Nasze projekty
Reklama
Fot. Materiały Stacji7

Jak nawrócić własne serce? 40 konkretów

Nawet małe kroki mogą nas przybliżyć do Boga. Takimi krokami mogą być "Okruchy" - cykl 40 ćwiczeń duchowych od o. Adama Szustaka. Teraz jako książka!

Słowo wstępu do książki „Okruchy”


Tym razem chciałbym zaprosić cię na wielkopostną drogę z „Okruchami”, które będą czymś zupełnie innym od moich dotychczasowych kaznodziejskich propozycji na ten czas. W tej książce nie znajdziesz ani nauk rekolekcyjnych ani konferencji, ani też rozważań drogi krzyżowej, ale krótkie i konkretne ćwiczenia wielkopostne, które mają nas skłonić do nawrócenia. Świadomie zrezygnuję z zajmowania się wielkimi tematami teologicznymi czy z wnikliwego komentowania słów Biblii, by skupić się na konkrecie naszego życia, na małych lub trochę większych rzeczach, które możemy zrobić, aby zbliżyć się do Boga.

Reklama

Zapraszam cię, by sięgać do „Okruchów” wieczorem, może nawet tuż przed położeniem się spać. Dlaczego? By zaplanować działanie na następny dzień i rano obudzić się z konkretnym zadaniem do zrobienia. W tradycji żydowskiej (a także kalendarzu liturgicznym) nowy dzień zaczyna się po zmroku dnia poprzedniego. Może warto skorzystać z tego sposobu liczenia czasu, by nie tylko ustalić, kiedy wykonamy zadanie, ale by w ogóle dać sobie chwilę na przemyślenie, jak dana sprawa wygląda w naszym życiu. Każde z naszych wielkopostnych ćwiczeń będzie bowiem w tle zawierać jakieś ważne zagadnienie, które warto przemyśleć w kontekście naszego życia, naszych relacji z ludźmi i z Bogiem.


POZNAJ 40 KONKRETÓW DO NAWRÓCENIA SERCA


Oczywiście czasem może się okazać, że niektórych zadań nie będziemy w stanie wykonać następnego dnia, bo znając swój grafik na ten dzień, wiemy, że nie będzie takiej możliwości. Nic nie szkodzi, ale jednocześnie zaplanujmy, kiedy je wykonamy w innym czasie. Ważne, by zadań nie pomijać lub nie odkładać ich z myślą: „Kiedyś się zrobi”. Choć mogą się nam wydawać drobne i nieistotne właśnie jak okruchy, to wierzę, że z nich mogą zrodzić się w nas wielkie rzeczy, co potwierdził też Pan Jezus, mówiąc: Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny (Łk 16,10).

Reklama

Niech te „Okruchy” będą w nas kolejnymi krokami ku Zmartwychwstaniu – ku świętowaniu tej tajemnicy podczas świąt paschalnych, ale i ku zmartwychwstaniu Życia Bożego w nas samych.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę