Papież: Jezus jest Słowem. Jeśli nie znajdujemy dla Niego czasu, przejdzie obok nas

"Wszyscy mamy uszy, ale tak często się zdarza, że nie umiemy słuchać. Istnieje głuchota wewnętrzna, o której uzdrowienie możemy dziś prosić Jezusa. Od słuchania zaczyna się uzdrowienie serca. A słuchanie zaczyna się od milczenia" - powiedział Papież Franciszek w czasie katechezy przed modlitwą Anioł Pański.

fot. Vatican News / YouTube

Choroba i symbol

Swoją katechezę Franciszek rozpoczął od wspomnienia o czytanej dziś ewangelii. Podkreślił, jak uderzający jest sposób, w jaki Jezus uzdrawia głuchoniemego: bierze go na bok, wkłada mu palce w uszy, śliną dotyka mu języka, następnie spogląda w niebo, wzdycha i mówi: „Effata”, to znaczy „Otwórz się!”.

W przypadku innych chorób Jezus nie czyni tak wielu gestów, więc dlaczego robi to teraz, choć poproszono go, by tylko położył na chorym ręce? zapytał papież. Wyjaśnił, że w tej historii bycie głuchoniemym to choroba, ale też i symbol, który ma dotrzeć do ans wszystkich

Ten człowiek nie potrafi mówić, bo nie słyszał. Jezus najpierw wkłada palce w jego uszy. Wszyscy mamy uszy, ale tak często się zdarza, że nie umiemy słuchać. Istnieje głuchota wewnętrzna, o której uzdrowienie możemy dziś prosić Jezusa. Od głuchoty fizycznej gorsza jest właśnie ta – głuchota serca – wskazał Franciszek. Przyznał, że na co dzień „nie znajdujemy czasu, by posłuchać tych, którzy do nas mówią”.

Reklama
Reklama

„Kapłan powinien umieć słuchać bez pośpiechu”

Zadajmy sobie pytanie, jak to jest z moim słuchaniem. Czy daję się pochłonąć życiu, czy potrafię poświęcać czas bliskim? To pytania do nas wszystkich, a szczególnie kapłanów. Kapłan powinien umieć bez pośpiechu słuchać ludzi i wtedy zobaczyć, jak można im pomóc – po wysłuchaniu – powiedział.

Pomyślmy o naszych rodzinach. Ile razy mówimy, nie słuchając. Powtarzamy niektóre słowa jak refren, mówimy to samo, niezdolni do słuchania. Słuchanie zaczyna się od milczenia. A od słuchania zaczyna się uzdrowienie serca – podkreślił Ojciec Święty.

Jezus jest Słowem

Jak zauważył, problem braku słuchania odnosi się także do relacji z Bogiem. Często zasypujemy Go modlitwami, a trzeba przede wszystkim słuchać. Jezus, gdy pytany jest o najważniejsze przykazanie, wskazuje na „Słuchaj Izraelu” – przypomniał Franciszek.

Reklama
Reklama

Pośród tysięcy słów, które słyszymy każdego dnia, nie znajdujemy kilku minut na wysłuchanie Słów Boga, Ewangelii. Jezus jest Słowem. Jeśli nie znajdujemy dla Niego czasu, przejdzie obok – powiedział.

Oto lekarstwo: trochę milczenia i słuchania. Trochę mniej bezużytecznych słów, a trochę więcej słów Boga – podsumował papież, przypominając o zachęcie do noszenia przy sobie kieszonkowego wydania Ewangelii.

Papież zakończył swoją katechezę propozycją modlitwy, inspirowaną niedzielną ewangelią. „Panie, Uzdrów moje serce z niecierpliwości

Reklama

os / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę