Nasze projekty

Papież ubogich, papież misjonarz, papież radości

Franciszek to ubogi papież dla ubogich, papież misjonarz, papież radości - uważa metropolita Lyonu, prymas Galii, kard. Philippe Barbarin.

Wspominając wybór Franciszka sprzed roku, kard. Barbarin zauważył, że o ile konklawe w 2005 r. było naznaczone żałobą po śmierci „giganta, jakim był Jana Paweł II”, o tyle konklawe w 2013 r. po rezygnacji Benedykta XVI było „krótsze, lżejsze i w pewnym sensie łatwiejsze”.

 

– Dokładnie pamiętam chwilę, gdy nazwisko Bergoglio zostało przeczytane po raz 77, osiągając liczbę głosów wystarczającą do wyboru. Słowa, które wypowiedział tuż po przyjęciu wyboru dobrze wyrażają jego dewizę: „Jestem grzesznikiem, ale skoro mnie wybraliście…”. Następnie nadeszła chwila wyboru imienia: „Franciszek” ku czci Franciszka z Asyżu, cały program! Ubogi papież dla ubogich, papież misjonarz, papież radości – opowiada hierarcha.

Reklama
Reklama

 

Po roku prymas Galii podziwia energię papieża, „jego prostotę, jego bardzo osobisty sposób bycia jako następcy Piotra i sposób, w jaki rozpoczyna reformy: długą, rozważną refleksję, potem zdecydowane, trudne decyzje, a przede wszystkim bardzo jasne cele, podzielane przez wszystkich”.

 

Reklama
Reklama

– Jego homilie, jego wypowiedzi są niesłychanie pobudzające: przynaglają i budzą nas. Każdy bierze je do siebie – dodał arcybiskup Lyonu.

 

Wyznał, że głęboko poruszyła go adhortacja apostolska „Evangelii gaudium” – „pierwszy wielki, osobisty tekst” papieża, będący „planem działania dla całego Kościoła i dla każdego z nas”. – Przestawia nas na impet misyjny i zaprasza do wzrastania w radości. W gruncie rzeczy tytuł adhortacji jest dobrym podsumowaniem jego własnego oblicza. Chciałbym, żeby takie oblicze przedstawiał Kościół we Francji, jak również każdy katolik, chodzi tu bowiem o szczęście Błogosławieństw, skarb Ewangelii. Szerzenie się radości Ewangelii to uśmiech Boga nad naszym światem – wskazał kard. Barbarin.

Reklama

 


pb (KAI/eglise.catholique.fr) / Lyon

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę