Nasze projekty

Pod krzyżem spotkają się rodziny ukraińska i rosyjska. Droga krzyżowa w Watykanie

Do jednej ze stacji krzyż poniesie w tym roku szczególna grupa osób. To dwie rodziny - ukraińska i rosyjska.

fot. Vatican Media

Zarówno przygotowanie medytacji, jak i niesienie krzyża podczas nabożeństwa wielkopiątkowej drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum, Stolica Apostolska powierzyła w tym roku rodzinom. Przy XIII stacji krzyż będą niosły wspólnie rodzina ukraińska i rosyjska.

Rodziny, zaproszone do niesienia krzyża w procesji pomiędzy poszczególnymi stacjami podczas tegorocznej drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum, reprezentują różne środowiska i wyzwania związane z życiem rodzinnym.

Są wśród nich m.in. rodzina migrantów, rodzina, która utraciła dziecko, młodzi małżonkowie, małżeństwo dziadków, rodzina adopcyjna i wdowa z dziećmi. Szczególną wymowę ma jednak grupa osób, która stanie pod krzyżem przy XIII stacji: będą to dwie rodziny – ukraińska i rosyjska.

Reklama

„Kraj stał się spowity ciemnością, niczym Golgota”

Z kolei treść medytacji przy kolejnych stacjach, nawiązywać będzie do doświadczeń bliskich każdej z rodzin i podobnym, dzielącym ich los. Medytacja przy XIII stacji dotyczyć więc będzie doświadczenia wojny przeżywanego z punktu widzenia ukraińskiej rodziny, której – jak usłyszymy w rozważaniach – „kraj stał się spowity ciemnością, niczym Golgota”.

Sam pomysł powierzenia rodzinom przygotowania wielkopiątkowego nabożeństwa i udziału w nim nawiązuje do ogłoszonego przez papieża Roku Rodziny „Amoris Laetitia”, ogłoszonego z okazji piątej rocznicy opublikowania adhortacji pod tym samym tytułem. Jego obchody zakończą się podczas tegorocznego Światowego Spotkania Rodzin.

Z kolei samo nabożeństwo drogi krzyżowej, któremu przewodniczy papież, powraca do rzymskiego Koloseum po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wierni będą mogli w nim uczestniczyć bez konieczności posiadania specjalnych darmowych wejściówek.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę