Nasze projekty

Gospel na dobre opanował Kraków!

Już kilka dni po rozpoczęciu 11. edycji Festiwalu 7xGospel uczestnicy pierwszych warsztatów mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne i choreograficzne. Na scenie wystąpili mężczyźni i dzieci, nie zabrakło również specjalnego pokazu ulicznego z udziałem bębniarzy.

Reklama
Kids Can Gospel fot Karolina Pleśniarska (13)
Kids Can Gospel. Fot. Karolina Pleśniarska

Niedzielne popołudnie obfitowało w liczne wydarzenia festiwalowe. Licznie zgromadzeni widzowie mogli się przekonać, jak wiele radości płynie ze wspólnego śpiewania i wykonywania muzyki gospel.  Jako pierwsi wystąpili najmłodsi uczestnicy Festiwalu 7xGospel, czyli dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Ich ogromny entuzjazm błyskawicznie udzielił się publiczności. Prawie pięćdziesiątka maluchów z wielkim zapałem chwaliła Pana Boga swym śpiewem.

− Warsztaty Gospel Kids co roku bardziej mnie zaskakują – nie kryje prowadząca Maria Pabisiak. − Liczba małych uczestników systematycznie wzrasta, a niektórzy z nich przyjeżdżają nawet spoza Krakowa. Ponadto większość dzieci dopiero zaczyna swoją przygodę ze śpiewem, muzyką gospel, czy występami na scenie, a jednak w bardzo krótkim czasie udaje nam się stworzyć wspaniały chór, który potrafi wystąpić z kilkoma utworami śpiewanymi na dwa głosy i w obcym języku.

Swoje umiejętności zaprezentowali również uczestnicy warsztatów bębniarskich. Stanowiły one nowość w programie festiwalu i były przeznaczone dla tych, którzy chcą się rozwijać i nie boją się wyzwań. Przebieg zajęć oparty był na unikalnej kombinacji gry na bębnach, choreografii i spektakularnego widowiska. Ich występ z dużym zainteresowaniem śledzili krakowianie i turyści zgromadzeni na Małym Rynku.

Reklama
Reklama

− To zupełnie nowy rozdział w historii krakowskiego gospelu − podkreśla Andrzej Kaczmarczyk, prowadzący warsztaty bębniarskie. − W przyszłym roku chciałbym połączyć chór z perkusyjnym aranżem utworu gospel na styl samba funk, do tego dołączyć brass band. Spodziewamy się elektryzującego efektu!

Bębniarskie Warsztaty Gospel fot Joanna Wańczyk (14)
Bębniarskie Warsztaty Gospel. Fot. Joanna Wańczyk

Reklama
Reklama

Wieczorem sceną w Klubie pod Jaszczurami zawładnęli niepodzielnie Faceci w Czerni. Ich porywający występ był zwieńczeniem dwudniowych warsztatów prowadzonych już po raz drugi przez wybitnego instruktora, Łukasza Kubicę. Mimo młodego wieku, zdobył on już duże doświadczenie, kierując zespołami (RIO Gospel) oraz tworząc własne kompozycje i aranżacje, zwłaszcza a capella. Jego talent i zaangażowanie w pełni docenili uczestnicy warsztatów; jeden z nich pokonał kilkaset kilometrów, by wziąć w nich udział!

Koncert gospel w prawdziwie męskim wykonaniu nie kończy jednak Festiwalu 7xGospel. Cały czas trwają warsztaty dla seniorów (Śpiew Ruch Radość), młodych mam (Mama Gospel) i choreograficzne z elementami języka migowego (Hands of Worship). Niedługo rozpoczną się również warsztaty chóralne (18. Warsztaty Gospel w Krakowie), na które można się jeszcze zapisać na stronie www.7xgospel.pl.

Reklama
Faceci w Czerni fot Joanna Wańczyk (12)
Faceci w Czerni. Fot. Joanna Wańczyk

− Zapraszamy także na wyjątkowy koncert Deocentricity promującego swoją nową płytę − zachęca Anna Walczak, koordynator festiwalu. − Stanowią oni kilkunastoosobowy zespół, których członków połączyła pasja do muzyki gospel.

W styczniu tego roku świętowali 5 lat działalności, który uczcili, organizując koncert z nagraniem na żywo. Z materiału wówczas zarejestrowanego powstała debiutancka płyta. Koncert stanowiący jej premierę, odbędzie się w już dziś Centrum Kultury św. Jadwigi przy ul. Łokietka 60. Znakomicie zapowiada się również czwartkowe spotkanie Gospel Around The World, podczas którego będzie można na żywo porozmawiać z artystą, Sharą McKee z USA. To wydarzenie odbędzie się 20 października o godz. 19 w kawiarni Sweet Life przy Warszawskiej 7. Na obie imprezy wstęp wolny.

Zwieńczeniem 11. edycji Festiwalu 7xGospel będzie Koncert Finałowy, wydarzenie od lat wpisane w kalendarz krakowskich wydarzeń artystycznych. W jego trakcie będzie można zobaczyć efekty pracy warsztatów Hands of Worship, Mama Gospel, Śpiew Ruch Radość i Faceci w Czerni. Na scenie wystąpi również 300-osobowy chór 18. Warsztatów Gospel w Krakowie. Dźwięki muzyki gospel po raz kolejny zabrzmią w sali widowiskowej Kina Kijów.Centrum. Zgromadzona publiczność będzie nie tylko świadkiem, ale uczestnikiem wspólnego muzykowania na najwyższym poziomie, modlitwy, tańca i radości, tworząc razem z organizatorami Festiwalu niezapomniany wieczór, na zawsze pozostający w sercu tego, kto go doświadczył.

Patronat honorowy nad Festiwalem 7xGospel objął Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski. Patronami medialnymi Festiwalu są TVP Kraków, Gość Niedzielny, Droga, Tryby, Karnet, In your pocket, What’s Up Magazine, Kids in Kraków, Stacja7.pl, Deon.pl, krakow.pl i nowohuckie.pl.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite