Od kilku dni papież Franciszek zmaga się z zapaleniem oskrzeli. To już kolejny raz, kiedy z powodu trudności z oddychaniem nie mógł dokończyć swojego przemówienia.

Już podczas środowej audiencji ogólnej papież przyznał, że zmaga się z „silnym przeziębieniem„. Proszę o przebaczenie, ale z powodu tego silnego przeziębienia, trudno mi mówić – zwrócił się do pielgrzymów na początku spotkania. I poprosił o przeczytanie przemówienia jednego ze swoich współpracowników.
W czwartek papież również nie odczytał przygotowanych przemówień, a jego audiencje odbywały się nie w Pałacu Apostolskim, ale w Domu św. Marty.
W czwartek watykańskie media poinformowały, że papież Franciszek zmaga się z zapaleniem oskrzeli. W wydanym komunikacie, biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że „z powodu zapalenia oskrzeli, na które papież Franciszek cierpi w ostatnich dniach, oraz w celu kontynuowania swojej działalności, w piątek i sobotę 7 i 8 lutego jego audiencje odbędą się w Domu św. Marty”.
Pomimo zapalenia oskrzeli papież Franciszek wykonuje swoje obowiązki. Między innymi w sobotę rano w Domu św. Marty przyjął na prywatnej audiencji premiera niemieckiego kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu Alexandra Schweitzera.
Papież Franciszek nie dokończył homilii
W niedzielę Franciszek przewodniczył Mszy św. będącej punktem kulminacyjnym Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych. Choć początkowo papież sam czytał homilię, po chwili przerwał. Przepraszam i proszę lektora o kontynuowanie czytania, mam trudności z oddychaniem – powiedział. Jego homilię odczytał dalej jeden z papieskich współpracowników, mistrz papieskich celebracji liturgicznych, abp Diego Ravelli.
Przeczytaj również
ZOBACZ>>> Papież Franciszek apeluje do służb mundurowych: „Chrońcie życie i budujcie pokój”
Przed zakończeniem Mszy św. i modlitwą „Anioł Pański” papież pozdrowił wszystkich, którzy „tchnęli życie w tę Jubileuszową Pielgrzymkę Wojska, Policji i Służb Mundurowych.
Wezwał obecnych również do modlitwy o pokój na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, w Izraelu, Mjanmie i na całym Bliskim Wschodzie, w Kiwu, w Sudanie. Niech wszędzie ucichnie broń, a wołanie narodów, które proszą o pokój, niech zostanie wysłuchane! – zaapelował. Następnie odmówił z wiernymi modlitwę i udzielił błogosławieństwa.
KAI, wydarzenia.interia.pl, pa, kh/Stacja7