Papież i pracownicy Kurii Rzymskiej rozpoczynają osobiste rekolekcje wielkopostne

Ponieważ z racji epidemii nie jest możliwe zorganizowanie wspólnych rekolekcji Kurii Rzymskiej, Ojciec Święty zachęcił swoich współpracowników do podjęcia rekolekcji osobistych. Od dzisiejszego popołudnia do piątku 26 lutego mają zatroszczyć się o czas na osobistą modlitwę. Wszystkie obowiązki papieża w tym tygodniu zostały zawieszone.

FOT. BENHUR ARCAYAN/WIKIPEDIA.COM

Do takich nietypowych rekolekcji Papież zaprosił kardynałów, mieszkających w Rzymie, szefów dykasterii i przełożonych Kurii Rzymskiej. W tym czasie wszystkie zobowiązania Papieża Franciszka zostały odwołane – w tym także środowa audiencja generalna.

W ubiegłym roku Papież nie wziął udziału w wielkopostnych rekolekcjach Kurii Rzymskiej osobiście. Z powodu przeziębienia rozważania śledził z domu w Watykanie. Rekolekcje te poprowadził włoski jezuita, o. Pietro Bovati, sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej. Tematem rekolekcji dotyczył doświadczenia Boga, wyrażonego w spotkaniu Mojżesza z krzewem gorejącym i słuchania Słowa, które wychodzi z tego krzewu, z ognia. Słowa, które oświeca życie ludzkie i wskazuje człowiekowi drogę życia

Rekolekcje na osobności

Tradycję rekolekcji w Watykanie wprowadził w 1929 r. Pius XI, z tym że do czasu Pawła VI odbywały się one w pierwszym tygodniu Adwentu, a nie Wielkiego Postu. Papież Montini zaczął też jako pierwszy zapraszać do głoszenia nauk hierarchów i teologów spoza Kurii Rzymskiej, a nawet spoza Włoch. Głosił je m.in. kard. Karol Wojtyła.

Reklama
Reklama

Franciszek jako pierwszy papież – wraz z szefami instytucji watykańskich, na rekolekcje wielkopostne nie wybrał Watykanu, lecz właśnie to odizolowane miejsce w górach Albańskich. Odzwierciedla to jego duchowość ignacjańską, zgodnie z którą ćwiczenia duchowe powinny odbywać poza miejscem zamieszkania i pracy.

Od 2015 roku tradycyjnie rekolekcje dla pracowników Kurii Rzymskiej odbywały się w Ariccia. To odległa o 30 km od Rzymu malownicza miejscowość, położona na zboczu krateru między dwoma jeziorami. Papież wraz z chętnymi przeżyć tu rekolekcje wielkopostne przyjeżdżał do Casa Divino Maestro (Dom Boskiego Mistrza). Ten dom rekolekcyjny to ciche miejsce, sprzyjające skupieniu. Prowadzi je Towarzystwo Świętego Pawła Apostoła, które powołał do życia w sierpniu 1914 włoski błogosławiony, ks. Jakub Alberione.

os, KAI, VaticanNews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę