Nasze projekty

5 piosenek, które porwały serca do pomocy

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a do prawdziwej jedności w pomaganiu zachęcani jesteśmy również muzycznie. Od wielu lat o nadziei w obliczu prawdziwych tragedii przypominają charytatywne piosenki.

Reklama

24 11  94 – ŻYCIE, CHOĆ PIĘKNE, TAK KRUCHE JEST

24 listopada 1994 roku w Hali Stoczni Gdańskiej odbywał się koncert zespołu Golden Life, po którym planowana była transmisja rozdania nagród MTV. W imprezie brało udział około 2000 osób – głównie młodych. Godzinę po koncercie na jednej z trybun wybuchł ogień, którym początkowo nikt się nie przejął – odebrano go jako efekt świetlny. Ogień zaczął się bardzo szybko rozprzestrzeniać, publiczność zaczęła uciekać jedynym dostępnym, a i tak nie wystarczająco drożnym, wyjściem z Hali. Na miejscu zginęły 2 osoby, kolejne 5 – w wyniku poparzeń, w szpitalach. Ofiarom pożaru muzycy Golden Life dedykowali piosenkę „24 11 94”, której słowa refrenu „Życie choć piękne, tak kruche jest” znalazły się później na pomniku upamiętniającym katastrofę.

Reklama
Reklama

MOJA I TWOJA NADZIEJA

charytatywny singiel wydany w 1997 roku, kiedy to „powódź tysiąclecia” nawiedziła południowo-zachodnią Polskę oraz część Niemiec, Austrii i Słowacji. Na płycie piosenka pojawiła się w 5 wersjach, z grupą Hey zaśpiewali Maryla Rodowicz, Katarzyna Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Czesław Niemen, Grzegorz Markowski i Natalia Kukulska.

Reklama
Reklama

POKONAMY FALĘ

Dobrze znana jest nam również zapewne piosenka „Pokonamy falę”. Polscy artyści nagrali ją w 2004 roku, kiedy potężne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim spowodowało ogromną falę tsunami w Indonezji, Azji Południowo Wschodniej i Afryce. W tej katastrofie zginęło prawie 300 tysięcy osób.

Reklama

DO THEY KNOW IT’S CHRISTMAS

Podobne przykłady możemy znaleźć oczywiście za Oceanem. Pojawiają się tam piosenki zwracające uwagę na rozliczne problemy – klimat, pomoc Afryce, a nawet podnoszenie morali amerykańskich żołnierzy. Głodującym Etiopczykom dedykowano świąteczną piosenkę „Do they know it’s Christmas”. Nagrało ją w 1984 roku 30 najpopularniejszych wtedy muzyków, zebranych w zespół charytatywny „Band Aid”. Byli tam m.in. Phil Collins, Sting, Bono, David Bowie, George Michael czy Paul McCartney.

Piosenka doczekała się kilku kolejnych wersji – w 1989 roku (ponownie z racji na klęskę głodu w Etiopii), z inicjatywy Madonny w roku 2004 oraz w roku 2014 – dokładnie 30 lat po debiucie. Skład „Band Aid” zmieniał się przez lata, ostatnim razem w nagraniu wzięli udział Ed Sheeran, Christ Martin (Coldplay), Seal, Sam Smith i zespół One Direction. Tym razem piosenka nawiązywała do epidemii wirusa ebola,


WE ARE THE WORLD

Najpopularniejszą zaś chyba piosenką jednoczącą we wspólnej pomocy jest „We are the world”. Nagrali ją muzycy zebrani w „USA for Africa” – United Support of Artist for Africa. Piosenka została nagrana nocą, 28 stycznia 1985 roku, tuż po rozdaniu nagród American Music Awards – dzięki tej gali udało się w jednym miejscu i czasie zebrać tak wielu znamienitych muzyków. W nagraniu wzięli udział m.in Ray Charles, Bob Dylan, Stevie Wonder, Diana Ross, Bruce Springsteen, Tina Turner oraz z całym rodzeństwem Michael Jackson, który razem z Lionelem Richie napisał piosenkę. Formacja „USA for Africa” przeznaczyła dochód z utworu na pomoc głdoującym w Afryce. Do dziś organizacja pod tą samą nazwą zajmuje się organizowaniem pomocy potrzebującym, głównie chorym na AIDS w Afryce, ale też w USA.

https://www.youtube.com/watch?v=M9BNoNFKCBI


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite