Papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary katastrofy na wyspach Tonga

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie za ofiary wybuchu podwodnego wulkanu oraz tsunami na Wyspach Tonga w Polinezji, na południowym Pacyfiku, położonych w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami.

fot. La Stampa

Moja myśl kieruje się ku mieszkańcom wysp Tonga, dotkniętych w minionych dniach erupcją wulkanu podmorskiego, który spowodował rozległe szkody materialne. Jestem duchowo blisko wszystkich osób ciężko doświadczonych, błagając Boga, aby ulżył im w ich cierpieniach. Zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do mnie w modlitwie za tych braci i siostry – powiedział Franciszek.

We wtorek 18 stycznia potwierdzono, że w wyniku erupcji podwodnego wulkanu na Pacyfiku i późniejszego tsunami, zginęły trzy osoby. Jest także wielu rannych. Nie podano jednak przybliżonych danych dotyczących liczb i stanu poszkodowanych. Zapasy wody są poważnie zanieczyszczone przez popiół.

Silna fala, która uderzyła w wyspy Tonga, była następstwem sobotniej erupcji podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na południowym Pacyfiku. Według niektórych ekspertów była to największa erupcja wulkanu od ponad 30 lat. Zdaniem tongijskiej marynarki wojennej, na obszarze Ha’apai – jednej z grup tongijskich wysp – fale mogły osiągać nawet 5-10 metrów wysokości.

Reklama
Reklama

We wtorek po południu potwierdzono, że z co najmniej jednej – wyspy Mango – zmyte zostały wszystkie budynki. Z kolei na wyspie Fonoifua pozostały tylko dwa domy, a wyspa Namuka doznała rozległych zniszczeń. Doniesienia zwiększają obawy, że liczba ofiar śmiertelnych i osób rannych może być jeszcze większa.

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę