Nasze projekty

Papież złożył życzenia Polakom. „Być wolnym to używać swej wolności w prawdzie”

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież przekazał Polakom życzenia błogosławieństwa pokoju oraz zachętę do odpowiedzialnego korzystania z wolności. "Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia" - przywołał słowa św. Jana Pawła II Franciszek.

Papież Franciszek przypomniał, że gdy dziękujemy za dar wolności na myśl przychodzą słowa św. Jana Pawła II, który uczył młodych, że bycie wolnym oznacza: „umieć używać swej wolności w prawdzie”.

Być prawdziwie wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, to być «człowiekiem dla drugich»” (List do młodych, 13). Niech Pan udzieli wszystkim Polakom błogosławieństwa pokoju i pomyślności! – powiedział papież.

PRZECZYTAJ: “Doczekaliśmy się!” Jak Polacy przeżywali odzyskanie niepodległości w 1918 roku

Reklama
Reklama

Jezus uczy modlitwy wytrwałej

Podczas cotygodniowej katechezy papież kontynuował rozważania o modlitwie podkreślając, że „Jezus dał nam wzór modlitwy nieustannej, praktykowanej wytrwale”.

Papież podkreślił, że o znaczeniu wytrwałości w modlitwie mówią nam trzy przypowieści: o natrętnym przyjacielu (Łk 11, 5-8), o wdowie, żądającej od sędziego, by obronił ją przed przeciwnikiem (Łk 18, 1-8) oraz modlitwie faryzeusza i celnika (Łk 18, 9-14).

Reklama
Reklama

Nauka Ewangelii jest jasna: zawsze trzeba się modlić, nawet gdy wszystko wydaje się próżne, gdy Bóg wydaje się nam głuchy i niemy, a nam się zdaje, że marnujemy czas – stwierdził Franciszek.

Papież przypomniał, że wielu świętych doświadczało nocy wiary, w których modlący się człowiek nigdy nie jest sam. Jezus przyjmuje nas bowiem w swojej modlitwie, abyśmy mogli modlić się w Nim i przez Niego.

Bez Jezusa, nasze modlitwy mogłyby zostać sprowadzone do ludzkich wysiłków, najczęściej skazanych na niepowodzenie. Ale On wziął na siebie każde wołanie, każdy jęk, każdy okrzyk radości, wszelkie błaganie… wszelką ludzką modlitwę – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

Franciszek przytoczył słowa św. Augustyna: Jezus „modli się za nas jako nasz Kapłan; modli się w nas, bo jest Głową Ciała, którym jesteśmy, a modlimy się do Niego, bo jest naszym Bogiem. Rozpoznajmy więc w Nim nasze głosy, a Jego głos w nas samych”

I właśnie dlatego chrześcijanin, który się modli, niczego się nie lęka. Powierza się Duchowi Świętemu, który został nam dany jako dar, który modli się w nas i prowadzi nas do modlitwy. Niech tenże Duch Święty, Nauczyciel modlitwy nauczy nas drogi modlitwy – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę