Nasze projekty

Papież Franciszek: Z diabłem nie wolno wchodzić w dialog!

"W pokusach Jezus nie wchodzi w dialog z diabłem, od razu go wyrzuca, pokazuje jego wrogość, ale nigdy nie podejmuje dialogu. Odpowiada diabłu nie swoimi słowami, tylko Słowem Bożym. To wskazówka dla nas: nigdy z diabłem się nie dialoguje. Najważniejsze jest Słowo Boże" - powiedział Papież Franciszek w katechezie przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański.

W nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii, opowiadającej o kuszeniu Chrystusa na pustyni, papież powiedział, że pokazuje ona „drogę na owocne przeżycie Wielkiego Postu”. To droga przebyta przez Jezusa – powiedział Papież. Ewangelista podkreśla, że Duch Święty wyprowadził Jezusa na pustynię. Duch Święty, który zstąpił na niego zaraz po chrzcie otrzymanym w Jordanie od Jana, teraz przynagla go, by udał się na pustynię, by stanął twarzą w twarz z kusicielem, by się z nim zmierzył – wytłumaczył Franciszek i zaznaczył, że „cała egzystencja Jezusa jest pod wpływem Ducha Świętego – On Go inspiruje i prowadzi”.

Pustynia – cisza, modlitwa i pokusy

Papież zauważył, że pustynia to środowisko naturalne, ale jednocześnie bardzo symboliczne. To miejsce, gdzie Bóg przemawia do serca człowieka i gdzie rodzi się potrzeba modlitwy- serce odłącza się od innych rzeczy. W tej samotności otwieramy się na Słowo Boże, ale jest to także miejsce próby i pokusy. Tu kusiciel, wykorzystując ludzką słabość i potrzeby ludzkie, podsuwa kłamliwy głos, który pokazuje inną drogę, niż droga Boga. Kusiciel chce nas sprowadzić na tę drogę – zauważył.

Jak powiedział Papież, „podczas 40 dni, które Jezus przeżył na pustyni, rozpoczyna się pojedynek Jezusa z szatanem, który ma swój koniec na krzyżu”. Po pierwszym etapie wydaje się, że diabeł ma przewagę – bo Jezus został odrzucony i skazany na śmierć. Wydaje się, że szatan zwyciężył. Widzimy jednak, że śmierć Jezusa była ostatnią pustynią, jaką Jezus musiał przejść, by zwyciężyć szatana.Przypomina nam, że życie chrześcijanina idącego śladami Jezusa to ciągła walka. Jezus pokonał go i przypomina, że diabeł może atakować także nas – wyjaśnił Papież.

Reklama
Reklama

Z diabłem się nie dialoguje

Franciszek zaznaczył, że „musimy być świadomi obecności tego wroga i przygotować się do obrony przed nim”. Łaska Boża zapewnia nam zwycięstwo nad wrogiem. Zwróćmy uwagę, że w pokusach Jezus nie wchodzi w dialog z diabłem, od razu go wyrzuca, pokazuje jego wrogość, ale nigdy nie podejmuje dialogu. Wydaje się, że na pustyni Jezus wchodzi w dialog, ale tak naprawdę odpowiada diabłu nie swoimi słowami, tylko Słowem Bożym – wskazał Papież.

To wskazówka dla nas – jeśli mamy pokusę i wejdziemy w dialog, przegramy. Przyjmijcie to do waszych sercach: nigdy z diabłem się nie dialoguje, niech najważniejsze będzie Słowo Boże – zaapelował Franciszek.

Na koniec katechezy Papież zachęcił, by nie bać się pustyni, ponieważ potrzebne jest szukanie „momentów ciszy, modlitwy, wejście w samego siebie”. Jesteśmy wezwani do kroczenia drogami Boga, do wyrzeczenia się szatana, wszelkich jego dzieł i pokus. Na pustyni jest wróg, który na nas czyha, ale nie wchodźmy z nim nigdy w dialogpowiedział.

Reklama
Reklama

90. rocznica objawień Jezusa Miłosiernego

Po modlitwie Papież szczególnie pozdrowił pielgrzymów z Polski, przypominając że dziś mija 90. rocznica objawień Jezusa św. s. Faustynie Kowalskiej. Jezus powierzył jej szczególne orędzie o Bożym miłosierdziu i przez Jana Pawła II ta wiadomość dotarła na cały świat: że w ewangelii Jezus umiera za człowieka i daje mu miłosierdzie Ojca. Otwieramy nasze serca mówiąc „Jezu, ufam Tobie” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ TEŻ: Franciszek: Przekazujcie światu ogień Jezusa Miłosiernego!

os/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite