Stolica Apostolska zgodziła się na przesunięcie wizyty ad limina austriackich biskupów

Stolica Apostolska przychyliła się do prośby biskupów Austrii o przesunięcie na przyszły rok wizyty ad limina Apostolorum i stara się ustalić nowy termin. O tej decyzji poinformował 23 listopada katolicką agencję Kathpress przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, arcybiskup Salzburga, Franz Lackner.

fot. Simone Savoldi/Unsplash

Wizyta austriackich biskupów była zaplanowana w dniach od 29 listopada do 3 grudnia. Poprzednia miała miejsce w styczniu 2014 roku.

Prośbę biskupów austriackich o przesunięcie terminu z powodu nasilenia się pandemii koronawirusa, przekazał do Watykanu nuncjusz apostolski w Wiedniu, abp Pedro López Quintana.

Arcybiskup Lackner wyraził „wielką wdzięczność za szybką reakcję Rzymu i życzliwe zrozumienie”. Teraz trzeba będzie ustalić nowy termin wizyty ad limina, prawdopodobnie w 2022 roku. Przewodniczący episkopatu Austrii ma nadzieję, że „nie będzie już przyćmiona przez pandemię”. Teraz jednak, ponieważ z powodu czwartej fali koronawirusa sytuacja w Austrii jest bardzo napięta, na znak solidarności z mieszkańcami chcemy pozostać w kraju – stwierdził.

Reklama
Reklama

„Decyzję podjęliśmy z goryczą”

Za przesunięciem terminu wizyty opowiedzieli się wszyscy członkowie episkopatu Austrii podczas wideokonferencji wieczorem 22 listopada. „Decyzję podjęliśmy z goryczą, gdyż od dłuższego czasu intensywnie przygotowywaliśmy się do wizyty ad limina i cieszyliśmy się na wymianę zdań z papieżem Franciszkiem i jego najbliższymi współpracownikami”, powiedział abp Lackner, który w tych dniach przechodzi samoizolację po tym, gdy w gronie jego współpracowników stwierdzono pozytywny test na COVID-19. Jednocześnie arcybiskup Salzburga zwrócił uwagę, że zarówno on, jak i wszyscy członkowie episkopatu, są zaszczepieni.

Prośbę swego episkopatu o przesunięcie terminu wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie poparł również były jego przewodniczący, kard. Christoph Schönborn. „W obecnej stresującej sytuacji konieczne jest, aby trzymać się razem, pozostać w dialogu ze sobą i zachować to, co nas łączy. Można to zrobić tylko razem”, napisał arcybiskup Wiednia na Twitterze.

pa/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę