Nasze projekty
Reklama
Fot. Handicap Zakopane - I love SKI/Facebook

Pokazuje, że niemożliwe nie istnieje. Polak z zespołem Downa podwójnym Mistrzem Świata!

Antoni Wiercioch ma 18 lat i szereg sportowych osiągnięć na swoim koncie. Pokazuje, że można spełniać sportowe marzenia pomimo niepełnosprawności!

Antoni Wiercioch, 18-latek z Kościeliska został podwójnym Mistrzem Świata w supergigancie i w kombinacji alpejskiej podczas Narciarskich Mistrzostw Świata VIRTUS 2023 w Seefeld (Austria). Płaczę z radości!!! – tak na swoich mediach społecznościowych występ Antka skomentował jego tata, Łukasz Wiercioch.

Wyjątkowe mistrzostwa – aż siedem medali!

Antoni ma zespół Downa i jest podopiecznym Fundacji Handicap Zakopane, która aktywizuje dzieci, młodzież i dorosłych z niepełnosprawnością, dba o integrację sportowców o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych.

Podczas Narciarskich Mistrzostw Świata VIRTUS 2023 w Seefeld, które odbywały się w dniach 12-16 marca, podopieczni Fundacji zdobyli aż 7 medali! Dwa złote i dwa srebrne medale Antoniego Wierciocha, dwa srebra Łukasza Frączka i brąz Patrycji Stramy.

Reklama

Na trudnych, twardych i długich trasach o medale walczyli zawodnicy z 12 krajów. Rozegrano cztery konkurencje: slalom, gigant, supergigant i kombinację alpejską. Antoni Wiercioch został podwójnym Mistrzem Świata VIRTUS 2023 w supergigancie i w kombinacji alpejskiej. Pokonał pokonał m.in. Austriaków, Francuzów czy Włochów.

Antoni Wiercioch, sportowiec z Kościeliska, zawodnik Fundacji HANDICAP Zakopane sprawił, że podczas ceremonii medalowej mogliśmy razem z całą polską ekipą śpiewać Mazurka Dąbrowskiego! – czytamy na stronie internetowej Fundacji HANDICAP Zakopane.

Miłość do sportu pomimo niepełnosprawności

Antoni Wiercioch pomimo swojej niepełnosprawności od lat nie rozstaje się z nartami, ma w swojej kolekcji także tytuły w halowych dyscyplinach sportowych. W 2017 roku Antoni zdobył dwa srebrne medale na zimowej olimpiadzie specjalnej.

Reklama

W 2020 roku jako 15-latek wywalczył trzy medale w Halowych Mistrzostwach Świata Virtus 2020 w lekkoatletyce dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które zostały rozegrane w Toruniu. Zdobył złoto w skoku w dal i dwa srebra w biegach: na 60 i 200 metrów.

handicap-zakopane.pl, gazetakrakowska.pl, zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę