Nasze projekty

Papież: Jeśli chcemy lepszego świata, szanujmy kobiety

"Jeśli chcemy lepszego świata, który będzie domem pokoju, a nie przedsionkiem wojny, musimy zrobić znacznie więcej dla godności każdej kobiety" – napisał Ojciec Święty. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

W swoim wpisie na Twitterze Papież przypomniał, że kobiety zbyt często są atakowane, maltretowane, gwałcone i zmuszane do prostytucji i aby świat był „domem pokoju”, potrzeba zrobić „znacznie więcej dla godności każdej kobiety”.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet proklamowało Pierwsze Forum Środowisk Kobiecych Ameryki Łacińskiej i Karaibów, obradujące w lipcu 1981 roku w stolicy Kolumbii, Bogocie. Data wybrana została nieprzypadkowo. 25 listopada 1960 r. w rządzonej po dyktatorsku przez Rafaela Trujillo Dominikanie zamordowano trzy siostry Mirabal. Od kilkunastu lat Dzień ma wymiar uniwersalny i ogólnoświatowy – w 1999 r. zatwierdziło go Zgromadzenie Ogólne ONZ, inicjatywę poparła też Unia Europejska.

ZOBACZ TAKŻE: Papież prosi o modlitwę o większy udział kobiet w życiu Kościoła

Reklama

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest globalnym wyzwaniem w zakresie praw człowieka. Sytuacja kryzysowa wywołana pandemią COVID-19 pokazała, jak wiele kobiet zostało wyłączonych z życia społecznego i gospodarczego oraz że spora część z nich doświadcza obecnie ubóstwa. Swój głos w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet zabrał także Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

W kwietniu wezwał on społeczność międzynarodową do „zakończenia raz na zawsze przemocy ze względu na płeć, która rozpowszechnia się w cieniu pandemii”. Dziś powtórzył ten apel. „W tym międzynarodowym dniu podwójmy nasze wysiłki na rzecz wyeliminowania przemocy ze względu na płeć, raz na zawsze” – napisał w przesłaniu.

Za priorytet w walce z przemocą wobec kobiet Guterres uważa nadanie priorytetu przywództwu kobiet w poszukiwaniu rozwiązań i angażowanie mężczyzn w walkę z przemocą. Sekretarz generalny ONZ podkreślił, że działania „muszą obejmować przewidywalne i elastyczne finansowanie organizacji zajmujących się prawami kobiet, ponieważ to one jako pierwsze udzielają pomocy w czasie kryzysu”. „Bardzo ważne jest, aby ośrodki dla osób doświadczających przemocy pozostały otwarte oraz dysponowały odpowiednimi środkami i mechanizmami ułatwiającymi dostęp do służby zdrowia, instytucji społecznych i wymiaru sprawiedliwości” – dodał Guterres.

Reklama

Jego zdaniem działania te powinny koncentrować się nie tylko na podejmowaniu interwencji związanej z przemocą wobec kobiet, ale przede wszystkim zapobiegać jej, dążyć do zmiany norm społecznych i nierównowagi sił. Zwrócił także uwagę, że systemy policyjne i sądowe muszą zwiększyć odpowiedzialność sprawców przemocy i położyć kres bezkarności.

SPRAWDŹ: #wybieram miłość – akcja na rzecz kobiet w Płocku

os, KAI, VaticanNews/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę