Nasze projekty

Watykan: trybunał oczyścił z zarzutów dwóch księży. Chodzi o nadużycia w niższym seminarium

Księży uwolniono od zarzutów o rzekome wykorzystanie seksualne, do którego miało dochodzić w latach 2007-2012 w niższym seminarium w Watykanie.

fot. Simone Savoldi/Unsplash

Przez rok przed trybunałem w Watykanie toczył się proces księdza Gabriele Martinellego i księdza Ernesto Radice, byłego rektora preseminarium.

Martinelli był oskarżony o zmuszanie do relacji seksualnej osoby znanej jedynie pod inicjałami L.G. Do czynów tych miało dojść w latach 2007-2012. Zarówno sprawca, jak i ofiara byli przez część tego okresu nieletni.

Księdza Radice oskarżano o tuszowanie rzekomych nadużyć. Obaj kapłani konsekwentnie zaprzeczali popełnieniu wykroczeń i oskarżali L.G. o prowadzenie osobistej zemsty przeciwko nim.

Reklama
Reklama

Papież przeniósł placówkę poza Watykan

Do domniemanych nadużyć miało dochodzić w Niższym Seminarium Duchownym św. Piusa X, gdzie przebywają ministranci, którzy służą do mszy św. w bazylice watykańskiej.

W maju papież zdecydował o przeniesieniu tej placówki poza Watykan, do innego dogodnego miejsca. Włoskie media twierdziły wówczas, że za taką decyzją kryje się dążenie do zapewnienia młodym większego bezpieczeństwa i nie narażania ich na żadne dwuznaczne sytuacje w odniesieniu do molestowania małoletnich.

Był to pierwszy proces za takie czyny popełnione na terenie Watykanu.

Reklama
Reklama

kh/PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę