Nasze projekty
fot. Yotube.com/ZG PZG

“Nie słychać nas? Trzeba to zmienić!” Poznaj niezwykłą piosenkę w języku migowym

"Głośniej niż decybele" to piosenka, która od początku do końca powstała w języku migowym i choć dla słyszących jest to coś zupełnie nowego, dla nich - członków zespołu “Unmute”, grupy niesłyszących - to codzienność. W ich utworze nie usłyszymy słów, ale możemy je... zobaczyć!

Reklama

Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska, Zuzanna Szymańska i Kuba Stanisławczyk to osoby tworzące zespół “Unmute”. W 2021 r. miała miejsce premiera ich pierwszej piosenki “Głośniej niż decybele”, która od początku do końca powstała… w języku migowym. Jak zaznaczają wykonawcy: Wy mówicie, a my migamy, ale tak naprawdę to nie jest ten sam język. W utworze nie usłyszymy słów, ale możemy je zobaczyć.

Ich słuchem jest ciało

W społeczeństwie istnieje stereotyp, że skoro Głusi nic nie słyszą, to muzyka nie jest dla nich, bo jak śpiewać, tańczyć do rytmu, skoro nie słyszy się brzmienia. Zespół “Unmute” udowadnia, że jest zupełnie inaczej i jak mówią może nie słyszą, ale wszystko doskonale czują, ich słuchem jest ich ciało, pomagają także aparaty. Czuje basy od podłogi, to wpływa na mnie, wywołuje emocje – tłumaczą.

Język migowy to nie tylko różne znaki pokazywane dłońmi, to także ruch, ekspresja i mimika twarzy. Jest on językiem wizualnym, odbiera się go oczami, dlatego każdy gest, ruch jest ważny. To jest część języka migowego, to jest moja komunikacja. Nie muszę specjalnie myśleć nad tym jak się komunikować (…). Jeśli pytam, to otwieram szerzej oczy, pochylam ciało do przodu. Bez tego, bez tej całej mimiki niemożliwe jest zrozumieć. Poruszamy się w przestrzeni – zaznacza Zuzia. 

Reklama

“Nie zgadzamy się na ograniczenia”

Piosenka, którą nagrali ma zwrócić uwagę ludzi na problemy osób niesłyszących. Chcemy pokazać, że głusi mają ograniczony dostęp. Lubimy muzykę, lubimy tańczyć. Nie zgadzamy się na ograniczenia, czujemy, że jesteśmy ograniczeni, chcemy być na równi ze słyszącymi – zaznaczają.

Choć wydawać by się mogło, że ograniczenia nie są duże, jest tak naprawdę zupełnie na odwrót. Nie wymagają one dużej ingerencji, ale pewne poprawki znacznie polepszyłyby życie osób Głuchych. Jak podkreślają wystarczyłaby swobodna komunikacja bez tłumacza, albo zwyczajnie polskie filmy z polskimi napisami. Osoby niesłyszące nie mogą obecnie korzystać z kin, teatrów, ponieważ nie mają możliwości odebrania filmu czy spektaklu. Jak mówią: Codziennie spotykamy ograniczenia, dlatego chcemy pokazać, że głusi są otwarci (…). Wy mówicie, a my migamy, ale tak naprawdę to nie jest ten sam język.

“Nasz głos to nasze ręce”

Kampania społeczna, której częścią jest piosenka “Głośniej niż decybele” ma zwrócić uwagę na osoby niesłyszące, na ich potrzeby. Nie chcą być pomijani. Jesteśmy Głusi, ale kochamy muzykę tak samo jak osoby słyszące. Nie będziemy już cicho, bo chcemy głośno i wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w popkulturze. To nasz głos w tej sprawie i nasz pierwszy krok, żeby zmienić status quo – zaznaczają.

Reklama

Chcą wykrzyczeć swoje zdanie i udowodnić, że mogą wszystko, a od innych różni ich tylko język porozumiewania się. Nie ma w języku migowym ciszy. Mamy swój język, mamy swój głos tak naprawdę. Możemy powiedzieć po prostu w naszym języku. Jesteśmy głusi, chcemy, żeby nas niesłyszący odbierali (…). W języku migowym jest krzyk. Nasz głos to nasze ręce, nasza mimika, w tym też jest krzyk – dodają. 

Po prostu dostęp

Jak zaznacza Prezes Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz największą potrzebą i postulatem osób niesłyszących jest przede wszystkim zwiększenie dostępu do języka migowego. Bo tak naprawdę głusi potrzebują tylko tego dostępu. Jesteśmy wszyscy tacy sami, tylko my komunikujemy się w polskim języku migowym, natomiast język polski jest dla nas językiem obcym, jest drugim językiem – podkreśla.

Reklama

Osoby niesłyszące, bądź niedosłyszące stanowią naprawdę dużą grupę społeczeństwa. Całkiem niesłyszących jest w Polsce około 50 tysięcy. Natomiast z takim głębokim niedosłuchem i osób słabosłyszących jest około 900 tysięcy. Przyjmuje się, że osób starszych z niedosłuchem może być nawet do 3 milionów osób – dodaje Pan Krzysztof, Prezes Związku Głuchych.

“Ciszy nie ma”

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na osoby niesłyszące i ich potrzeby. Czują się pomijani i niezauważalni, dlatego czas to zmienić! Jak śpiewają w swojej piosence Zuzia, Alina, Julia, Magda i Kuba: Skazani na ciszę, ale lepiej być głuchym niż słuchać tych ograniczeń. Jak widać co robisz lepiej nie słyszeć co mówisz. Ty nie słuchasz i kto tu jest głuchy?

pa/ddtvn.pl/unmute.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę