała od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana,

prosimy Cię pokornie,

rozkaż hufcom anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość,

a zwalczając ich wszędzie, strąciły ich do piekła.


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę