Nasze projekty

7 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu Franciszka

Papież reformator czy umiarkowanie postępowy? Co Kościół zawdzięcza Franciszkowi?

Reklama

1. Wieczór 13 marca 2013 r.

 

Nie ma innego sposobu, jak rozpoczęcie niniejszej listy od chwili zakończenia konklawe. Pierwszy papież z Południowej Ameryki, pierwszy jezuita na Tronie Piotrowym i przy okazji pierwszy zakonnik w tej funkcji od prawie dwustu lat. Pierwszy Franciszek. Jego imię nie nawiązuje do żadnego z 165 dotychczasowych papieży, ale koresponduje ze świętym Franciszkiem z Asyżu – kościelnym symbolem ubóstwa. Ogrom świeżości jak na jeden wieczór. Zapowiedź wyjątkowego pontyfikatu.

Reklama

 


2. Msza inaugurująca pontyfikat

 

Reklama

Setki tysięcy wiernych, ponad 130 oficjalnych delegacji z całego świata – to obraz z jednej strony wyjątkowy, ale z drugiej – Plac św. Piotra gościł już kilkukrotnie większe tłumy (np. podczas pogrzebu Papieża Polaka). Jednak pierwsza od kilkuset lat obecność patriarchy Konstantynopola – Bartłomieja I – to wydarzenie szczególne. A przekazanie znaku pokoju dwóm prawosławnym duchownym, a także odśpiewana po grecku Ewangelia to ewidentne ukłony na Wschód. Ukłony bez precedensu.

 

Zakończona prośbą o modlitwę homilia została przedrukowana przez media na całym świecie. Słowa: Niestety w każdej epoce dziejów są Herodowie, którzy knują plany śmierci, niszczą, oszpecają oblicze mężczyzny i kobiety oraz wezwanie: Nie powinniśmy bać się dobroci, ani też wrażliwości!, a także wiele innych dotarły do wiernych w każdym zakątku świata.

Reklama

 

7 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu Franciszka


3. Lumen Fidei

 

5 lipca 2013 została ogłoszona encyklika pisana na cztery ręce, jak określił o Franciszek wyraźnie nawiązując do niebagatelnego wkładu papieża Benedykta XVI (pianisty i melomana) w jej powstanie. Światło wiary – bo tak należy tłumaczyć tytuł – to dokument o wierze i miłości, jaką jest chrześcijaństwo. Pokazuje blaski podążania za Jezusem i obnaża przykre konsekwencje bałwochwalstwa. Udowadnia, że wiara nie jest sprawą prywatną, ale jak rodzi się ze słuchania, tak wymaga głoszenia, aby i inni mogli uwierzyć. Pierwsza encyklika papieża Franciszka była życzliwie przyjęta i głośno komentowana na całym świecie.

 

Co ciekawe, tego samego dnia odbyła się historyczna chwila – pierwsza, w której dwóch papieży uczestniczyło w jednej ceremonii. Było to odsłonięcie przez Franciszka oraz Benedykta XVI pomnika św. Michała Archanioła w Ogrodach Watykańskich.


 


4. Evangelii gaudium

 

Zakończenie Roku Wiary 24 listopada 2013 roku przyniosło nam nowy dokument w postaci adhortacji papieża Franciszka. Tutaj również treść pozostaje pod silnym wpływem Benedykta XVI – tekst ten jest opublikowanym po roku podsumowaniem synodu nt. nowej ewangelizacji, któremu przewodniczył jeszcze Joseph Ratzinger. Adhortacja podejmuje temat radosnego głoszenia Ewangelii (stąd tytuł) poprzez misyjne zaangażowanie Kościoła. Podejmuje kwestię dyscypliny duszpasterskiej, przypomina o rzeczywistym kształcie Kościoła jako całości ludu Bożego, który ewangelizuje. Jednak najsilniejszy rezonans w mediach przyniósł temat koniecznej – w ocenie biskupów i papieża – reformy Kościoła.


 

7 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu Franciszka


5. Kanonizacje

 

W Polsce najsilniej zapamiętana została ceremonia kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII z 27 kwietnia 2014 r., lecz należy pamiętać, że papież w ciągu 2 lat pontyfikatu zdołał kanonizować… 827 osób, co w statystyce oznaczałoby ogłoszenie kogoś świętym przynajmniej raz dziennie. Ta ogromna liczba wiąże się z rekordową kanonizacją, jakiej Franciszek dokonał niespełna dwa miesiące po przyjęciu funkcji następcy Księcia Apostołów. 12 maja 2013 roku na Placu św. Piotra papież ogłosił świętość Antoniego Primaldo i 812 towarzyszy – włoskich męczenników z XV wieku. Co ciekawe, 13 października tego samego roku podczas wizyty w Katalonii papież beatyfikował 522 ofiary wojny domowej w Hiszpanii zamordowane z nienawiści do wiary.


 


6. Powołanie Rady Kardynałów

 

1 października 2013 roku papież za zamkniętymi drzwiami odbył rozmowę z 8 kardynałami, którzy dzień wcześniej na mocy papieskiej decyzji stworzyli nowe gremium – Radę Kardynałów. Jej celem jest pomoc papieżowi w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej przez rewizję konstytucji Pastor Bonus ogłoszonej przez Jana Pawła II w 1988 r. To pierwsze takie oficjalnie ustanowione ciało doradcze w historii papiestwa. Warto wspomnieć, że nominacje dla kardynałów reprezentujących każdy z kontynentów zostały wręczone już 13 kwietnia, czyli dużo wcześniej. Póki co Rada nie podjęła żadnych wiążących decyzji, ale już samo jej powołanie pokazuje determinację Franciszka w usprawnieniu mechanizmów rządzących Watykanem.


 


7. Nowi kardynałowie

 

Papież Franciszek zwołał dotychczas dwa konsystorze. Zostali na nich nominowani kardynałowie z całego świata w liczbie 39. Rzuca się w oczy szczególnie mała ilość kardynałów z Europy (tylko 1 przypadający na 3 spoza Starego Kontynentu!) i odległe poszukiwania papieża w zakątkach świata, w których chrześcijaństwo wydaje się zapomniane lub marginalne. W poczet niespodzianek należy zaliczyć pierwszego w historii kardynała z Panamy, ale także hierarchów z Tajlandii, Wietnamu, czy Mjanmy (dawnej Birmy). Franciszek kształtuje w ten sposób Kościół już na przyszłość – połowa z dziesięciu najmłodszych kardynałów pochodzi z jego nominacji, a najmłodszy (kard. Soane Patita Paini Mafi z Tonga & Niue) straci zdolność elektorską dopiero 19 grudnia 2041 roku!


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę