Nasze projekty

Papież do przyszłych księży: formacja kapłańska nigdy się nie kończy

"Jeśli zaniechamy formację, to nie staniemy w miejscu, ale zaczniemy się cofać" – wskazał papież podczas spotkania ze wspólnotą seminarium archidiecezji neapolitańskiej.

fot. Calixto N. Llanes/Juventud Rebelde (CUBA)/Flickr

Wspólnota seminaryjna archidiecezji neapolitańskiej przybyła do do Watykanu z okazji 90. rocznicy założenia. W przekazanym im na tym specjalnym spotkaniu przemówieniu Franciszek porównał zarówno Kościół, jak i seminarium do wielkiego placu budowy.

Jak wyjaśnił, wspólnota wiernych jest placem budowy w tym sensie, że pozostaje ona w ciągłym ruchu, otwarta na nowość Ducha, przezwyciężając pokusę zachowania siebie i własnych interesów. Jej główne zadanie stanowi kroczenie w towarzystwie Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, niosąc ludziom piękno Jego Ewangelii. Dlatego zarówno kapłani, jak i świeccy muszą pamiętać, iż znajdują się w drodze.

PRZECZYTAJ: Bp Bryl: aby formować młodych, sami musimy być autentyczni

Reklama

„Musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze”

Nie możemy zaoferować jednolitych i gotowych odpowiedzi na dzisiejszą złożoną rzeczywistość, ale musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze, czyli Bożego miłosierdzia, i ukazywać je poprzez bliskość, ojcostwo, łagodność, doskonaląc sztukę rozeznawania – podkreślił Franciszek.

Dodał zarazem, że również formacja kapłańska przypomina plac budowy, na którym to sam Bóg przez długie lata kształtuje swoje dzieło. Nie bójcie się pozwolić Panu działać w waszym życiu. On da wam nowe serce, ukształtuje wasze życie zgodnie ze stylem Jezusa, sprawi, że staniecie się uczniami-misjonarzami – mówił papież. Zastrzegł jednocześnie, iż tak jak w wypadku apostołów, prawdziwy chrześcijański entuzjazm dojrzewa poprzez krzyż.

Nawiązując do rozpoczętego właśnie Wielkiego Postu, papież przypomniał, że jest też czas „małych i dużych wyborów pod prąd, w którym należy przemyśleć własny styl życia”. Niech i wasza wspólnota podąża drogą nawrócenia oraz odnowy – dodał Franciszek w przemówieniu przekazanym wspólnocie seminarium duchownego w Neapolu.

Reklama

Radio Watykańskie, KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę