Nasze projekty

Kraków stolicą muzyki gospel

Warsztaty dla dzieci, mam, seniorów, a nawet osób niedosłyszących odbędą się w ramach 11. edycji Festiwalu 7xGospel, który rozpoczął się 13 października w Krakowie. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpiła dobrze znana polskiej publiczności Gabriela Gąsior z zespołem Holy Noiz. Obfitujący w liczne imprezy towarzyszące festiwal potrwa do 23 października.

Reklama

Początki Festiwalu 7xGospel sięgają końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy to w Krakowie zorganizowano pionierskie jak na owe czasy przedsięwzięcie muzyczne − Warsztaty Gospel. Wydarzenie to idealnie trafiło w potrzeby krakowian, dlatego postanowiono je zorganizować ponownie. Z biegiem lat weekendowa formuła rozbudowała się do kilkudniowej imprezy, by w roku 2006 zyskać miano Festiwalu. Ponieważ w owym czasie trwał on tydzień, nadano mu używaną po dziś dzień nazwę 7xGospel. I choć od lat nie jest adekwatna do formuły wydarzenia, które rozrosło się do 11 dni, używana jest zwyczajowo.

W programie tegorocznego Festiwalu 7xGospel znajdziemy koncerty polskich i zagranicznych artystów gospel oraz różnorodne warsztaty, poczynając od tradycyjnych warsztatów chóralnych, poprzez warsztaty dla mam, dzieci, mężczyzn, seniorów po warsztaty choreograficzne z elementami języka migowego. Ponadto w programie tradycyjnie pojawią się jam session, spotkanie z artystą czy Wieczór Uwielbienia. Prócz dobrze znanych punktów Festiwalu 7xGospel pojawią się też ciekawe nowości.

− Aby dobrze wykonywać muzykę, trzeba czuć rytm! Warsztaty bębniarskie to nasza nowa propozycja dla tych, którzy chcą się rozwijać i nie boją się wyzwań. Przebieg zajęć oparty jest o unikalną kombinację gry na bębnach, choreografii i spektakularnego widowiska. Uczestnicy będą mogli popracować nad poczuciem rytmu oraz ruchem scenicznym pod okiem instruktora Andrzeja Kaczmarczyka. Efekty pracy zostaną zaprezentowane podczas specjalnego występu na ulicach Krakowa. Rytm można tworzyć nie tylko za pomocą instrumentów, rytm można czuć w całym ciele. Klaskanie, tupanie i pstrykanie to dopiero początek − podkreśla Anna Walczak, dyrektor Festiwalu.

Reklama
Reklama

Swój udział w festiwalu potwierdzili wybitni artyści muzyki gospel pochodzący ze Stanów Zjednoczonych: Shara McKee i Christopher Mazen. W gronie intruktorów znajdą się także: Łukasz Kubica, Maria Pabisiak, Katarzyny Kruk, Lea Kjeldsen oraz Rhonda i Macy Adams.

BAN_0179
fot. Piotr Banasik

Reklama
Reklama

Uczestnikami Festiwalu są w większości osoby w wieku od 15 do 65 lat, aktywne, zainteresowane muzyką i rozwojem osobistym, pragnące spędzić wolny czas w sposób kreatywny i oryginalny. Coś dla siebie znajdą również dzieci, seniorzy, a także mężczyźni, którzy po raz trzeci będą mogli wziąć udział w wyjątkowych warsztatach gospel przeznaczonych tylko dla nich.

− Jak co roku zachęcamy wszystkich zainteresowanych, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy zamożność, do udziału w Festiwalu 7xGospel − mówi Lea Kjeldsen, jeden z pomysłodawców całego przedsięwzięcia. I dodaje: − Do uczestnictwa w warsztatach nie potrzeba żadnego wykształcenia muzycznego ani jakiegokolwiek doświadczenia w śpiewaniu chóralnym. Wystarczą same dobre chęci. Rejestracja jest bardzo łatwa: zapraszamy w tym celu na naszą stronę www.7xgospel.com.pl.

Tytuł tegorocznej edycji Festiwalu − You can gospel − jest nawiązaniem do listu św. Pawła do Filipian „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13).

Reklama

Zwieńczeniem 11. edycji Festiwalu 7xGospel będzie Koncert Finałowy, wydarzenie od lat wpisane w kalendarz krakowskich wydarzeń artystycznych. W jego trakcie będzie można zobaczyć efekty pracy warsztatów Hands of Worship, Mama Gospel, Śpiew Ruch Radość i Faceci w Czerni. Finałem wydarzenia będzie koncert 300-osobowego chóru 18. Warsztatów Gospel w Krakowie. Dźwięki muzyki gospel po raz kolejny zabrzmią w sali widowiskowej Kina Kijów.Centrum, która na kilka godzin stanie się miejscem wymiany doświadczeń, świadectw wiary i wrażeń budujących różnorodność krakowskiego środowiska gospelowego.

Patronat honorowy nad Festiwalem 7xGospel objął Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski. Patronami medialnymi Festiwalu są TVP Kraków, Gość Niedzielny, Droga, Tryby, Karnet, In your pocket, Stacja7.pl, Deon.pl, krakow.pl i nowohuckie.pl

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite