Nasze projekty
Alina Petrowa-Wasilewicz

Jurek Halski. Opowieść o wojowniku, który nigdy się nie poddał

Szalonej miłości, która pokonuje lęk i pomaga przezwyciężyć chorobę, poświęcona jest najnowsza książka Brygidy Grysiak "Kochają mnie do szaleństwa"

Reklama

Jest to opowieść o Jurku Halskim, który, gdy miał mniej niż trzy miesiące, zachorował na raka mózgu, przeszedł kilka operacji i trzy serie chemii. Wbrew wszelkim rokowaniom, pobycie w hospicjum, który miał być przypieczętowaniem jego krótkiego życia, chłopiec wyzdrowiał i obecnie przechodzi liczne rehabilitacje i dogania zdrowych rówieśników.

Autorka zdecydowała się na opowiedzenie historii walki z „potworem” z punktu widzenia dziecka, na narrację w pierwszej osobie. Opisuje, jak takie niepełnosprawne dzieci „przewracają świat do góry nogami”, który się wali, wszystko się zmienia, bardzo trudno to przyjąć. I że „potrzeba czasu i miłości, żeby się oswoić, nauczyć się żyć na nowo”. Czytelnik zapoznaje się z tym oswajaniem – kolejnymi etapami walki z chorobą w atmosferze niemal całkowitej pewności, że dziecko nie przeżyje – jego matka chrzestna, która sama straciła dziecko, namawia mamę Jureczka żeby kupiła rodzeństwu ubranka na pogrzeb, gdyż po śmierci nie będzie miała do tego głowy.

Reklama

Jest to książka o solidarności, którą wyzwala cierpienie małego chłopca

Jest to książka o solidarności, którą wyzwala cierpienie małego chłopca, o wysiłkach lekarzy i personelu medycznego, a także pracowników hospicjum. Ale przede wszystkim jest to opowieść o miłości i sile rodziny, która przyjmuje straszny wyrok, ale się nie poddaje, choć przeżywa chwile rozpaczy i załamania – rodzice wciąż modlą się, począwszy od pierwszej operacji – u grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki i w kolejnych sanktuariach, matka staje się prawdziwą wojowniczką, która walcząc o dziecko nie traci czułości i doskonale je wyczuwa, ojciec jest zawsze obecny i zapewnia oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Rodzeństwo, a Jureczek jest piątym dzieckiem, po nim rodzi się jeszcze para bliźniaków, skupia się i pomaga starszym, dziadkowie w każdej chwili służą pomocą, radą, modlitwą. I są przyjaciele i koledzy, którzy ofiarowują swą współczującą obecność, tłumnie przychodzą na Eucharystie w intencji Jureczka. „Bez wsparcia z góry – bez szans” – podsumowuje ich wiarę Jureczek.

Reklama

Untitled-1

Reklama

To także książka o wierze i sile modlitwy, gdyż rodzina jest wierząca, państwo Halscsy związani są z Opus Dei, uczestniczą w rekolekcjach i dniach skupienia Dzieła. „Tyle ludzi wtedy się za mnie modliło. Nawet siostry na Madagaskarze i Dominikanie. (…) Przyjaciele i znajomi wysyłali SMS-y i maile z prośbą o modlitwę, gdzie tylko mogli, jak najszerzej i najdalej”.

Któregoś dnia dziecko o słabych rokowaniach spełnia marzenie swej mamy: samo siada i bazgrze kredkami po czystej ścianie. Zaczyna coraz więcej mówić, uczyć się chodzenia, cofa mu się wada wzroku. Czy jego uzdrowienie jest cudem wyproszonym za stawiennictwem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego? – Na to pytanie odpowiedzą kościelne instancje, czytelnik nie ma wątpliwości, że lawina dobra i modlitwy przyczyniła się do powrotu do życia małego chłopca.

Autorka, która była pod ogromnym wrażeniem historii Jureczka, wskazuje dyskretnie na „cud rodzinny” jak mówi pani Mirka z hospicjum. „Cud rodzinnej miłości, matczynej miłości i siły, która wszystko przetrzyma”.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Brygidą Grysiak i Marią Halską – 8 listopada, w Krakowie-Łagiewnikach.


aw / Warszawa

Grysiak_Kochaja_mnie_popr

Książka „Kochają mnie do szaleństwa” autorstwa Brygidy Grysiak ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Niezwykła siła całej rodziny, miłość bliskich i wiara w to, że Jurek mimo zdiagnozowanego glejaka złośliwego może wyzdrowieć, to lekcja nadziei dla wszystkich. Także dla tych, którzy ją stracili. Dopiero w najtrudniejszych sytuacjach możemy odkryć, ile mamy w sobie siły, i zrozumieć, że każdy dzień daje szansę na wielką wygraną. Wystarczy tylko docenić to, co już się ma. I kochać do szaleństwa.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite