Nasze projekty
Reklama
fot. Tax Credits flickr

„Papieska ekonomia” wkrótce w księgarniach

„Papieska ekonomia” to nie tylko streszczenie encyklik, ale zaproszenie do debaty na temat problemów współczesnego świata – mówi o najnowsze książce o. Macieja Zięby OP socjolog prof. Aniela Dylus. W Warszawie odbyła się prezentacja książki, która 14 września trafi na rynek wydawniczy.

– Ojciec Maciej Zięba ma nadzwyczajną umiejętność mówienia ludzkim językiem o Katolickiej Nauce Społecznej. Ma umiejętność syntetycznego pokazania, co jest w encyklikach najważniejsze – mówi o autorze książki prof. Aniela Dylus, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zauważa, że dominikanin nie czyta encyklik na klonach, a potrafi z nimi dyskutować, a nawet się z nimi nie zgadzać. – „Papieska ekonomia” to nie tylko streszczenie encyklik, ale zaproszenie do debaty na temat problemów współczesnego świata – ocenia prof. Dylus.

Hanna Suchocka w rekomendacji wskazuje, że publikacja sprzyja precyzyjnemu wyjaśnieniu pojęć „demokracji”, czy „wolnego rynku”, wokół których narosło przez lata wiele niedomówień i uproszczeń. Sam autor książki wskazuje, że „Papieska ekonomia” ma być przeglądem papieskich encyklik koncentrujących się wokół katolickiej nauki społecznej. Szczególne miejsce w tej analizie zajmują wypowiedzi Jana Pawła II. Jego nauczaniu na temat polityki, ekonomii i kultury poświęcona jest druga część najnowszej publikacji wydanej nakładem krakowskiego „Znaku”.

Politolog i publicysta Aleksander Smolar zwraca uwagę, że najnowsza książka eksperta z zakresu katolickiej nauki społecznej, podobnie jak jego poprzednie publikacje, jest próbą pogodzenia Kościoła w Polsce z nowoczesnością, w tym przypadku m.in. z rynkiem i demokracją. Sposobem na to jest prezentacja różnych tendencji, m.in. poglądów amerykańskich neo-konserwatystów. Publicysta wymienia tu zaprezentowaną w książce koncepcję demokratycznego paradoksu Ernsta-Wolfganga Böckenfördea, według której demokracja potrzebuje zakorzenienia wartości, lecz jednocześnie te wartości podmywa.

Reklama

Marek Zając uważa, że nowa książka ojca Zięby może pobudzić środowiska naukowców i publicystów katolickich na temat współczesnych problemów społecznych. – Tak stało się w 1998 r., gdy ukazała się inna książka tego autora „Papieże i kapitalizm” – powiedział podczas prezentacji książki. Publicysta „Tygodnika Powszechnego” wskazuje jednocześnie, że „Papieską ekonomię” traktować można jako aktualizację i kontynuację „Papieży i kapitalizmu”.

Książka o. Zięby nie jest jednak tylko uzupełnieniem dawnej publikacji o encykliki ostatnich dwóch papieży: Benedykta XVI i Franciszka. Jest ona również odpowiedzią na nowe problemy i wyzwania współczesnego świata, do których należy ekspansja radykalnego islamu, rozwój ekonomiczny Chin, a osłabienie pozycji Unii Europejskiej, stabilizacja i okrzepnięcie polskiej demokracji, czy szok katastrofy smoleńskiej.

„Papieska ekonomia” jest owocem przekonania, że obserwując współczesne problemy dostrzega się większą ponadczasowość i aktualność kościelnego nauczania społecznego. Książka ukazuje Kościół katolicki jako jeden z najważniejszych autorytetów w kwestii demokracji i kapitalizmu. Ojciec Zięba kreśli obraz katolickiej nauki społecznej w napięciu ale też i dialogu z polityczną i ekonomiczną myślą liberalną. Poprzez szczególną pielęgnację sfer wolności i międzyludzkich więzi papieska wizja dokonuje pojednania światów, pomiędzy którymi sceptycy niesłusznie stawiają mur. Autor przekonuje, że istotą tego pojednania jest godność człowieka leżąca u podstaw chrześcijańskiej tożsamości.

Reklama

W prezentacja książki zorganizowanej w warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II wzięli udział socjolog UKSW prof. Aniela Dylus, politolog i publicysta Aleksander Smolar oraz autor książki, dominikanin o. Maciej Zięba. spotkanie poprowadził redaktor Marek Zając.

Zieba_Papieska-ekonomiaKsiążka „Papieska ekonomia” o. Macieja Zięby OP

Reklama

ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja