Nasze projekty

„Po wspólnych wycieczkach odbywały się fajfy.” Teresa Malecka wspomina ks. Wojtyłę

Ks. Karola Wojtyłę poznała na jednym z powyjazdowych fajfów organizowanych w mieszkaniu jej rodziców. Jako szesnastolatka wzięła udział w dwutygodniowej wyprawie w Bieszczady. Jak się okazało, była to pierwsza z wielu niezapomnianych wypraw z „Wujkiem”.

Reklama

Ks. Karol Wojtyła jako wikary w parafii św. Floriana w Krakowie tworzył przyparafialne duszpasterstwo młodzieży. – Wtedy ta grupa nazywała się albo „rodzinką” albo „paczką” – tłumaczy Teresa Malecka, która dołączyła do niej za przykładem swojej starszej siostry, Marii Rybickiej. – W tym pokoju odbywały się prywatki, tańce, i zwykle przychodził na nie Wujek, ponieważ zawsze było to związane z jakąś wycieczką, był to zwykle fajf po wycieczce czy kajakach – wspomina. W wieku 16 lat pojechała z grupą młodzieży i ks. Karolem Wojtyłą w Bieszczady, podczas których poznała niezwykłą osobowość przyszłego papieża.

Relacje, które zawiązały się w tym czasie zaowocowały przyjaźniami, a także małżeństwami. Również pani Teresa w ten właśnie sposób poznała swojego męża, Piotra. Ślubu parze udzielił oczywiście Karol Wojtyła. – Pobraliśmy się 4 lipca 1964 roku w kaplicy Stefana Batorego w katedrze na Wawelu, bo wtedy kościołem „Wujka” była już katedra – wspomina prof. Malecka, dodając, że nie zastanawiali się kto ma błogosławić ich małżeństwo. – To było naturalne – tłumaczy. Kiedy na świecie pojawili się dwaj pierwsi synowie: Jakub i Szymon, oczywiście chrztu udzielał im „Wujek”. – Zdaliśmy sobie kiedyś sprawę z mężem, że to była taka trzecia osoba w rodzinie – mówi.

Zaszczyty i kolejne nominacje, które pojawiały się na kapłańskiej drodze Karola Wojtyły niczego nie zmieniły. – „Wujek pozostaje Wujkiem” – powtarzał za każdym razem – wspomina prof. Malecka. Faktycznie, 16 października 1978 roku zmienił jedynie odległość, która ich od tej pory dzieliła. Dzień ten stał się początkiem wielu niezapomnianych spotkań. Tym razem już w Watykanie i Castel Gandolfo.

Reklama
Reklama

W drugim odcinku cyklu „Poznaj Go” wykładowczyni krakowskiej Akademii Muzycznej wspomina wakacyjne wędrówki w Bieszczady, powyjazdowe fajfy oraz późniejsze już odwiedziny u „Wujka” w Watykanie i Castel Gandolfo.

Cykl „Poznaj Go” to seria wywiadów z tymi, którzy mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II – koleżanką z Wadowic, członkami „Rodzinki”, uczniami, najbliższymi współpracownikami w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo ukazują się 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej diecezja.pl oraz w diecezjalnych mediach społecznościowych. Cykl realizowany jest przez Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej przy wsparciu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Reklama
Reklama

diecezja.pl, zś/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite