Nasze projekty
Reklama

Jedyne takie radio na świecie

08 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Radio Niepokalanów skończy 75 lat! Ta data to nie przypadek! Święty Maksymilian Kolbe, zakładając „miasto” na cześć Maryi, nie mógł wybrać innego dnia na emisję pierwszej audycji w Radiu, które miało szerzyć kult jego Patronki!

Pierwsza audycja

 

Dokładnie 08 grudnia 1938 roku, ok. 19.00 – „SP 3 Radio Niepokalanów”, jak brzmiała oficjalna wówczas nazwa rozgłośni, wyemitowało fragment melodii pieśni „Po górach, dolinach” i  nadało pierwszą próbną audycję. Nie zachowały się co prawda teksty słuchowiska, jednak analizując słowa ojca Kolbego, zamieszczone w „Małym Dzienniku”, „Rycerzu Niepokalanej”  oraz wygłoszone tego samego dnia, podczas akademii w Warszawie, w sali „Roma”, można przypuszczać, co było jej treścią. Prawdopodobnie ojciec Maksymilian wyjaśnił słuchaczom przyczynę i cel powstania Radia oraz znaczenie uroczystości Niepokalanego Poczęcia.

Reklama

 

Jedyne takie radio na świecie

Misja Radia Niepokalanów

Reklama

 

W założeniu św. Maksymiliana Radio, nadające sygnał z Niepokalanowa, miało być jednym z ważniejszych środków rozwijania działalności Rycerstwa Niepokalanej.  Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, miało przyczyniać się do zbawienia i uświęcenia dusz – zwłaszcza tych wiernych, którzy nie posiadali umiejętności czytania oraz tych, którzy z racji odległości, rzadko korzystali z sakramentu Eucharystii.

 

Reklama

Szaleniec Niepokalanej, jak nazywamy często ojca Maksymiliana, nie zapomniał także o siedzibie nowej stacji radiowej. Specjalnie na jej użytek, nie czekając na stosowne zezwolenie z ministerstwa, wybudował  budynek z przeznaczeniem na studia radiowe. Celowo zlokalizował go na tyłach klasztoru – z dala od pomieszczeń, w których hałasowały maszyny drukarskie.

 

Wiadomo, że moc nowo założonej radiowej stacji nadawczej w Niepokalanowie była niewielka – zaledwie 60 watów. Ojciec Maksymilian Kolbe wiązał z nią jednak wielkie nadzieje. W liście do centrali Rycerstwa Niepokalanej w Rzymie, pisanym pięć dni po emisji pierwszej audycji, wspominał, że już za kilka miesięcy moc nadajnika będzie 16 razy silniejsza.

 

Jedyne takie radio na świecie

Przerwa w nadawaniu

 

W przywołanym liście ojciec Kolbe wspomina, że „SP 3 Radio Niepokalanów”  nadawała będzie początkowo w każdą niedzielę przez jedną  godzinę. W sumie wyemitowano jednak tylko dwie próbne audycje. W kontekście składanych przez ojca Maksymiliana deklaracji, wysyłanych do Rzymu oraz  Japonii, wydaje się to zaskakujące. Przyczyn możemy się tylko domyślać, analizując – znowu –  „Pisma” św. Maksymiliana. Stacja radiowa w Niepokalanowie nadawała na podstawie ustnego zezwolenia. Na skutek – jak to określił ojciec Maksymilian –  „czynników akatolickich”, trzeba było  zawiesić nadawanie –  do czasu otrzymania pozwolenia na piśmie.


„Zahamowanie działalności radia bardzo często przypisuje się przeciwnikom Kościoła i masonom działającym w polskim rządzie. Nie można jednak wykluczyć, że czynnikiem głównym powstrzymania tej działalności była obawa, że to radio szybko stanie się konkurencją dla Radia Warszawa” (chodzi oczywiście o Polskie Radio, które nadawało początkowo jako stacja Warszawa I ) – zauważa o. Paulin Sotowski – redaktor „Pism” św. Maksymiliana oraz autor książki „Opowieść o świętym Maksymilianie”.

 

Jedyne takie radio na świecie

Maksymilian Kolbe nie doczekał  formalnej koncesji na nadawanie audycji. 01 września 1939 roku wybuchła  wojna, której ofiarą był także założyciel Niepokalanowa i tym samym najstarszej  w Polsce KATOLICKIEJ, ale także – jak się okazuje pierwszej PRYWATNEJ w Polsce, rozgłośni – Radia Niepokalanów.

 

Oprócz „SP 3 Radio Niepokalanów” istniało  już wówczas  Polskie Radio, powstałe w 1925 roku (ojciec Kolbe dwukrotnie występował na antenie Polskiego Radia – m.in. z okazji dziesięciolecia Niepokalanowa) oraz Radio Watykańskie, założone w 1931 roku. 

 

Reaktywacja

 

Był rok 1995, gdy po 57 latach przerwy w nadawaniu, spowodowanej drugą wojną światową oraz reżimem komunistycznym, Radio Niepokalanów wznowiło działalność.

 

1 września 1994 roku Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – z inicjatywy ówczesnego gwardiana klasztoru w Niepokalanowie – ojca Kazimierza Więska., otrzymała  koncesję na emisję lokalnego programu radiowego o charakterze społeczno-religijnym.       

 

Pierwsza audycja, po reaktywacji, nadana została 1 marca 1995 roku.  Radio Niepokalanów świętuje tym samym w 2013 roku  podwójny jubileusz – 75 lat, licząc do daty powstania oraz 18 lat od swojej reaktywacji!

 

Jedyne takie radio na świecie

Radio Niepokalanów dziś

 

Obecnie Radio Niepokalanów nadaje na obszarze dwóch województw: mazowieckiego zachodniego na 102,7 FM oraz łódzkiego na 98,6 FM, a także  na całym świecie –  za pośrednictwem internetu na: www.radioniepokalanow.pl.

 

Adres rozgłośni – niezmiennie od 75 lat – jest taki sam. Większość pomieszczeń redakcyjnych to te, które do celów radiowych wznieśli jeszcze franciszkanie w 1938 roku.

 

Budynek radiowy  – z inicjatywy o. Damiana Karczmara – obecnego dyrektora Radia Niepokalanów, został rozbudowany i odnowiony.  Dzięki temu, do dyspozycji pracowników Rozgłośni oraz jej gości, jest m.in. radiowa kaplica.

 

W 2007 roku  Radio Niepokalanów otworzyło studio w Łodzi. Filia mieści się obecnie w prowadzonej przez franciszkanów parafii pod wezwaniem  św. Maksymiliana Marii Kolbego. 

„Misja Radia Niepokalanów wcale się nie zmieniła. Jej cele są takie same, jak za czasów świętego Maksymiliana” – mówi o. Damiana Karczmar.

           

Podstawowy trzon programu to szeroko rozumiana modlitwa. Każdego dnia Radio Niepokalanów emituje: godzinki, modlitwę „Anioł Pański”, koronkę do Bożego Miłosierdzia (transmisja z krakowskich Łagiewnik oraz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ołtarzewie), Apel Jasnogórski. Każdego dnia transmitowana jest również Msza św. z Bazyliki w Niepokalanowie oraz raz w tygodniu (w czwartki o 7.10) Msza św. z Bazyliki Watykańskiej przy grobie bł. Jana Pawła II (sprawowana w języku polskim).

 

W ramówce Rozgłośni miejsce znalazły programy muzyczne, publicystyczne oraz kulturalne. Dominuje polska, spokojna muzyka, a klimat, jaki stwarzają autorzy poszczególnych audycji oraz prezenterzy Stacji, sprzyja refleksji i wyciszeniu, czego często szukają w mediach Słuchacze Radia Niepokalanów.

 

Jedyne takie radio na świecie

Urodziny do kwadratu

 

Podwójnemu jubileuszowi Radia Niepokalanów towarzyszyło wiele inicjatyw, które udało się zrealizować, dzięki życzliwym ludziom, wsparciu samorządów oraz zaangażowaniu radiowego Zespołu.

 

Najważniejsze działania:

 

  • przeniesienie łódzkiego studia Radia Niepokalanów do franciszkańskiej parafii pod wezwaniem św.  Maksymiliana Kolbego [wcześniej (2007 – 2013) łódzka filia mieściła się w jednej z diecezjalnych parafii w Łodzi)]

 

  • główne obchody Jubileuszu, zorganizowane 12 maja w Niepokalanowie, podczas których wystąpił Krzysztof Krawczyk z zespołem

 

  • nowe logo Radia Niepokalanów

 

  • pielgrzymkę Słuchaczy Radia Niepokalanów do Włoch, w czasie której pielgrzymi uczestniczyli m.in. w modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra z papieżem Franciszkiem.

 

W głównych (majowych) uroczystościach udział wzięli m.in. prowincjałowie trzech franciszkańskich prowincji; kapłani zakonni i diecezjalni z różnych diecezji Polski oraz licznie zgromadzeni dyrektorzy katolickich rozgłośni w Polsce. Obecni byli także marszałkowie województw mazowieckiego i łódzkiego – Adam Struzik oraz Witold Stępień, a także wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz starości, urzędujący na terenie wymienionych wyżej województw.

 

Patronat honorowy nad obchodami sprawowali abp Wacław Depo – metropolita częstochowski – przewodniczący Rady ds. Środków Masowego Przekazu KEP oraz abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki.

 

Jubileusz RN odbił się szerokim echem w mediach. Dzięki  patronom honorowym, zaprzyjaźnionym z Radiem samorządom, patronom medialnym oraz wielu życzliwym ludziom, informacja o Radiu Niepokalanów, a tym samym o Niepokalanowie i świętym Maksymilianie, dotarła do wielu osób.  

 

To wszystko pozwala nam sądzić, że Radio Niepokalanów jest Rozgłośnią ważną i cenioną nie tylko przez Słuchaczy, ale także przez władze kościelne i samorządowe z całej Polski.

 

Jedyne takie radio na świecie

Święty Maksymilian

 

Święty Maksymilian postrzegany jest współcześnie przede wszystkim jako męczennik.  Tymczasem dla franciszkanów z Niepokalanowa – jak mówi o. Damian Karczmar –
„św. Maksymilian to znakomity organizator, świetny pomysłodawca i realizator.”

 

Przypomnijmy, ojciec Maksymilian zafascynowany był nowinkami technicznymi, które  w pierwszej kolejności, jak mówił, wykorzystane być powinny w działalności apostolskiej. W 1936 r. był jednym z pierwszych pasażerów kolei linowej na Kasprowy Wierch, a w 1938 r. uczestniczył w pierwszym pokazie telewizyjnym w Berlinie. Między innymi projekt statku kosmicznego, autorstwa właśnie ojca Kolbego można było obejrzeć w gmachu Senatu RP w 2011 roku, który obchodzony był jako „Rok św. Maksymiliana".     

 

W 1938 roku – tuż po wyemitowaniu dwóch próbnych audycji, po których Radio Niepokalanów przestało nadawać, św. Maksymilian pisał do ówczesnego generała zakonu:

„Nasza Stacja Radiowa, która w dniu święta Niepokalanej roznosiła Jej chwałę na falach eteru po całym świecie, teraz ze względu na atak czynników akatolickich milczy, lecz Niepokalana bez wątpienia w końcu odniesie zwycięstwo” – czyżby proroctwo?  Historia Radia Niepokalanów pokazuje, że tak. 

 

Dzisiaj, jako jedyne radio na świecie, założone przez świętego, rozwija się. Mimo wielu przeszkód, wciąż jest wiele pomysłów i osób, które pragną je realizować – tak by dzieło św. Maksymiliana służyło do zbawienia dusz przez Niepokalaną…  

 


Malwina Szymańska, dziennikarka Radia Niepokalanów

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę