Fot. Angie Menes/Cathopic

„Moje życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy”. Dziś 95. urodziny Benedykta XVI

Dziś, 16 kwietnia 2022 roku papież-senior Benedykt XVI obchodzi swoje 95. urodziny. Przyszły papież urodził się w Wielką Sobotę - w tym roku jego urodziny również wypadają w tym wyjątkowym dniu Triduum.

Reklama

„Uważano to za szczególny znak”

Benedykt XVI (Joseph Alois Ratzinger) urodził się 16. kwietnia 1927 górno-bawarskim Marktl am Inn. W tym dniu przypadała Wielka Sobota. W kilka godzin po urodzeniu noworodka ochrzcił w miejscowym kościele św. Oswalda ks. Josef Stang.

Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie, uważano za szczególny znak – wspominał po latach w swojej autobiografii „Moje życie”. Podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było „zanurzone w tajemnicy Wielkanocy”.

Jak czuje się papież senior?

Abp Gänswein poinformował 8 kwietnia, że papież Benedykt jest słaby fizycznie, ale jego umysł działa bardzo dobrze. Jest metodyczny, a jego dni nie zmieniły się w ciągu ostatniego okresu. Oczywiście, jego ruchy są powolne i musi więcej odpoczywać. Rano koncelebruje Mszę św. o godz. 7.30. Następnie siada w fotelu i słucha muzyki. Powrócił także do swojego zwyczajowego spaceru po Ogrodach Watykańskich – wyjawia jego sekretarz od 2003 r. a zarazem prefekt Domu Papieskiego.

Reklama
Reklama

Urodzinowe odwiedziny papieża Franciszka

W środę 13 kwietnia po godzinie 18.00, papież Franciszek złożył papieżowi-seniorowi wizytę z okazji jego urodzin. Po krótkiej i serdecznej rozmowie oraz po wspólnej modlitwie papież Franciszek powrócił do Domu Świętej Marty.

Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) był papieżem od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku, gdy zrezygnował z posługi Piotrowej. Jego pontyfikat trwał 2873 dni. Obecnie mieszka w klasztorze Matter Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich.

Reklama
Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę