Nasze projekty

Józef i Maryja. Film o tym, jak budować pokój

Nienawiścią nie naprawisz krzywdy

Reklama

6 stycznia 2017 roku wszedł na ekrany polskich kin film kanadyjskiego reżysera Rogera Christiana „Józef i Maryja”. Tytuł sugeruje, że będzie to wyłącznie opowieść o Świętej Rodzinie. Jednak film jest dwuwątkowy. To historia dwóch rodzin. Bożej, wprowadzającej niesamowity spokój. Józef, Maryja i Jezus patrzą na świat czasami z boku, ale też wchodzą w historie sąsiadów z pocieszeniem, dobrym słowem. Druga, to rodzina rabina Eliasza – poraniona, skrzywdzona przez żołnierza Heroda – Tyberiusza.

Kadr z filmu "Józef i Maryja"
Kadr z filmu „Józef i Maryja”

Film zaczyna się od pięknych obrazów. W nastrój Bożego Narodzenia wprowadza klimatyczna muzyka. Widz prowadzony jest przez Józefa, który rzeźbi kołyskę, rozmawia z Maryją i stwarza bezpieczną przestrzeń dla dziecka. To prawdziwy obraz mężczyzny, który próbuje zmierzyć się z zadaniem, jakie Bóg przed nim postawił. Opanowana, rozmodlona ale też zdecydowana postawa Józefa podsuwa odpowiedź, dlaczego został wybrany na opiekuna Jezusa. W tej roli reżyser obsadził Kevina Sorbo (znany z serialu „Herkules”). Sielanka trwa do chwili, kiedy reżyser próbuje pokazać rzeź niewiniątek. Właśnie tutaj zaczyna się największy dramat drugiej rodziny – utrata dzieci. Ich losy będą się do końca przewijać z losami Józefa, Maryi i Jezusa. I to Święta Rodzina będzie przy nich, kiedy zechcą pomścić swoją krzywdę.

Kadr z filmu "Józef i Maryja"
Kadr z filmu „Józef i Maryja”

Jeżeli dziś stawiamy sobie pytanie, wzorem czego jest dla nas Święta Rodzina, powinniśmy obejrzeć ten film. Każdy może postawić siebie w miejsce rodziny, która tak po ludzku próbuje rozwiązać swój problem, kierując się starą zasadą: Oko za oko, ząb za ząb. Każdy z nas nosi ból. Może warto w tych najgorszych momentach oddać wszystko Świętej Rodzinie. Bo czy zemsta daje ukojenie? Czy nienawiść naprawia krzywdy? Czy cierpienie można ugasić zmuszając innych do bólu?

Reklama
Reklama

Akcja filmu zbudowana jest tak, że każdy znajdzie czas na refleksję. Święta Rodzina nie jest tutaj tylko wzorem, ale oni towarzyszą tym, którzy cierpią i którzy szukają pokoju w sercu. To największa wartość tej ekranizacji.

Zapraszamy do oglądania!


Zobacz zwiastun!


Reklama
Reklama

ZOBACZ GDZIE MOŻESZ OBEJRZEĆ FILM!


 

 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite