Nasze projekty

Takiej szopki w Watykanie jeszcze nie było. Dzieciątko będzie trzymać św. Franciszek

W szopce, która stanie w Watykanie, Dzieciątko Jezus będzie trzymać w tym roku nie Maryja czy Józef, lecz św. Franciszek. Podobnie, jak przed 800 laty, gdy biedaczyna z Asyżu zainscenizował pierwszy w historii bożonarodzeniowy żłóbek.

fot. Gabriella Clare Marino/Unsplash

Szopka na placu św. Piotra w Watykanie zostanie odsłonięta w sobotę, 9 grudnia. Twórcy szopki świadomie nawiązują do sceny, który rozegrała się w Greccio 25 grudnia 1223 roku. Tak, aby pielgrzymi podjęli refleksję nad tym, dlaczego św. Franciszek wprowadził do naszej tradycji bożonarodzeniową szopkę.

Będzie to bardzo ważna i cenna szopka, zarówno ze względu na jej wykonanie, jak i znaczenie, bo w tym roku przypada 800 lat od pierwszej żywej szopki św. Franciszka – opowiada Radiu Watykańskiemu Enrico Berssan, odpowiedzialny za realizację świątecznej scenerii na placu św. Piotra.

Takiej szopki jeszcze w Watykanie nie było – dodał.

Reklama

Twórcy próbują, jak najbardziej odtworzyć to, co wydarzyło się sanktuarium w Greccio, gdzie św. Franciszek urzeczywistnił tę niezwykłą intuicję. Dlatego postanowiono stworzyć kulisy teatralne. Zwrócono się do największych na świecie specjalistów z Cinecittà w Rzymie. Plan naszkicował Francesco Ortese, natomiast figury wykonał jeden z najważniejszych mistrzów neapolitańskich, Antonio Cantone.

Jest to więc prawdziwe dzieło sztuki. Po raz pierwszy w tle znajdą się freski i obrazy. A zarazem ta szopka łączy w sobie różne włoskie tradycje: Neapol, Basilicatę, Rzym, Wenecję… w istocie całe Włochy, a wszystko to w duchu tego, co wydarzyło się przed 800 laty – dodaje Enrico Berssan.

ZOBACZ TEŻ: Benedyktynki sprzedają karpie i świąteczne potrawy. W ten sposób chcą zarobić na remont opactwa

Reklama

kh, KAI, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę