Nasze projekty

Papież: tylko z wiarą w zmartwychwstanie możemy bez lęku spoglądać na otchłań śmierci

„Tylko wychodząc z wiary w zmartwychwstanie możemy bez lęku spoglądać na otchłań śmierci. Co więcej, możemy przyznać śmierci rolę pozytywną. Bowiem myślenie o śmierci, oświecone tajemnicą Chrystusa, pomaga nam spojrzeć na całe życie nowymi oczami” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie ukazał św. Józefa jako patrona dobrej śmierci.

fot. Vatican News/Youtube.com

Na wstępie Ojciec Święty przypomniał, że nabożeństwo do świętego Józefa, jako patrona dobrej śmierci zrodziło się z myśli, że Józef umarł w obecności Dziewicy Maryi i Jezusa. Wskazał, że pandemia koronawirusa w sposób dramatyczny ukazała aktualność odchodzenia z tego świata. Zauważył zarazem, iż często ludzie próbują dzisiaj odegnać strach przed śmiercią. Lecz wiara chrześcijańska nie jest sposobem na odpędzenie lęku przed śmiercią, raczej pomaga nam stawić jej czoła – podkreślił Franciszek.

„W obliczu śmierci jakże wiele spraw ulega przewartościowaniu”

Papież zachęcił do spojrzenia na tajemnicę śmierci w perspektywie zmartwychwstania Chrystusa. Tylko wychodząc z wiary w zmartwychwstanie możemy bez lęku spoglądać na otchłań śmierci. Co więcej, możemy przyznać śmierci rolę pozytywną. Bowiem myślenie o śmierci, oświecone tajemnicą Chrystusa, pomaga nam spojrzeć na całe życie nowymi oczami – stwierdził Ojciec Święty.

Podkreślił, że wówczas uświadamiamy sobie, że nie ma sensu gromadzenie bogactw, lecz trzeba gromadzić miłosierdzie, zdolność do dzielenia się, wrażliwość na potrzeby innych. W takiej perspektywie dostrzegamy też wyraźniej pojednania. W obliczu śmierci jakże wiele spraw ulega przewartościowaniu. Dobrze umierać pogodzonym, nie pozostawiając za sobą niechęci i żalów! – powiedział Franciszek.

Reklama

„Dla chrześcijanina dobra śmierć jest doświadczeniem Bożego miłosierdzia”

Ojciec Święty przypomniał dwie podstawowe zasady etyki naturalnej: nie wolno poddawać chorego w stanie terminalnym uporczywej terapii, ani także drugiej skrajności – uciekać się do eutanazji. Zdecydowanie potępił wszelkie praktyki prowadzące do przyspieszania śmierci osób starszych, którym odmawia się niezbędnych leków.

Dla chrześcijanina dobra śmierć jest doświadczeniem Bożego miłosierdzia, które staje się bliskie względem nas także w tej ostatniej chwili naszego życia – powiedział Franciszek kończąc swą katechezę modlitwą „Zdrowaś Maryjo” za umierających i za wszystkich pogrążonych w żałobie.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę